این ستـارگان ماشین‌باز
۳۲۱۸۶۳
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶
۲۴۴۶۳ 
در میان ستارگان فیلم، موسیقی و سایر عرصه‌ها همواره اشخاصی هستند که بیش از سایرین به خودروها علاقه‌مندند و به عنوان ماشین‌باز از آنها یاد می‌شود.
وب‌سایت عصر خودرو: در میان ستارگان فیلم، موسیقی و سایر عرصه‌ها همواره اشخاصی هستند که بیش از سایرین به خودروها علاقه‌مندند و به عنوان ماشین‌باز از آنها یاد می‌شود. با این حال شاید در میان بیشتر این افراد خودرو نقشی در جهت خودنمایی هر چه بیشتر و نشان دادن ثروت و مواردی از این دست داشته باشد. اما در این میان هستند کسانی که به خودرو به عنوان یک عامل مدگرایی و خودنمایی نگاه نمی‌کنند.

در این مطلب به سراغ برخی از مهم‌ترین اشخاص مشهوری می‌رویم که بیش از سایرین در عرصه خودرو خصوصا نمونه‌های کلاسیک، صاحب‌نظر و مطرح هستند. لازم به ذکر است در این میان اشخاصی همانند مجریان برنامه‌های مرتبط با خودرو و رانندگان فرمول یک که به طور مستقیم با خودرو در ارتباط هستند را بررسی نمی‌کنیم.

استیو مک کوئین

ستـارگان ماشین‌باز

بسیاری از ما این بازیگر مشهور و توانمند آمریکایی را با فیلم‌هایی می‌شناسیم که بر محور خودرو و تعقیب و گریز شکل گرفته‌اند. مواردی همچون لمانز و بولیت که امروزه از نظر بسیاری شاید برترین فیلم‌های تاریخ  تلقی می‌شوند که به نحوی با خودرو مرتبط هستند.

استیو مک کوئین از همان دهه 50 میلادی علاقه شدیدی به خودروهای سریع و خاص داشت و به لطف رانندگی بسیار دقیق و حرفه‌ای خود، حتی در مسابقات اتومبیلرانی نیز شرکت کرد. شاخص‌ترین برند محبوب استیو مک‌کوئین پورشه بود. او علاقه شدیدی به پورشه 356 اسپیداستر مسابقه‌ای خود داشت و بعدها نیز یک نمونه از سری کررا، یک 911 سری S و یک 911 توربو را خریداری کرد که یکی از آخرین خریدهای خودرویی وی پیش از مرگ زودرس او تلقی می‌شود.

با این حال استیو ماجراجو با سایر برندهای مطرح نیز بیگانه نبود و تصاویر متعددی از وی در کنار فراری  250 GT Lusso وی موجود است. علاوه بر این، یکی از اولین نمونه‌های شلبی کبرا 289 نیز توسط او خریداری شد؛ امری که سبب شد تا کرول شلبی در کنار استیو و خودرو مذکور عکس‌هایی را ثبت کند تا به نحوی تبلیغی برای فرزند جدید شلبی باشد. وی به سایر خودروهای آمریکایی نیز علاقه فراوانی داشت و کوروت و فورد ماستنگ از خودروهای محبوب وی بودند.

شاید در این میان خاص‌ترین خودرو استیو مک‌کوئین اما جگوار XKSS یشمی رنگ وی بود که امروزه نیز در موزه‌ای آرمیده است. با این حال این تنها خودروهای استیو نیستند که جایگاه وی را در تاریخ به عنوان یک علاقه‌مند استثنایی خودرو مستحکم می‌کنند، بلکه سبک خاص و استعداد فراوان وی در رانندگی، حضور در مسابقات اتومبیلرانی و راندن صحنه‌های تعقیب و گریز توسط خود او در فیلم‌ها هستند که از او یک چهره شاخص ساخته‌اند.پل نیومن

ستـارگان ماشین‌باز

شاید هیچ‌‌یک از ستارگان دنیای سینما به اندازه پل نیومن روی پرده نقره‌ای با چهره اصلی خود در دنیای ماشین بازی تفاوت نداشته باشند. پل نیومن علاوه بر بازی‌های درخشان خود در سینما، به عنوان یک راننده حرفه‌ای و سرپرست تیم اتومبیلرانی بسیار موفق نیز شناخته می‌شود.

تنها فیلمی که ارتباط تنگاتنگ نیومن با دنیای اتومبیل را به همگان نشان داد، انیمیشن Car است که در آن وی صداپیشه نقش ‌‌Doc Hudson (همان هادسون خورنت پیروز در نسکار) بود. با آنکه نیومن کوررنگی مزمن داشت، اما به لطف استعداد شگرفش در رانندگی توانست به پیروزی‌های مهمی در دوران حرفه‌ای رانندگی خود دست یابد.

او در سال‌های دهه 60 میلادی چندین دستگاه فراری و پورشه و لامبورگینی را خریداری کرد و اولین بار در سال 1969 به طور جدی در دوره‌های آموزش رانندگی حرفه‌ای شرکت کرد. وی به سرعت به اتومبیلرانی علاقه پیدا کرد و در طول دهه 70 چندین بار در مسابقات لمانز و SCCA با خودروهایی همانند داتسون Z، فراری دیتونا و پورشه 911 شرکت کرد.

شاید برترین موفقیت وی در این دوران را باید کسب مقام دوم در مسابقات لمانز سال 1979 بدانیم که در آن پورشه 935 به رانندگی نیومن و باربور توانست به مقام دوم (کلی) و اول کلاس خود دست یابد. در دهه 80 پل نیومن بیشتر پشت فرمان محصولات داتسون نشست و توانست چندین مقام را در مسابقات Trans Am نیز کسب کند. علاوه بر این، وی در میانه دهه 70 یک تیم حرفه‌ای را نیز برای شرکت در Can-Am به وجود آورد. در نهایت پل نیومن در سال 1995 نیز توانست به مقام قهرمانی در یکی از کلاس‌های لمانز دست یابد.نیک میسون

ستـارگان ماشین‌باز

نیک میسون به عنوان یکی از مشهورترین نوازندگان درامز در تاریخ موسیقی غربی شناخته می‌شود. وی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اعضای گروه انگلیسی پینک فلوید، همواره در مرکز توجهات قرار داشته و دارد. با این حال شاید جالب توجه‌ترین بخش زندگی وی برای علاقه‌مندان به خودرو، کلکسیون جذاب وی و همچنین حضور وی در مسابقات رسمی تقویم FIA و برخی مسابقات کلاسیک باشد. 

وی از ابتدای دهه 70 میلادی که به لطف فروش بالای آلبوم‌های موسیقی به ثروت بالایی دست یافته بود، توانست علاقه خود به خودروهای اسپرت را به طور کامل ارضا کند و برخی از خاص‌ترین خودروهای آن زمان همانند فراری 512، باکسر، دیتونا و پورشه 911 را خریداری کند. در پایان دهه 70 که فعالیت‌های موسیقی گروه پینک فلوید کاهش یافت، نیک میسون تصمیم گرفت تا به طور رسمی در مسابقات لمانز حضور یابد. او در سال‌های 1979 و 1980 توانست در این مسابقات حضور پیدا کند و پس از یک وقفه کوتاه، در سال‌های 1982، 1983 و 1984 نیز در لمانز شرکت داشت. بهترین نتیجه او در این دوران کسب مقام 18 ام در کل مسابقات بود.

با این حال این حضور او در دهه 80 پایان راه نبود و او تصمیم گرفت تا به تدریج در مسابقات تاریخی خودروهای کلاسیک همانند کررا پان آمریکانا و میله میلیا نیز حضوری جدی داشته باشد. وی در پایان دهه 80 و دهه 90میلادی توانست چندین مقام را در این مسابقات کسب کند. علاوه بر این عطش برای حضور در مسابقات، میسون به خریدهای خاص خود نیز می‌پرداخت و مجموعه وی در پایان قرن بیستم میلادی یکی از کامل‌ترین نمونه‌ها در میان افراد مشهور بود. برای مثال او به دلیل خریداری چندین نمونه خاص از محصولات فراری همانند F40، 250 GTO، 512S و دیتونا از طرف فراری انتخاب شد تا اجازه خرید هر دو خودرو تولید محدود انزو و لافراری را نیز دریافت کند.جی لنـو

ستـارگان ماشین‌باز

شاید در میان تمامی افراد مشهور، کمتر کسی به اندازه جی لنو به عنوان یک مجموعه‌دار خودرو شناخته شده باشد. این مجری آمریکایی که علاقه شدیدی به بازسازی، نگهداری و حتی ساخت و پرداخت خودروهای خاص و کلاسیک دارد، کلکسیونی شامل بیش از 170 خودرو در اختیار دارد. تنوع در مجموعه جی لنو حرف اول را می‌زند و در این میان می‌توان خودروهای بسیار قدیمی همانند فورد مدل T، اشتاتز Bearcat و دوزنبرگ مدل J، خودروهای عضلانی همانند داج چارجر و چلنجر، ابرخودروهای مدرن همانند پورشه 959 و مکلارن F1 و بوگاتی ویرون، خودروهای بلوک شرق همانند لادا و گاز ولگا، خودروهای مسابقه‌ای و برخی خودروهای پیش‌نمونه و تحقیقاتی را یافت.

برخی از خودروهای کلکسیون لنو در هیچ جای دیگری از دنیا یافت نمی‌شوند. با این حال شاید این تعداد خودروهای کلکسیون جی لنو نباشد که برای بیشتر علاقه‌مندان ارزشمند تلقی شود، بلکه علاقه جی لنو به جمع‌آوری خودرو نیز محدود نمی‌شود. وی چندین دستگاه خودرو پیش‌نمونه را خود با کمک گروهی از مهندسان ساخته‌ و تعداد قابل توجهی از خودروهای کلکسیونش را خود شخصا و تحت نظارتی دقیق به طور کامل و دقیق بازسازی کرده است. بنابراین این مجموعه خارق‌العاده که شاید ساخته و پرداخته ذهن خلاق جی لنو نیز باشد، بسیار منحصر به فرد است.روآن اتکینسون

ستـارگان ماشین‌باز

باور کردن اینکه فردی که برای ما مترادف با شخصیت Mr Bean است فردی با مشخصات روآن اتکینسون باشد شاید برای برخی غیرممکن به نظر برسد. با این حال روآن اتکینسون علاوه بر اینکه مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه معتبر آکسفورد را کسب کرده، علاقه‌ شدیدی به رانندگی حرفه‌ای و خودروهای خاص دارد. او به طور جدی و مکرر برای نشریات معتبر  Car ،‌Octane و Evo مطالب بسیار دقیقی به رشته نگارش درمی‌آورد و به عنوان یکی از اصلی‌ترین متخصصان این نشریات شناخته شده است. از اوایل دهه 90 میلادی وی به طور جدی به شرکت در مسابقات اتومبیلرانی نیز روی آورد و از همان دوره به تدریج در مسابقات تاریخی کلاسیک نیز حضوری جدی داشته است.

در این میان اما شاید علاقه وی به سوپراسپرت‌ها باشد که بیش از همه حاشیه‌ساز شده است. او برای مدتی مدید از یک مکلارن F1 بادمجانی رنگ به عنوان خودرو روزمره استفاده می‌کرد و حتی 2بار نیز با آن به طور جدی تصادف کرد. علاوه بر این، وی خودروهایی همانند هوندا NSX، استون مارتین V8 زاگاتو، رنو 5 توربو و استون مارتین DBS در اختیار داشته است. علاقه وی به خودروها‌ به حدی قابل توجه است که وی در ساخت فیلم دوم سری Johnny English (طنزی براساس داستان‌ فیلم‌های جیمزباند) مدیران ب‌ام‌و را متقاعد کرد تا برای درخشش هر چه بیشتر رولزرویس فانتوم کوپه در این فیلم، موتور تحقیقاتی V16 خود را در این خودرو نصب کنند؛ تصمیمی که گویا چندان برای مدیران ب‌ام‌و نیز راحت و ساده نبود و پافشاری روآن اتکینسون سبب شد تا این پیشرانه حداقل روی یک خودرو تولیدی نصب شود.رالف لورن

ستـارگان ماشین‌باز

رالف لورن یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ نام‌ها در عرصه مد و لباس است. وی که یکی از طراحان اصلی و مالک برندهایی همانند پولو است، از سال‌های دور به جمع‌آوری کلکسیونی پرداخته که امروزه یکی از استثنایی‌ترین نمونه‌ها در سطح جهان است. کلکسیون وی که در ایالت نیویورک واقع شده، چندین بار مورد بررسی نشریات و متخصصان عرصه خودرو قرار گرفته است. مجموعه وی از خودروهای بسیار قدیمی و با ارزشی همانند بنتلی 1929، بوگاتی تایپ 57 آتلانتیک (یکی از 3 نمونه باقی‌ مانده)، مرسدس بنز SSK، آلفارومئو 8C 2900 Mille Miglia گرفته تا برخی خودروهای دهه پنجاهی و شصتی همانند پورشه 550 اسپایدر، مرسدس بنز 300SL گالوینگ، فراری 250 تستاروسا (2 دستگاه) و فراری 250 GTO تشکیل شده است.

علاوه بر این رالف لورن علاقه شدیدی به ابر خودروهای مدرن نیز دارد و به همین دلیل 2 دستگاه مکلارن F1، یک دستگاه مکلارن F1 LM، پورشه 959، بوگاتی ویرون و لامبورگینی رونتون را در اختیار دارد. مجموعه وی چندین بار در موزه‌ها و نمایشگاه‌های معتبر جهانی به نمایش درآمده است و به دلیل عشق و علاقه شدید وی به بازسازی و بهسازی خودروهای کلاسیک، تمامی خودروهای خریداری شده توسط وی به بالاترین درجات کیفی در میان خودروهای کلاسیک ارتقا می‌یابند. رالف لورن در پروسه بازسازی تمامی این خودروها نقشی اساسی دارد و سواری گرفتن وی از یک پورشه 911 GT3 RS تا دندان مسلح به عنوان یک خودرو خیابانی از وی یک چهره ماشین باز حرفه‌ای ساخته است.برایان جانسون

ستـارگان ماشین‌باز

کمتر فردی در جهان موسیقی به اندازه برایان جانسون به خودروهای دوران پیش از جنگ جهانی دوم و سال‌های ابتدایی پس از جنگ علاقه وافری دارد. او به عنوان خواننده اصلی گروه استرلیایی AC/DC در سال‌های ابتدایی دهه80 میلادی به ثروتی هنگفت دست یافت و توانست به جمع‌آوری برخی از خاص‌ترین خودروهای کلاسیک بپردازد. با این حال وی به همین جمع‌آوری بسنده نکرد و از همان دهه90 میلادی به طور جدی به شرکت در مسابقات خودروهای کلاسیک روی آورد. در این دوران وی بیشتر با دو خودرو پروتوتایپ دهه هفتادی Pilbeam  و Royale در این مسابقات شرکت کرد و توانست چندین مقام را کسب کند. او در سال 2012 در مسابقات 24 ساعته دیتونا نیز شرکت کرد و توانست در کل به مقام 12 ام دست یابد.

در همان سال او توانست در مسابقه کلاسیک سیلوراستون نیز حضوری موفق داشته باشد. با این حال شاید تمامی این مسابقات و برنامه‌هایی که وی در تعریف و تمجید از خودروهای کلاسیک خاص ساخته در کنار عادات روزمره او چندان عجیب به نظر نرسد. جانسون اصالتا انگلیسی که هم‌اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند، از یک بنتلی 8 سیلندر توربوشارژ شده مدل 1929 به عنوان خودرو روزمره استفاده می‌کند؛ امری که سبب شده تا او به عنوان یکی از حاشیه‌سازترین افراد در شهر لس‌آنجلس تلقی شود. از سایر خودروهای کلکسیون او می‌توان به فراری 458 و  رولزرویس فانتوم اشاره کرد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج