فروش داروهای ماهواره ای در آرایشگاه‌ ها
۳۲۷۴۴۱
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷
۵۷۶۷ 
معاون نظارت سازمان نظام پزشکی تهران با هشدار درباره عوارض داروهای تقلبی و ماهواره ای گفت: باتوجه به اطلاع رسانی های گسترده طی چند سال اخیر و توجه جدی تر مسئولان و سازمان های نظارتی کشور به این موضوع، خوشبختانه ورود و عرضه داروهای تقلبی و قاچاق نسبت به چند سال گذشته کاهش چشمگیری داشته، اما داروهای ماهواره ای همچنان بلای جان مردم است.
خبرآنلاین: معاون نظارت سازمان نظام پزشکی تهران با هشدار درباره عوارض داروهای تقلبی و ماهواره ای گفت: باتوجه به اطلاع رسانی های گسترده طی چند سال اخیر و توجه جدی تر مسئولان و سازمان های نظارتی کشور به این موضوع، خوشبختانه ورود و عرضه داروهای تقلبی و قاچاق نسبت به چند سال گذشته کاهش چشمگیری داشته، اما داروهای ماهواره ای همچنان بلای جان مردم است.

دكتر ايرج خسرو نيا درآستانه برگزاری همایش مبارزه با داروهای تقلبی و قاچاق ضمن اعلام این خبر گفت: وزارت بهداشت و درمان، دانشگاه هاي علوم پزشكي و سازمان غذا و دارو، ارگان هايي هستند كه به دقت بر قاچاق دارو هاي تقلبي نظارت مي كنند؛ اما باید بدانیم که باتوجه به مشکلات متعدد آنها در زمینه نیروی انسانی و سایر لوازم مورد نیاز، اين نظارت هاكافي نيست به همین خاطر مردم هم بايد هنگام خرید وتهیه داروهای مورد نیازشان آگاهانه تر عمل كنند.

معاون نظارت سازمان نظام پزشکی تهران افزود: داروهاي تقلبي بيشتر از مرزهاي جنوبي ايران يعني از كشورهاي عربي مانند دبي و همچنين از تركيه و پاکستان وارد كشور مي شوند. البته بخشي هم همراه با مسافر وارد مي شود. این درحالی است که شماري از اين داروها حتي نام ونشان كارخانه هاي مهم و معتبردنيا را دارند اما تقلبي هستند و در دبي و تركيه ساخته مي شوند.

خسرو نيا ادامه داد:متاسفانه تبليغات گسترده داروهاي تقلبی و قاچاق در ماهواره ها و فضاهاي مجازي و اينترنت صورت مي پذيرد و بي آن كه در داروخانه ها وارد شود، تحويل مردم مي شود. البته ما داروخانه هاي متخلف هم داريم كه در بازرسي از انبارهایشان كالاهاي قاچاق توقيف مي شود و مسوولان داروخانه پس از جريمه تحت تعقيب نیز قرار مي گيرند و بين سه ماه تا يكسال از كار محروم مي شوند. حتي ممكن است برخي از اين داروها ساخت داخل باشند كه البته با كنترل شديد و بازرسي هاي متواتر اين گونه اتفاقات هر روز كمتر مي شود.

عضو هیات مدیره نظام پزشكي تهران بزرگ درادامه تاكيد كرد: درنهایت مردم بايد خودشان كمك كنند و از خريد داروهاي قاچاق و غير مجاز خودداري كنند؛ چرا كه اين داروها عوارض بسياري دارند و كساني كه دچار عارضه مي شوند، هيچ جايي براي شكايت ندارند؛زیرا نه شركت و كارخانه اي هست؛ نه اين داروها نشان وتاییدیه وزارت بهداشت دارند و نه اجازه ورود به كشور كه به استناد آن بشود به شكايت زيان ديدگان رسيدگي كرد.

رئیس دادگاه بدوی نظام پزشکی در ادامه گفت: بيشترين داروهاي تقلبي و قاچاق كشور، داروهاي آرايشي و مربوط به پوست و زيبايي هستند كه از طريق تبليغات ماهواره ها، در باشگاه هاي ورزشي و آرايشگاه ها به فروش مي رسند.

خسرو نيا همچنين درباره آسيب ها و عوارض اين داروها اظهار داشت: بيماري هاي پوستي ، گوارشي و بسياري از مشكلات كبد و كليه و حتي گاهي مرگ هاي ناگهاني از عوارض اصلی مصرف داروهاي تقلبي است.

وي افزود: داروهاي خوراكي و تزريقي اثرات سوء بيشتري دارند؛ اما داروهای موضعي ،بيشتر سبب ضايعات پوستي وحتی عوارض جبران ناپذیر مي شوند.

معاون نظارت سازمان نظام پزشكي تهران بزرگ همچنين درباره مجازات قانوني توليد كننده ها ، وارد كننده ها و توزيع كننده ها و فروشنده هاي اين قبيل داروها نیز گفت: مجازات اين اشخاص را دادستان جرايم پزشكي تعيين مي كند و با آنها درست مانند يك قاچاقچي رفتار مي شود .ضمن اینکه به طورعمده متخلفان اصلی با زندان هاي طولاني مجازات مي شوند.

وی به مردم توصيه كرد كه دارو را تنها از دارو خانه ها تهيه كنند و به تاريخ انقضاي دارو توجه داشته باشند و به هيچ عنوان داروهايي را كه آرم و برچسب وزارت بهداشت ندارند را خريداري و استفاده نكنند ؛ همچنين تحت تاثير تبليغات ماهواره ها و باشگاه هاي ورزشي و آرايشگاه ها قرار نگيرند و سلامتي خود را به خطر نيندازند.

خسرونیا گفت: اگر نمونه خارجي يك دارو مناسب تر باشد، بي ترديد پزشك معالج، آنرا تجويز مي كند.ضمن اینکه در واقع هميشه هم اينطور نيست كه داروهاي خارجي از كيفيت بالاتري برخوردار باشند؛ پس احتياجي نيست كه نسخه پيچ داروخانه ،داروي خارجي را پيشنهاد كند ومردم هم مجبور به خرید همان داروها باشند.

گفتنی است بررسی وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق درایران،همزمان با برپایی هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران و با همکاری شرکت سانوفی فرانسه ومراکزدانشگاهی وعلمی، ازپنجم تا هفتم خرداد 95 درمرکز همایش های رازی در تهران برگزارمی شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج