اغلب داروهای تقلبی مرگبار هستند
۳۲۸۹۱۴
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
۵۵۹۵
رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: تقلب در ساخت دارو یک روش سودجویانه و تقلبی بسیار پرخطر است که در بسیاری از مواقع به مرگ مصرف کننده منجر می شود.
خبرآنلاین: رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: تقلب در ساخت دارو یک روش سودجویانه و تقلبی بسیار پرخطر است که در بسیاری از مواقع به مرگ مصرف کننده منجر می شود.

دكتر مسعود قاسمی در آستانه روز مبارزه با قاچاق دارو و داروهای تقلبی با تاكید بر اهمیت توجه به موضوع داروهای تقلبی در کشور گفت: این روزها داروهای تقلبی موضوع بسیار بزرگ و پیچیده ای در جهان به شمار می آیند كه نیازمند رسیدگی و توجه بسیار است. چراكه داروهای تقلبی با جان مردم بازی می كنند.

رئیس انجمن آترواسكلروز ایران با اشاره به دسته بندی داروهای تقلبی گفت: دسته ای از داروها برای بیماران اهمیت حیاتی دارند. استفاده از داروی تقلبی و حتی داروی بی اثر بجای این داروها می تواند بیمار را در شرایط وخیمی قراردهد. اما دسته ای دیگر داروهای مصرفی هستند كه مصرف نوع تقلبی آنها در طولانی مدت باعث بروز عوارض ناشی از عدم مصرف دارو خواهد شد و سلامت بیمار را به خطر می اندازد. از میان این قبیل داروها می توان به داروهای چربی خون اشاره كرد.

وی افزود: اما در مورد گروه دیگری از داروها كه جنبه دارویی آنها كمرنگ تر است مانند ویتامین ها و پمادها ممكن است بیمار حتی متوجه نشود كه از نمونه تقلبی استفاده می كند.

متخصص قلب و عروق گفت: شكل و جعبه داروهای تقلبی آنقدر شبیه نوع اصلی آن است كه بیمار را به اشتباه می اندازد. در واقع صنعت داروهای تقلبی در همه دنیا وجود دارد. برای مثال این صنعت در كشورهای آمریكای شمالی و اروپایی بسیار كمتر و در كشورهای جنگ زده ای مانند افغانستان و پاكستان بیشتر است. در كشور ما نیز با وجود مشكلاتی مانند تهیه مواد اولیه مطلوب و كمبود برخی از داروها به دلیل تحریم،‌ بازهم درزمینه داروهای حیاتی با مشكل چندانی مواجه نیستیم.

قاسمی گفت: در گذشته در زمینه داروهای حیاتی بسیار مشكل داشتیم اما امروزه با نظارتهای انجام شده تقلب در این داروها بسیار كم شده است. درحالیكه با افزایش آمار تقلب در داروهای بدن سازی و محصولات آرایشی بهداشتی مواجه هستیم . به همین دلیل هرچه سیستم نظارت بر تولید، بسته بندی و توزیع قوی تر باشد خطر كمتری بیمار را تهدید خواهد كرد.

او به مردم توصیه كرد: به هیچ عنوان داروهای مورد نیاز را از منابعی غیر از داروخانه تهیه نكنند. همچنین بهتر است داروهای خاص و حیاتی از داروخانه هایی تهیه شود كه حجم تبادل دارو در آنها زیاد است.

بررسی آخرین وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق در ایران، همزمان با هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران و با همکاری شرکت سانوفی و مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی، از پنجم تا هفتم خرداد ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج