دور دست‌ترین ستاره‌های عالم رصد شده‌اند؟
۳۳۲۴۰۸
۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۳
۷۲۸۴ 
گروهی از اخترشناسان بین‌المللی در رصد‌خانه کک در هاوایی موفق به رصد کهکشانی متعلق به ۱۳ میلیارد سال پیش شده‌اند، مشاهده‌ای که دیدگاهی جدید درباره بازیونیزه شدن گاز هیدروژن، رویدادی کیهانی که تولد جهان به واسطه آن آغاز شد،‌ در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.
وبسایت ساعت24: گروهی از اخترشناسان بین‌المللی در رصد‌خانه کک در هاوایی موفق به رصد کهکشانی متعلق به ۱۳ میلیارد سال پیش شده‌اند، مشاهده‌ای که دیدگاهی جدید درباره بازیونیزه شدن گاز هیدروژن، رویدادی کیهانی که تولد جهان به واسطه آن آغاز شد،‌ در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

براساس گزارش رصد‌خانه كك،‌اين گروه از اخترشناسان موفق به ثبت تصوير كم‌فروغ‌ترين كهكشاني شده‌اند كه تاكنون مشاهده شده‌است. اين كهكشان در ميان جهان سالخورده، يك نوزاد به شمار مي‌رود.با استفاده از داده‌هاي ثبت شده در رصد‌هاي پيشين، و پديده‌اي نوري به نام بزرگنمايي گرانشي كه به واسطه آن نيروي گرانش عظيم اجرام ميان مشاهده‌گر و مشاهده‌شونده باعث بزرگنمايي مشاهده شونده مي‌شود، دانشمندان موفق به رصد اين كهكشان دورافتاده شدند.

اين كهكشان در پس كهكشان ديگري پنهان شده‌بود. متخصصان ادعا دارند بدون پديده بزرگنمايي گرانشي، رصد اين كهكشان هرگز امكان پذير نبوده‌است. كهكشان كشف شده نسبتا جوان است و درحدود 13 ميليارد سال پيش تشكيل شده‌است. دانشمندان براين باورند جرم ستاره‌اي اين كهكشان بسيار پايين و درحدود يك درصد جرم ستاره‌اي كهكشان راه شيري است.

دور دست‌ترین ستاره‌های عالم رصد شده‌اند؟

دانشمندان مي‌گويند اين كهكشان در دوران پاياني بازيونيزاسيون جهان هستي حضور دارد، دوراني كه گاز هيدروژن ناشي از انفجار بزرگ، از حالت خنثي به حالت يونيزه تغيير حالت داد. اين فرايند زماني آغاز شد كه ستاره‌ها آغاز به درخشيدن كردند.

به گفته اخترشناسان رصد‌خانه كك اين كهكشان بسيار كوچك در فاصله‌اي بسيار دور است و مي‌تواند بخشي از پاسخ يكي از بنيادي‌ترين پرسش‌هاي نجومي را آشكار سازد: چه چيز باعث شد تا در آغاز جهان هستي و در حدود 13 ميليارد سال پيش گاز هيدروژن از حالت خنثي به حالت يونيزه تغيير وضعيت دهد؟

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج