آيت‌ الله مكارم‌: قطع رابطه افتخار نيست
۳۴۲۴۳۶
۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۳
۶۴۰۱ 
آيت‌الله مكارم شيرازي گفت: امروز روز محبت و بخشش است تا افراد را به اسلام جذب كنيم. اين مرجع تقليد با تاكيد بر اينكه «قطع رابطه و انتقام‌جويي افتخار نيست»، تصريح كرد: محبت ورزيدن و عفو كردن كه از سنت رسول خدا بود، براي افراد افتخار است.
روزنامه اعتماد: علما زبان خود را براي بيان حرف‌ها و ديدگاه‌هاي‌شان دارند. ديدگاه‌هايي كه به صورت معمول و روزمره اظهار نمي‌شود، گاه كلاس‌هاي خارج فقه‌شان بهانه‌اي مي‌شود تا زبان به سخن بگشايند و گاه روزها و مناسبات مذهبي از جمله ماه مبارك رمضان.

آيت‌الله مكارم شيرازي در اين يك سال گذشته همواره جزو چهره‌هايي بود كه از دولت روحاني حمايت كرده است و براي نخستين‌بار بر سر تصويب برجام بود كه دست به قلم شد و به نمايندگان مجلس نهم نامه نوشت. حالا او مي‌گويد: قطع رابطه و انتقام جويي افتخار نيست. علما اگرچه در لفافه اما صريح و روشن منظورشان را منتقل مي‌كنند.

به نظر مي‌رسد تعامل سازنده با جهان اين‌گونه در سخنان علما نمود پيدا كرده است. اين مرجع تقليد شامگاه جمعه در برنامه سخنراني‌اي كه از شبكه دوم سيما پخش شد بر ضرورت توجه مردم به آزاد كردن زندانيان تاكيد كرد و گفت: بخشي از زندانيان بي‌گناه به دليل مبالغ كمي در زندان هستند؛ مردم با تامين هزينه يا دلجويي از شاكيان آنها به آزادكردن زندانيان اهتمام داشته باشند. به گزارش آنا، وي «شناخت خويشتن» را مقدمه تهذيب نفس دانست و تصريح كرد: بعد از شناخت صفات خوب و بد انسان، مسيرهاي متعددي براي اصلاح وجود دارد.

مكارم‌شيرازي با تاكيد بر اينكه «تمام زندگاني پيامبر داراي پيام و درس براي تهذيب اخلاق است»، گفت: متاسفانه در ميان افراد ما كساني هستند كه با كمترين مساله‌اي با افراد دچار اختلاف مي‌شوند و قطع ارتباط مي‌كنند. وي با تاكيد بر اينكه «پيامبر اكرم‌ (ص) روحيه انتقام جويي عرب جاهلي را از بين برد»، گفت: عرب جاهلي روحيه انتقام جويي قوي داشت، به گونه‌اي كه كينه‌هاي خود از قبايل را به نسل‌هاي بعدي نيز منتقل مي‌كرد.

آيت‌الله مكارم شيرازي به آزار و اذيت‌هاي پيامبراكرم‌ (ص) در شعب ابي‌طالب اشاره كرد و گفت: بعد از هجرت پيامبر‌(ص) به مدينه نيز جنگ‌هاي متعددي آغاز شد و در جنگ احد حضرت حمزه كه از محبوب‌ترين افراد نزد پيامبر بود، به شكلي وحشيانه به شهادت رسيد؛ بعد از فتح مكه، برخي مسلمانان آماده انتقام‌گيري بودند كه پيامبر اكرم (ص) با اين كار مخالفت كردند و گفتند امروز روز محبت و بخشش است تا افراد را به اسلام جذب كنيم. اين مرجع تقليد با تاكيد بر اينكه «قطع رابطه و انتقام‌جويي افتخار نيست»، تصريح كرد: محبت ورزيدن و عفو كردن كه از سنت رسول خدا بود، براي افراد افتخار است.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج