آیا پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است؟
۳۴۶۴۱۹
۱۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۷
۱۸۱۵۲ 
ازدواج، به تعریفی که تاکنون ناچار به باور آن بوده‌ایم، نیاز زیستی و طبیعی زنان، و در عین حال قفسی تنگ و عذاب‌آور برای مردان است. ولی طبق آمار و اطلاعات مربوط به دنیای واقعی، آن‌چه در حقیقت اتفاق می‌افتد کمی با این وهم و خیال متفاوت است.
وب سایت فرادید: با نگاهی گذرا به نحوه‌ی نگرش به ازدواج در فرهنگ عامه ممکن است به این نتیجه برسیم که پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است. مجلات و وب‌گاه‌های مربوط به عروسی و ازدواج تقریبا به شکل انحصاری فقط به عروس‌ها می‌پردازند و در مورد دامادها چیزی برای گفتن ندارند.

در کشورهای دیگر نیز حتی برنامه‌های تلویزیونی متعدد در مورد ازدواج فقط حول محور زنان می‌گردند؛ به عنوان مثال در ایالات متحده برنامه‌ی محبوب تلویزیونی وجود دارد به نام برایدزیلاس یا عروس خشن، ولی برنامه‌ای به نام داماد خشن نداریم! یا برنامه‌ای دیگر به نام بچلر یا مجرد که در آن زنان مختلف برای رسیدن به حلقه‌ی ازدواج با یکدیگر رقابت می‌کنند، و این برنامه فوق‌العاده محبوب و پربیننده است.

آیا پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است؟

لباس عروس نکته‌ی محوری و جذابیت اصلی در مراسم باشکوه ازدواج برای اقشار متوسط است، در حالی‌که کسی به لباس داماد آن‌چنان توجهی ندارد. بیانسه، ملکه‌ی موسیقی پاپ، در یکی از آهنگ‌های معروف‌اش به مردان توصیه می‌کند اگر دوست‌اش داری، پس با وی ازدواج کن.

از طرف دیگر، غالبا تصویر مردان در جامعه این‌گونه است که ظاهرا از تعهد می‌ترسند، و باید با فریب یا شلاق تن به ازدواج دهند، یا این‌که در نهایت علی‌رغم طبیعت شهوتران و بی‌قیدشان که ذاتا از تک‌همسری طولانی‌مدت متنفر هستند، به زور به سمت محضر کشیده ‌شوند. تصور ‌”‌بحران میانسالی‌” که در آن مردان میانسال تمایل پیدا می‌کنند زنان پا به سن گذاشته‌شان را با مدلی جدید و دلربا و جوان‌تر عوض کنند، یکی دیگر از باورهای آشنای فرهنگ‌های مختلف است.

ازدواج، به تعریفی که تاکنون ناچار به باور آن بوده‌ایم، نیاز زیستی و طبیعی زنان، و در عین حال قفسی تنگ و عذاب‌آور برای مردان است. می‌توانیم اجازه دهیم آدم‌ها به همین وهم و خیال مورد علاقه‌شان ادامه دهند؛ ولی طبق آمار و اطلاعات مربوط به دنیای واقعی، آن‌چه در حقیقت اتفاق می‌افتد کمی با این وهم و خیال متفاوت است.

نکته‌ی اول این‌که باید این تصور نادرست را از ازدواج کنار بگذاریم که ازدواج بهشت و پناهی برای زنان است؛ زیرا در حقیقت مزایای ازدواج برای مردان بیش از زنان است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند "‌مزایای ازدواج‌” – افزایش سطح سلامتی، ثروت، و خوشبختی که غالبا به جایگاه افراد مربوط می‌شود – به شکلی ناعادلانه و نامتناسب در اختیار مردان قرار می‌گیرد. مردان متاهل از همه‌ی جوانب به ویژه از لحاظ مالی در جایگاهی بهتر از مردان مجرد قرار می‌گیرند. در مقابل، جایگاه زنان متاهل بهتر از زنان مجرد نیست.

نکته‌ی بعدی این است که، برخلاف اعتقادات و افسانه‌های گذشته که ازدواج را هدف نهایی و مقدس برای زنان می‌دانستند، باید گفت در حقیقت تقریبا دو‌سوم درخواست‌های طلاق‌ از طرف زنان صورت می‌گیرد. این آمار فقط مربوط به زوج‌های جوان و امروزی نیست: طبق بررسی‌های اخیر انجمن بازنشستگان امریکا در مورد ۱۱۴۷ زن و مردِ ۴۰ تا ۷۹ ساله که در سال‌های ۴۰، ۵۰، و ۶۰ زندگی‌شان تجربه‌ی طلاق داشتند، ۶۶ درصد از زنان اذعان کردند آنها بودند که برای نخستین بار درخواست جدایی را پیش کشیدند.

پژوهش‌ها به تازگی نشان می‌دهند موردی منحصربه‌فرد و ویژه درون ازدواج وجود دارد – چیزی فراتر از تجربه‌ی زندگی با آدمی دیگر – که شاید باعث می‌شود زنان کم‌تر از مردان احساسی خوشایند و دوست‌داشتنی را تجربه کنند.

مقاله‌ای به تازگی توسط جامعه‌شناس دانشگاه استفورد، مایکل جی. روزنفلد منتشر شده است که در آن، داده‌های طولی در مورد این‌که چگونه زوج‌ها همدیگر را ملاقات می‌کنند و در کنار هم می‌مانند، تجزیه و تحلیل می‌شوند – بررسی جامعه‌ی آماری در سطح ملی که شامل ۲۲۶۲ فرد بزرگسال با گرایش به جنس مخالف بین سال‌های ۲۰۰۹ تا اوایل ۲۰۱۵ صورت گرفت.

آیا پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است؟

نتایج این بررسی، الگویی جالب و عجیب را نشان می‌دهند: طبق انتظار، زنان درخواست‌کننده‌ی دو‌سوم (۶۹ درصد) جدایی‌ّها در ازدواج‌های میان دو جنس مخالف بودند. به علاوه، سطح رضایت‌ از زندگی در زنان متاهل – یعنی زنانی که به صورت رسمی ازدواج کرده‌اند و نه آن‌هایی که به اشکال دیگر با مردان در ارتباط هستند – پایین بود.

به گفته‌ی روزنفلد، این اطلاعات نشان می‌دهند گرایش زنان به درخواست جدایی جزءِ ویژگی‌های طبیعی روابط میان زن و مرد نیست؛ بلکه، این گرایش جزءِ ویژگی‌های ذاتی ازدواج میان زن و مرد است. این یافته‌ها این باور را ثابت می‌کنند که تجربه‌ی زنان از نهاد ازدواج تا حدودی زیاد مملو از بی‌عدالتی و ستم است، زیرا ازدواج از ابتدا تا کنون همواره نشان دهنده‌ی نظامی بوده است که در آن زنان باید مطیع و فرمانبردار باشند.

روزنفلد به این نکته اشاره می‌کند که قانون ازدواج از آغاز بر اساس احکام و پنداره‌ّهای قوانین عرفی شکل گرفته است که در آن زن را جزء دارایی‌های شوهر می‌دانند. آخرین نشانه‌ها و آثار به جای‌مانده از احکام و سنت‌های این قوانینِ عرفی که از لحاظ قانونی زنان را تابع و در اختیار شوهران در نظر می‌گرفت – مثلا این‌که شوهران مجاز به تجاوز به همسران‌شان هستند – به تازگی در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ از قوانین ایالات متحده حذف شده است. به علاوه، بیش‌تر زنان در ایالات متحده بعد از ازدواج هم‌چنان نام فامیل شوهران‌شان را انتخاب می‌کنند با این‌که این قانون نیز در دهه‌ی ۱۹۷۰ تقریبا از بسیاری از ایالت‌های امریکا حذف شده است.

درست همان‌طور که نمی‌توانیم سازه‌های عظیم باستانی را بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های مواد اولیه‌ی ساختمانی دوران باستان نگهداری کنیم، حفظ سنت‌های قدیمی نیز بدون حفظ جهان‌بینی و عادات دورانی که این سنت‌ها در آن شکل گرفته‌اند، کاری دشوار است. فضای تحکم و اجبار زنان به فرمانبرداری هم‌چنان در ازدواج‌های دوران معاصر نیز وجود دارد، و هم‌چنان زنان متاهل را مورد آزار و آسیب قرار می‌دهد.

مطلب فوق جالب و فریبنده است، ولی هم‌چنان در این مورد شک و تردید وجود دارد.

نکته‌ی اول این‌که، برقراری رابطه‌ی علت و معلول در غیاب فضای آزمایشیِ کنترل‌شده‌یِ واقعی، بسیار دشوار است. به عبارت دیگر، تا وقتی نتوانیم آدم‌ها را به صورت تصادفی از ابتدا در گروه‌های مجرد و متاهل قرار دهیم، هرگونه تفاوت میان گروه‌ها در نهایت، می‌تواند جز نتایج و اثرات گزینشی این آزمایش تلقی شود، و نه اثرات رفتاری.

به عنوان مثال، اگر احتمال نارضایتی زنان متاهل بیش‌تر باشد، ممکن است این نارضایتی مستقیما ناشی از خودِ ازدواج باشد (تاثیر رفتاری) یا این‌که ناشی از این حقیقت باشد که زنان ناراضی بیش‌تر تمایل به ازدواج پیدا می‌کنند (تاثیر گزینشی).

انتظارات آدم‌ها – متغیری که در اطلاعات روزنفلد بررسی نشد – نیز می‌تواند نقشی مهم در رضایت از رابطه ایفا کند. چنانچه از لحاظ فرهنگی انتظارات زنان از ازدواج بالا و انتظارات مردان پایین باشد، این حقیقت که مردان از مزایایی بیش‌تر در ازدواج بهره‌مند هستند، باعث افزایش رضایت‌شان می‌شود – "خیلی بهتر از آن چیزی است که انتظارش را داشتم‌” – و در مقابل باعث کاهش رضایت زنان می‌شود.

آیا پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است؟

به علاوه، با این‌که مقاله‌ی روزنفلد به جنبه‌های مثبت تصمیم جدایی اشاره کرده است، ولی معادله‌ی وی نمی‌تواند کامل باشد زیرا جنبه‌های منفی این مسئله را نادیده گرفته است. به طور کلی، هر تصمیمی در زندگی جوانب و مشخصه‌های فراوان دارد.

در فرآیند تصمیم‌گیری شرایط درونی مانند رضایت از ازدواج باید در مقابل شرایط و متغیرهای خارجی از قبیل نگرش جامعه نسبت به طلاق، یا امکان ملاقات فرزندان و تامین مالی پس از طلاق مورد ارزیابی قرار بگیرند. در حقیقت، اطلاعات موجود گواه اهمیت جنبه‌های منفیِ این قبیل متغیرهای خارجی در فرآیندهای تصمیم‌گیری‌ زنان و مردان است.

برای مثال، بررسی انجمن بازنشستگان امریکا به این نکته اشاره می‌کند که مردان غالبا بیش‌تر از زنان ترجیح می‌دهند علی‌رغم عدم‌رضایت از زندگی مشترک، به آن ادامه دهند؛ زیرا نگران این مسئله هستند که از فرزندان‌شان دور شوند. ترس‌هایی از این قبیل، ناموجه و غیرمنطقی نیستند، زیرا غالبا در کشورهای غربی پدرها پس از طلاق کم‌تر می‌توانند فرزندان‌شان را ملاقات کنند.

در مقابل، تصمیم جدایی از جانب زنانی که از زندگی‌شان رضایت ندارند تا حدودی به شرایط اشتغال مربوط می‌شود. برای مثال، لیانا سی. سِیِر و همکاران‌اش در دانشگاه ایالتی اوهایو به شواهدی دست یافتند که نشان می‌دهند احتمال تصمیم به جدایی زنان ناراضیِ شاغل بیش‌تر از زنان خانه‌دار است.

در پایان، اطلاعات گردآوری‌شده تصویری پیچیده را از ازدواج و ارتباطات داخل آن به‌دست می‌دهد که در آن به نظر می‌رسد زنان نقشی متناقض ایفا می‌کنند: آنها برای رسیدن به بخش کوچک‌ترِ مزایای ازدواج، تلاشِ بیش‌تر می‌کنند، ‌که به این ترتیب می‌توان توضیح داد چرا زنان بیش‌تر از مردان مشتاق به ازدواج هستند؛ این در حالی است که همان‌ها هم بیش‌تر از مردان مشتاق به جدایی هستند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1395/04/11
بله همینطوره.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
بله.
کسانی که میگویند خیر.
شماها برای دخترتان جشن عروسی نگیرید . و نگذارید دخترتان لباس عروس بپوشد. و عکس بگیرد و عکس عروسی داشته باشد.
اگر مخالفید . پس آیا موافق هستید دخترتان عروس نشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جواب بدهید ؟؟؟؟؟؟

حالا بعد از چند سال چه جوابی دارید که به دخترتان بدهید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
آنهایی که منفی زده اند برای دخترشان عروسی نگیرند
و همچنین نگذارند خواهرشان عروس شود.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
از قدیم گفتند دختر با لباس سفید میاد و با لباس سفید میره.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
آنهایی که منفی زده اند بیایند جواب بدهند.
آیا مایل هستی دختر و خواهرت لباس عروس نپوشد و جشن نداشته باشد .
و همینطوری دختر و خواهرت را توی یک روز معمولی بیایند ببرند خونه بخت.
آیا راضی هستی ؟
آیا دخترت راضی است که آرایشگاه نرود؟ آیا راضی است که لباس نپوشد و عکس عروسی نداشته باشد ؟
آیا شما که منفی زدی . دوست داری خانواده داماد بیایند و یک روز عصر و دختر شما را همینطوری بدون هیچ چیزی به خودشان ببرند؟
لطفا جواب بدهید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1395/04/12
اینطوری نیست اگر شایط جور باشه مردها خیلی بیشتر تمیل به ازدواج دارن
-
09:59 - 1395/04/12
آیا پوشیدن لباس عروسی آرزوی نهایی زنان است؟!!!!.............خیر ارزوی زنان پیدا کردن یک مرد متعهد است که احساس مسئولیت سرش بشود ...لباس عروس کیلویی چنده ؟!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
من جشن عروسی نداشتم . لباس عروس هم نپوشیدم. عکس هم ندارم .
کسی منو پاگشا نکرد. با یک خانواده فقیر وصلت کردم
نادرشوهرم چهار تا عروس طلاق داده است.
مادرم عاشق پسر بود و پدرم هم همینطور. . از کودکی بین دختر و پسر فرق میگذاشتند و شبیه دوران جاهلیت...
الان افسردگی شدید دارم.
شوهرم مردی عصبانی است. زیرا خانواده و پدری فقیر داشت.
جز سکوت چبز دیگری ندارم
کاش لباس عروس میپوشیدم .مادرم نگذاشت . زیرا عاشق پسرش بود. باید برایش ماشین میخرید. باید برای پسرش دختر میگرفت. باید برایش کلی وسایل گرانقیمت میخرید.
مادرم برایم وقت نداشت. مادرم به من میگفت دختر مردم. . مادرم میگفت دختر شوهر کنه میشه دختر مردم . برای همین اصلا برایم کوچکترین خرجی نکرد.

حالا نظر شما چیه ؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1395/04/12
خیر
خیلی چیزا در الویته
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1395/04/12
بله
دخترها شبانه روز به ازدواج و عروس شدن فكر مي كنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
دختر ترشیده بشه پشت سرش حرف میزنند
ولی پسر ترشیده میره یک دختر بیست ساله را میگیره.
-
20:13 - 1395/04/12
در جواب بدون نام 14:24بله دخترها در ارزوی ازدواج با یک مرد واقعی هستن ولی پسرها چون عرضه زن گرفتن ندارن ارزوش رو هم با خودشون به گور می برن البته به جز اونایی که واقعا مرد زندگی هستن
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
ایول
-
22:16 - 1395/04/12
دخترها دنبال آآآآآدم میگردن برای ازدواج ... آدم ...
-
08:09 - 1395/04/13
اخه اين چه تيتر توهين آميزيه خودتون خجالت نمي كشيد؟
Lithuania
08:38 - 1395/04/13
نه خیر لباس عروسم مگه میشه آرزو ..... برای من به شخصه اولویت نعمت سلامتی بعد پول بعد با پول بقیه خودشون میان ......
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
پس پول مهمه.
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1395/04/13
منکه به شخصه این مطلب رو قبول دارم دختر میمیرن واسه شوهر کردن * همین الان بگه زنم میشی دلشون غش میره و این واقعیته * میدونم الان بهم حمله میکنید ولی بازم دلتون غش میره
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
دلتو خوش نکن ...خخخخ.....اون دختری که واسه تو مرده یک احمق به تمام معنا بوده
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1395/04/13
اقا رسول شما به هم تیپ های خودت برخوردی هر جنسی خوب داره بد هم داره ولی خوبش نمیاد باشما هم کلام بشه تجربه زندگی رو گفتم .
اینکه بعضی از زنان ابروی زنان دیگر رو می برن و حسابیییییییی وا دادن حرفی نیست و دیگه جای دفاع نگذاشتن چون به جامعه زنان ادمهایی که برای خودشون اصول دارن با این کاراشون ضربه زدن .ولی مرد باآبرو پیدا کردن واقعا شده آرزو.
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
افرین
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1395/04/14
همین که بهم حمله میکنید معلومه راس میگم دلتون غش رفت..........................................................
پاسخ ها
سلام
-
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
برو بابا پارانوید داری بدجور ... متوهم
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1395/04/14
یک نگاه به امار دختران مجرد تو این مملکت بندازین متوجه حرفم میشید؟ در ضمن مگه کسی به شدت ازدواجی باشه عیب داره که شماها فکر میکنید بهتون توهین شده؟ اصولن دخترا ازدواج رو دوسدارن حرف بدیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
به ازای هر دختر مجرد پسر مجرد هم وجود داره عقل کل
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1395/04/14
اقا رسول جسارتا روزی چند نفر و چند بار به دختران میگید زن من میشید و چند تا عکس العمل می گیری؟؟!!
اکثر اوقات مردانی که این لحن و این حالت صحبت می کنن خیلی خودشون تشنه ازدواج هستن.
Iran, Islamic Republic of
00:51 - 1395/04/17
مردان متاهل ثروتمند تر میشن؟ مرد متاهل همه دارو ندارش رو بابتا مهریه و نفقه میده به زن اگه مجرد بود این اتفاق نمیفتاد
-
20:51 - 1395/05/03
مجید خان ... کی مجبورت کرده که متاهل بشی اینقد مجرد بمون تا موهات مثه دندونات سفید بشه
United States
10:26 - 1397/04/09
سلام . من زمانی که برادر بزرگم فوت کرد نامزد داشتم . بعد از گذشت هشت ماه از آنجایی که مادرم پسردوست بود . به من گفت آرزوی لباس عروس را پوشیدن به گور ببری . مادرم به من گفت که عاشق فرزند پسر است و اصلا دختر دوست ندارد. مادرم به من گفت که ازت متنفرم کاش تو میمردی و پسرم زنده بود. مادرم به من گفت آرزوی لباس عروس پوشیدن را به گور ببری . خیلی این جمله مادرم برایم سخت بود. مادرم منو با جهاز دست دوم از خونه بیرون کرد و گفت که از دختر متنفر است .
من نه جشن عروسی داشتم نه جهاز خوبی
الان با اینکه چندین سال میگذرد ولی باز هم مادرم به من میگوید فرزند فقط پسر و فرزند دختر به درد نمیخوره .
مادرم برای برادر کوچکم و زن برادرم بهترین جشن عروسی را گرفت .
الان با اینکه سالها گذشته ولی وقتی یک ماشین عروس را میبینم اشک میریزم . بله من میگویم که آرزو داشتم که لباس عروسی میپوشیدم . هر وقت که به یک عروسی دعوت میشوم کلی گریه میکنم . برای اینکه مادر بد ذات من نگذاشت من عروسی کنم . شوهرم اصلا ناراحت نیست که ما جشن عروسی نداشتیم و برایش مهم نیست ولی من آرزوی پوشیدن لباس عروس را داشتم .
بله جشن عروسی داشتن و لباس عروس پوشیدن برای زنان مهم است . برای مردان مهم نیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
چه قدر بدخت:-(
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
چرا منفی دادی؟
زمانی که به دنیا آمدم. چون دختر بودم . پدرو مادرم اسم بسیار بدی رویم گذاشتند. حتی مادرم بارها به من گفته بود میخواسته من را سقط کند. .
چرا منفی دادی ؟
مادرم عاشق پسر است . برای پسرش همه کاری کرده است. مادرم به من جهاز دست دوم داد ولی برای برادرم ماشین خرید.
مادرم همیشه فکر میکرد که دختر شوهر کنه میشه دختر مردم
آخه کدام مردم ؟ مادرشوهرم از عروس متنفره. مادرشوهرم چهار تا عروس طلاق داده است و فقط من دوام آورده ام. برادرشوهرهایم همه زن دوم و سوم دارند.
آیا باز هم منفی میزنی ؟
زمانی که بچه ام به دنیا آمد . مادرم به دیدن من نیامد.
مادرشوهرم که از عروس متنفر است حسابی من را اذیت کرد.
و من جز سکوت کردن چاره ای نداشتم.
ا
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/02/04
کاش میشد رسانه ها و صدا و سیما . از اینکه مادر و پدر بین فرزندان پسر و دختر فرق میگذاشتند. فیلمی تهیه میکرد.
از اینکه چرا مادران و پدران فقط عاشق فرزند پسر هستند .
چرا زمانی که فرزند آنها دختر است میخواهند سقط کنند.
کاش رسانه ای شود .کاش فیلم های زیادی ساخته میشد
کاش مادرم این فیلم ها را ببیند .
همیشه با خودم فکر میکنم . که کاش من را هم مثل دوران جاهلیت به جرم دختر بودن زنده به گور میکردند. تا اینقدر زجر نکشم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج