نان فلزن؛ صبحانه عروس خانم ها!
۳۴۹۴۳۰
۲۳ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹
۲۳۰۹۰ 
نان فلزن نانیست بسیار مشهور و مرغوب در مناطق مختلف هرمزگان و بعض مناطق استان بوشهر. در قدیم‌الأیام وقتی عروسی می‌شد تمام فامیلها با هم جمع می‌شدند وفلزن را برای صبحانه عروسی آماده می‌کردند.
وب‌سایت سوران: نان فلزن، (falazen)، نوعی نان محلی وبسیار مرغوب در کوخرد در در دهستان کوخرد و در مناطق (بخش کوخرد) و در مناطق مختلف شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است. نان فلزن نانیست بسیار مشهور و مرغوب در مناطق مختلف هرمزگان و بعض مناطق استان بوشهر. «نان فـَلَزنِ» نانیست که با سرشت کردن آرد و با انداختن بر روی تاوه (تَوُه) درست می‌شود. این نان در استان هرمزگان شهرت فراوانی دارد. در قدیم‌الأیام وقتی عروسی می‌شد تمام فامیلها با هم جمع می‌شدند وفلزن را برای صبحانه عروسی آماده می‌کردند.

مواد لازم:

  • پیاز (متوسط) پیاز یک عدد
  • سوراغ (یک نوع سس ماهی) به مقدار لازم
  • روغن مایع به مقدار لازم
  • آب به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم
  • آرد نانوایی به مقدار لازم
  • لیمو ترش 4 عدد
  • سبزی به مقدار لازم

طرز تهیه نان فلزین(نان محلی جنوبی)

طرز تهیه:


1-آرد و نمک را مخلوط کرده و کم کم به آن آب اضافه میکنیم تا حدی که خیلی کم بدست بچسبد.

2-حالا کمی از خمیرمان را برداشته (کمی بزرگتر از توپ تنیس)و گرد میکنیم به همین روش خمیرمان را گرد گرد کرده و میچینیم حالا یک توپ خمیر را برداشته روی سطح صافی مثل تخته ای که روی ان ارد پاشیده ایم میگذاریم و با انگشتان به ان ضربه زده تا خمیرمان کمی پهن شود خمیر را بر میگردانیم(اگر بر نگردانیم از هم میپاشد)و دوباره با انگشتان ان را پهن تر میکنیم حالا وقت ان است که خمیرمان را با وردنه پهن کنیم کمی که خمیر را پهن کردیم دوباره ان را برگردانید و پهن کنید.

3-ساچ را روی گاز قرار داده و خمیرمان را روی ان میگذاریم دو طرف خمیر باید بپزد نان ما اماده است کافیست ان را در سینی قرار داده و به آن (سوراغ) و روغن بزنیم.

طرز تهیه نان فلزین(نان محلی جنوبی)

سوراغ: نوعی سس ماهی بسیار خوشمزه

طرز تهیه نان فلزین(نان محلی جنوبی)

حالا میتوانید نان را با سبزی و لیمو و در صورت تمایل پیاز میل کنید نوش جان.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج