پشت‌پرده تخریب حسین فریدون
۳۵۶۶۱۱
۳۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵
۷۴۲۶ 
خبر تغییر ریاست دانشگاه شهید بهشتی در حالی به حضور هیات بازرسی در دانشگاه و تسویه حساب شخصی گره خورد که سیل تکذیبیه‌ها و توالی معنی‌دار اخبار نشان هدفمندبودن انتشار این اخبار بود.
خبرگزاری ایلنا: خبر تغییر ریاست دانشگاه شهید بهشتی در حالی به حضور هیات بازرسی در دانشگاه و تسویه حساب شخصی گره خورد که سیل تکذیبیه‌ها و توالی معنی‌دار اخبار نشان هدفمندبودن انتشار این اخبار بود.
 
روز گذشته برخی رسانه‌ها از حضور هیات بازرسی در دانشگاه شهید بهشتی برای یافتن گزینه ریاست این دانشگاه خبر دادند و این خبر را با «عزل طهرانچی» گره زدند.

طهرانچی کیست؟

محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی از نزدیکان وزیر علوم دوره احمدی‌نژاد و مدیر مرکز نشر دانشگاهی با حکم کامران دانشجو پیش از ریاست دانشگاه شهید بهشتی بوده است.

او پیش از پایان دوران قانونی ریاست شعبانی بر دانشگاه شهید بهشتی به عنوان رییس دانشگاه با حکم وزیر علوم احمدی‌نژاد انتخاب شد.

رییس دانشگاه شهید بهشتی در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و وزارت کامران دانشجو، حامی سیاست‌های احمدی‌نژاد بوده و همان سیاست‌ها را در دانشگاه دنبال می‌کرد.

با آغاز دولت روحانی تغییر روسای برخی دانشگاه‌ها به طور اورژانسی در دستور کار وزارت علوم قرار می‌گیرد که با توجه به تغییر ادبیات طهرانچی در دوره جدید، این دانشگاه از لیست تغییرات فوری در دوران بلبشوی وزارت علوم که هر روز با بحران استیضاح وزیر دست و پنجه نرم می‌کرد، خارج شد.

طهرانچی به عنوان یکی از سخنرانان اصلی در نشست اخیر در دانشگاه شهید بهشتی که با حضور کامران دانشجو برگزار شد، حضور داشت و از ابتدا تا انتها در کنار کامران دانشجو در این ضیافت حضور داشت.

دریافت اطلاعیه وزارت علوم برای بازرسی از دانشگاه

داستان از این قرار است که اطلاعیه وزارت علوم در خصوص حضور هیات وزارت علوم در روز ۲۹ تیر برای بازرسی از دانشگاه شهید بهشتی، روز قبل از آن -۲۸ تیر- در جلسه‌ای با حضور چند تن از روسای دانشکده‌ها به دست محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی رسید که در این نامه رییس و معاونان دانشگاه به دستور وزیر علوم مکلف به همکاری با هیات بازرسی جهت بررسی امور در دانشگاه می‌شدند.

تشابه اسمی برادر رییس جمهور و مدیر کل دفتر وزارتی دستمایه تخریب دولت!

در اخبار منتشر شده توسط برخی رسانه‌ها تلاش شده تا ارسال حکم بازرسی از سوی حوزه وزارتی وزارت علوم را بدون دستور وزیر علوم و به سفارش حسین فریدون نشان دهند.

این در حالی است که نامه بازرسی به امضای عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت رسیده است و این رسانه‌ها با علم بر تفاوت این دو شخص سعی داشتند با انحراف افکار عمومی از تشابه اسم برادر رییس جمهور و مشاور وزیر علوم فشار خود بر دولت را افزایش دهند.

در پاسخ به خبر «اعزام هیات بازرسی به دانشگاه شهید بهشتی» وزارت علوم در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعزام تمامی هیات‌ها با نظر وزیر  علوم صورت می‌گیرد و این امر لزوماً با تغییر روسای دانشگاه‌ها ارتباطی ندارد.

خبر «تحصیل توصیه‌ای فریدون در شهید بهشتی» با هدف پوشش خبر روز بعد بازرسی دانشگاه

دریافت نامه بازرسی دانشگاه به سرعت با واکنش رییس دانشگاه و تعطیلی جلسه همراه بود. گفته می‌شود واکنش آنی رییس دانشگاه شهید بهشتی، حاکی از آن بود که تعطیلی این جلسه برای تشکیل ستاد مدیریت بحران بوده است.

عصر همان روز -۲۸ تیر- خبر «تحصیل توصیه‌ای حسین فریدون در دانشگاه شهید بهشتی» در حالی از سوی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شد که زمان‌بندی انتشار این خبر و اخبار بعدی، ابهام‌هایی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کرد؛ زمان بندی اخبار به شرح زیر است:

صبح روز ۲۸ تیر: ارسال نامه بازدید و بازرسی معمول و سالانه وزارات علوم از دانشگاه ها در تاریخ ۲۸ تیر و دریافت نامه توسط رییس دانشگاه در همین تاریخ.

عصر روز ۲۸ تیر:  انتشار خبر «تحصیل سفارشی حسین فریدون در دانشگاه شهید بهشتی» عصر روز ۲۸ تیر و زمانی که از سوی خبرگزاری‌ها برای انتشار گزارش‌هایی با این کیفیت، زمان مرده محسوب می‌شود.

صبح روز ۲۹ تیر: انتشار خبر حضور هیات بازرسی در دانشگاه شهید بهشتی و گره زدن این خبر به عزل طهرانچی و طرح احتمال تاثیر خبر روز گذشته در عزل رییس دانشگاه

خبر تحصیل توصیه‌ای فریدون روز بعد توسط رسانه‌های مدعی تکذیب شد و  سازمان سنجش و دانشگاه گیلان نیز اطلاعیه‌هایی جهت تنویر افکار عمومی و تکذیب این خبر صادر کردند.

در اطلاعیه سازمان سنجش گفته شد که حسین فریدون در سال ۱۳۹۲ در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز در مجموعه علوم سیاسی شرکت و در مرحله تکمیل ظرفیت نسبت به انتخاب ۵ کد رشته محل اقدام می‌کند.

این اطلاعیه ضمن اعلام اینکه حسین فریدون در مقطع دکتری دانشگاه گیلان در دوره شبانه پذیرفته شده اما برای ثبت‌نام اقدام نمی‌کند، نوشت: دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۹۲ براساس مجوزهای اخذ شده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به برگزاری آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو برای پردیس دانشگاهی (پرداخت هزینه تحصیل توسط دانشجو) اقدام می‌کند که در این خصوص مؤسسات پذیرنده رأساً نسبت به انجام ثبت‌نام، برگزاری آزمون و اعلام نتایج اقدام می‌کنند.

سازمان سنجش تاکید داشت که نامبرده طی درخواستی به سازمان سنجش آموزش کشور درخواست معرفی برای شرکت در  آزمون اختصاصی پردیس خودگردان در دانشگاه شهید بهشتی را با توجه به معرفی اولیه و داشتن حد نصاب در دانشگاه گیلان می‌کند که این سازمان نیز نسبت به اعلام دارا بودن حدنصاب معرفی دوره شبانه دانشگاه گیلان به دانشگاه شهید بهشتی اقدام می‌کند و هیچ‌گونه معرفی رسمی در خصوص وی برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل در پردیس دانشگاهی صورت نمی‌پذیرد و پس از نیز دانشگاه شهید بهشتی راسا نسبت به پذیرش افراد در دوره پردیس خودگردان تصمیم‌گیری می‌کند که این مسئله هیچ ارتباطی با سازمان سنجش و وزارت علوم نخواهد داشت.

از سویی دیگر بر اساس قوانین وزارت علوم، دانشگاه‌های برتر تهران از چند سال پیش تا کنون به شکل هیات امنایی اداره می‌شوند؛ این بدان معنی است که احکام وزارت علوم و سایر نهادها در شورایی با حضور رییس دانشگاه به تایید خواهد رسید و در صورت مغایرت این احکام با ضوابط داخلی دانشگاه عمدتا از پذیرش احکام خودداری می‌شود.

از این رو با توجه به اینکه حسین فریدون ضمن داشتن حد نصاب رتبه آزمون دکتری برای پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی اقدام کرده است و از آنجایی که طبق روال داخلی دانشگاه مسئله پذیرش افراد در این پردیس قبل از هر چیز به تایید کمیسیون دانشگاه به ریاست رییس دانشگاه می‌رسد، روشن است که حضور وی در مقطع دکتری این دانشگاه قانونا به امضای رییس دانشگاه رسیده است.

پایان دوره قانونی ریاست رییس دانشگاه شهید بهشتی در هیاهوی خبری مشکوک مغفول ماند

انتشار خبر تحصیل سفارشی حسین فریدون  به قدری شتابزده و هدفمند بود که رسانه‌های مدعی بلافاصله مجبور به انتشار خبر تکذیب اطلاعات بی‌اساس این خبر شدند.

شتاب‌زدگی و توالی اخبار نشان می‌داد هدف از انتشار این خبر چیزی جز به حاشیه راندن پایان دوره قانونی ریاست طهرانچی در دانشگاه شهید بهشتی و برچسب عزل زدن به این زمان‌بندی قانونی نبوده است.

ریاست طهرانچی بر دانشگاه شهید بهشتی در اردیبهشت سال ۹۱ با حکم سرپرستی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز شده و دوره چهار ساله ریاست او قانونا در اردیبهشت ۹۵ به پایان می‌رسد، با این وصف طبیعی است تمام تلاش برای نهایت استفاده از این دوره چهارساله به کار بسته شود.

همچنین محاسبه تاریخ پایان ماموریت را از احتساب حکم سرپرستی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان تاریخ آغاز ماموریت به احتساب حکم اصلی ریاست به عنوان تاریخ آغاز ماموریت تغییر داده شود؛ که البته این زمان -اردیبهشت‌ماه سال جاری- به پایان رسیده است.

به این ترتیب روشن است که دوره ریاست طهرانچی قانونا به هر دو ملاک پایان یافته است. این مساله در کنار برخی نارضایتی‌‌های موجود در بین اعضای هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در دوره ریاست طهرانچی بر دانشگاه شهید بهشتی، دلسردی اعضای جوان هیات علمی و مهاجرت تعداد زیادی از آنها از کشور به دلیل شدت این نارضایتی و عدم هماهنگی او با سیاست‌های دولت تدبیر و امید احتمال تمدید زمان تصدی‌گری او به عنوان رییس دانشگاه را کاهش می‌دهد.

این همزمانی ارتباط دادن یک پروژه بی‌اساس (که توسط تمام نهادهای مرتبط تکذیب شده است) با برکناری طهرانچی از ریاست دانشگاه یکی دیگر از سوءاستفاده‌های رسانه‌های منتقد دولت از این بازار آشفته خبری بود.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1395/04/30
خدا نگذره از همه اونایی که با اعصاب و روان مردم بازی میکنن تا سود خودشونو ببرن . بی وجدانای پرادعا که همگی سینه چاک می کنن که دلسوز و طرفدار مردمن.
به خدا امنیت فقط امنیت جانی نیست امنیت روانی و فکری خیلی مهمتر، که متاسفانه تو ایران خیلی پایینه. یکیش همینه که ملت به مسئولین و کارگزان بی اعتماد هستن و اخبار ریز و درشت و راست و دروغ روح و روانشونو به هم میریزه.
به کی باید دل خوش بود؟
به کی میشه اعتماد کرد؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج