احتمال اعدام متهمان بزرگترین پرونده قاچاق کالا
۳۵۸۷۰۵
۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۰
۵۱۲۲
رسیدگی به پرونده بزرگترین قاچاق کالای پس از انقلاب به‌دلیل «سازمان‌یافته» بودن به دادسرای بندرعباس محول شده است؛ محسنی‌اژه‌ای نیز گفته اگر قاچاق انجام شده تشکیلاتی و سازمان یافته باشد می‌توان برخی قاچاقچیان را تحت عنوان «مفسد فی الارض» محاکمه کرد.
خبرگزاری تسنیم: سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان روز 29 تیر از کشف بزرگترین محموله قاچاق کالا پس از انقلاب خبر داد و گفت: این محموله کالای قاچاق در قالب 210 کانتینر به‌ارزش بیش از 190 میلیارد تومان کشف و ضبط شد.

به‌گفته ملکی تعدادی شرکت صوری با شگردهای مختلف اقدام به جعل اسناد و قاچاق محموله‌های کلان کالا به کشور کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان گفت بعد از کشف و توقیف 11 کانتینر محموله قاچاق ظروف و لوازم خانگی، ادامه تحقیقات اطلاعاتی منجر به شناسایی 210 کانتینر اجناس قاچاق شامل اسباب‌بازی، ظروف شیشه‌ای، لوازم خودرو و لوازم خانگی به‌ارزش بیش از 190 میلیارد تومان شد.

با هماهنگی مراجع قضایی 17 قاچاقچی مرتبط با این پرونده که برخی از آنها در حال خروج و فرار از کشور بودند دستگیر شدند. همچنین 23 فرد مرتبط با این پرونده که در دستگاه‌های مختلف حضور دارند نیز شناسایی شدند که به مراجع قضایی احضار شده‌اند.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه رسیدگی به این پرونده در اختیار تعزیرات قرار گرفته یا مرجع قضایی، گفت: با توجه به اینکه شیوه قاچاق کالا در این پرونده «سازمان‌یافته» تشخیص داده شده است، رسیدگی به پرونده به دادستانی بندرعباس سپرده شده است. با توجه به اینکه طبق قانون مجازات انفصال و حبس هم در انتظار این متهمان است، تعزیرات وارد رسیدگی نشده است.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای نیز روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا می‌شود قاچاقچیان را تحت عنوان اتهام «افساد فی الارض» محاکمه کرد یا خیر، گفت: برخی قوانین مربوط به قاچاق اعم از کالا و ارز حتماً نیازی به بازنگری دارد، اما معتقدیم اگر یک مجری قاطع وجود داشته باشد و از ظرفیت‌های قانون موجود به‌طور کامل استفاده کند دست ما زیاد بسته نیست.

وی گفت: در قوانین مختلف از جمله قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و قانون اخلال در نظام اقتصادی، اگر قاچاق انجام شده تشکیلاتی و سازمان یافته باشد می‌توان برخی قاچاقچیان را تحت مفسد فی الارض محاکمه کرد.

محسنی‌اژه‌ای نیز این پرونده را پرونده‌ای بسیار سنگین و سازمان‌یافته‌ دانست که قاچاقچیان و مأموران گمرک در آن دخالت داشتند.

این در حالی است که سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان، از فردی به‌نام «م.ف.» که از بازاریان بزرگ تهران است، به‌عنوان بزرگ‌ترین مهره‌ این پرونده قاچاق یاد کرد که تاکنون جدای از ارزش 190 میلیارد تومانی کالای قاچاق کشف‌شده، میلیاردها تومان اموال منقول و غیرمنقول این باند نیز کشف شده است.

با توجه به «سازمان‌یافته» بودن این پرونده قاچاق، باید منتظر ماند و دید آیا دادگاه برای اولین‌بار کیفرخواستی تحت عنوان فسادفی‌الارض برای قاچاقچیان کالا هم درنظر می‌گیرد؟
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1395/05/04
چرا اعدام اعدم نکنید خوب نیست
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1395/05/04
باور کنید نظر کشورهای دیگر بطور کلی به ما عوض میشه اخه اعدام نه درست نیست همین گه گوشه زندان بپو سند ورسوا شو ند ونا مشان دهان به دهان گفته شود کافیست
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1395/05/04
احتمالا از باند رقیب هستند!
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1395/05/05
چرا اختلاس گرها و کسانی که از بیت المال ملیونی حقوق میگیرند رو اعدام نمیکنید.
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1395/05/05
اعدام خوب نیست چراکه اگرپدرخانواده ای اعدام شودودارای 4فرزندباشد مطمئنا آن 4فرزندبعدازپدر در جامعه دچار فقر رسوایی وفسادبیشتری به جامعه اجتماعی متحمل میشوندکه درآینده آنها هم اعدام وب چهار آنها هم همین شکل دنباله دار
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج