گوی ارغوانی اسرارآمیز در کف اقیانوس
۳۶۴۷۱۴
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۷
۴۶۳۶ 
گزارش‌ها حاکی از آن است که خدمه کشتی اکتشافی «ناتیلوس» موفق به کشف یک گوی ارغوانی اسرارآمیز در نزدیکی کف اقیانوس آرام شده‌اند.
وب سایت آنا - ندا اظهری: گزارش‌ها حاکی از آن است که خدمه کشتی اکتشافی «ناتیلوس» موفق به کشف یک گوی ارغوانی اسرارآمیز در نزدیکی کف اقیانوس آرام شده‌اند.
 
 خدمه کشتی اکتشافی ناتیلوس که به تازگی یک گوی ارغوانی رنگ اسرارآمیز را در نزدیکی کف اقیانوس آرام کشف کرده‌اند، ویدئویی از کشف این موجود گرد ارغوانی‌ را که در اعماق اقیانوس آرام و در نزدیکی ساحل لس‌آنجلس زندگی می‌کند در یوتیوب منتشر کردند.

«ناتیلوس» یک کشتی اکتشافی متعلق به « کارتل اکتشافی اقیانوسی» است که با هدف هدایت مطالعات علمی و تهیه تصاویری از دنیای زیر آب راه‌اندازی شده است که بسیاری از مردم از دیدن آنها محروم هستند.

هشت نفر از خدمه این کشتی به تازگی منطقه‌ای فعال از نظر تکتونیکی را در نزدیکی ساحل کالیفرنیا کشف کرده‌اند که دارای ارگانیسم‌هایی است که در نقطه دیگری در جهان قابل مشاهده نیستند.

آنها برای مطالعه بیش‌تر، از دو دستگاه عملیاتی زیرآبی قابل کنترل از راه دور به نام‌های «هرکولز» و «آرگوس» استفاده کرده‌اند که قادرند آنها را از داخل کشتی هدایت کنند. این دستگاه‌ها دارای زائده‌هایی هستند که از آنها می‌توان برای کنترل محیط اطراف و ابزارها استفاده کرد. این دستگاه‌ها مانند لوله‌های مکش برای کشیدن نمونه‌های کشف‌شده عمل می‌کنند.

در ویدئوی منتشرشده می‌توان مشاهده کرد که دوربین تعبیه‌شده روی این دستگاه تصاویری از چند موجود دریایی در محیط را نشان می‌دهد که ناگهان یک گوی ارغوانی رنگ بسیار کوچک درست در کف اقیانوس و زیر یک برآمدگی جلوی تصویر ظاهر می‌شود.

محققان هنوز به درستی نمی‌دانند این موجود ارغوانی چیست و آن را حباب ارغوانی نامیده‌اند. آنها با زوم تصویر متوجه شدند که این حباب در واقع یک جسم کروی شکل است و نقطه‌های سفیدرنگی روی آن مشاهده می‌شود.

همان‌گونه که محققان با دستگاه به سمت این موجود کروی نزدیک می‌شدند، یک خرچنگ هم متوجه وجود آن شد و به سمت آن حرکت و ضرباتی به آن وارد کرد. آنها در نهایت لوله مکش را برای کشیدن این موجود عجیب مستقر کردند اما پیش از آن از لیزر استفاده کردند که مشخص کنند آیا داخل لوله خلاء قرار می‌گیرد یا خیر.

اندازه‌گیری‌های محققان نشان داد که اندازه این گوی بیش‌تر از شش یا هفت سانتی‌متر نیست بنابراین می‌توان با لوله مکش آن را از آب خارج کرد. آنها پس از بررسی‌های بیش‌تر متوجه شدند که دو لوب این گوی از هم باز می‌شود و احتمال می‌دهند که این موجود گونه جدیدی از لیسه دریایی، از رده شکم‌پایان و نوعی نرم‌تن باشد.

 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
گوی ارغوانی اسرارآمیز در کف اقیانوس 
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج