تهدید بیوتروریسم از طریق کالاهای قاچاق
۳۶۵۳۸۷
۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
۲۹۴۴
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در چهار ماهه نخست امسال مجموعه کالاهای کشفی و تحویلی به سازمان اموال تملیکی حدود ۹ برابر شده این یعنی دربحث مبارزه با قاچاق اقدامات موثرتری به کار گرفته شده است.
خبرگزاری تسنیبم: قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه حجم قاچاق کالا در سال های اخیر از 25 میلیارد دلار به 19 میلیارد دلار کاهش یافته افزود: در چهار ماهه نخست امسال مجموعه کالاهای کشفی و تحویلی به سازمان اموال تملیکی حدود 9 برابر شده  این یعنی دربحث مبارزه با قاچاق اقدامات موثرتری به کار گرفته شده است.

او ورود کالاهای قاچاق به کشور را تهدیدی برای تولید ملی، اشتغال، درآمدهای قانونی و مشروع دولت و سلامت جامعه و محیط زیست خواند.

خورشیدی ادامه داد: زنجیره مبارزه با قاچاق کالا زمانی تکمیل می شود که یا معدوم شود یا از چرخه مصرف داخلی به خارج از کشور انتقال یابد.

او گفت: دولت اولویت را با انهدام کالاهای قاچاق می داند مگر در مواردی که امکان تولید کالاق قاچاق در داخل کشور وجود نداشته باشد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برای مثال به سوخت اشاره کرد و افزود: این کالا از داخل به خارج از کشور قاچاق می شود که در صورت کشف این جرم این فراورده ملی تحویل شرکت فراورده های نفتی می شود.

او ادامه داد:‌ ارز و مسکوکات شمشی هم به بانک مرکزی ارجاع داده می شود تا بانک مرکزی معادل ریالی آن را به بازار برگرداند.

خورشیدی درباره محصولات الکترونیکی و لوازم منزل هم گفت: اگر امحای آنها برای محیط زیست زیان بار نباشد منهدم می شود و اگر زیان بار بود به خارج از کشور ارجاع خواهد شد.

عبدالمجید اجتهادی مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز در سوی دیگر این گفتگو در مورد تخصیص کالاهای بی کیفیت به محرومین جامعه که قابلیت مصرف در بازار کشور را ندارند گفت:‌ واگذاری اقلام مصرفی قاچاق به نیازمندان با هماهنگی بهزیستی و کمتیه امداد مغایر با منطق کرامت مدار جمهوری اسلامی است.

او ادامه داد:‌ عمده کالاهای وارداتی قاچاق تقلبی هستند و هیچ گونه استانداردی برای مصرف محرومین جامعه ندارند.

اجتهادی گفت: اگر دولت بخواهد به نیازمندان کمک کند موظف است تا از بهترین ها مایه گذارد نه از اجناس تقلبی .

ابوالقاسم گرجی معاون پشتیبانی هلال احمر در ارتباط تلفنی با تیتر امشب گفت: سازمان هلال احمر حامی تولید کنندگان داخل است و برای حفظ صیانت آن گام بر می دارد.

او ادامه داد:‌ ما تعیین کننده سرنوشت اموال تملیکی نیستیم و فقط وظیفه انبارداری آنها را تا پیش از تعیین و تکلیف متقبل می شویم.

گرجی افزود: در راستای قانون حاضر به هر گونه کمک و یاری به محرومین سراسر کشور هستیم تا در صورت صلاحدید رهبری اموالی را که قابلیت مصرف دارند با نرخ کارشناسی خریداری کنیم و به نقاط محروم کشور ارسال نماییم.

خورشیدی در پاسخ به معاون پشتیبانی هلال احمر گفت: کمک به محرومین داخلی باید از طریق تولید داخل انجام شود و تامین کالا از محل کالاهای قاچاق با قوانین مورد تایید رهبری منافات دارد.

گرجی معاون پشتیبانی هلال احمر هم پاسخ داد: هلال احمر واحد تعیین کننده تکلیف نیست و پیرو فرامین رهبری در مورد انبارداری و نگهداری اقلام اقدام می کند و وارد مباحث قانونی نخواهد شد و فقط مجری عملیاتی فرامین رهبری است.

خورشیدی متذکر شد:‌اگر قرار باشد کالای قاچاق برای مصرف داخلی در اختیار هلال احمر و یا ارگان دیگری قرار بگیرد خلاف آیین نامه مصوب قانون رفتار شده است.

اجتهادی مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت:‌ رهبری مطالبه ای فراتر از قانون نداشته و ندارد.

او افزود:‌ مفاد ماده 55 و 56 آیین نامه اجرایی دقیقاً  با فرمایشات رهبری هم خوان است، اینکه کالای قاچاق نباید به چرخه مصرف وارد شود.

اجتهادی تصریح کرد:‌ قوانین جهانی مبارزه با قاچاق هم مبتنی بر امحا هر گونه وسیله قاچاق می باشد.

خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: به یمن قانون مصوب اسفند 92 مسیر انهدام و یا خروج کالای قاچاق از بازار کشور کاملا باز است .

او با اشاره به مسئله بیوتروریسم و رصد نفوذ دشمنان ایران به عنوان تهدیدی جدی ادامه داد: دربخش کشاورزی با ورود لیمو و زیتون آلوده به کشور شاهد افت کیفیت و آلوده شدن باغاتمان هستیم که این هم به نوعی تهدیدی برای تولید داخل محسوب می شود.

خورشیدی ادامه داد: کالایی که به صورت قانونی وارد کشور می شود از زمان تولید تا ورود به بازار و چرخه مصرف تحت نظارت دستگاه های ذیربط قرار دارد. پس انهدام و امحای کالای قاچاق منطبق با منافع عمومی اتخاذ شده است.

اجتهادی گفت: خرید از فروشگاه های مجازی که دارای گارانتی و فاکتور رسمی می باشند و علاوه بر آن از برچسب سلامت که مورد تایید وزارت بهداشت است، مطمئن ترین و به صرفه ترین مسیر خرید است و اگر فروشگاهی از ارائه فاکتور رسمی امتناع کند به عنوان متخلف شناسایی و با آن برخورد می شود.

خورشیدی تاکید کرد: کالاهای وارداتی بر اساس آیین نامه اجرایی از مبدا تولید دارای کد شناسه ای قابل استعلام هستند.

او از سامانه انبار ها به منظور نظارت تمام قد از کالاهای وارداتی در مسیر جابه جایی ازگمرک تا مصرف خبر داد و گفت: این سامانه به صورت آزمایشی در سمنان آغاز به کار کرده و انتظار می رود در دو سال آینده به بلوغ کامل برسد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تکمیل کرد:‌ این سامانه برای پرتال های دارویی، ارزی، گمرکات و انتظامی فعال است.

او ادامه داد:‌قاچاق چیان عزیز فکر نکنند که اگر کالای خود را از مبادی ما عبور دادند دیگر همه چیز نیز حل است زیرا رسیدگی های ما پس از فروش و مصرف کالاهای قاچاق نیز ادامه دارد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1395/05/17
با انهدام کالاهای قاچاق مگه اتفاقی هم میفته اونا کالاشون رو فروختند شما دارید سرمایه ایران را نابود میکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج