انتقاد یک روزنامه از لغو کنسرت ها در مشهد
۳۷۳۲۰۰
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
۲۲۵۰
روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: کلمات، بار معنایی خاص خود را دارند و چندان به اینکه چه آدم‌هایی از چه تریبون‌هایی آن را ادا می‌کنند بستگی ندارند که اگر فلان شخص محترم آن را به کار برد، محترم شوند و فلان شخص دیگر از آن استفاده کند بار معنایی متضاد بگیرند.
خبرآنلاین: روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: کلمات، بار معنایی خاص خود را دارند و چندان به اینکه چه آدم‌هایی از چه تریبون‌هایی آن را ادا می‌کنند بستگی ندارند که اگر فلان شخص محترم آن را به کار برد، محترم شوند و فلان شخص دیگر از آن استفاده کند بار معنایی متضاد بگیرند.

کلمه، معنای خاص خود را دارد چنانکه "عیاش" در ادبیات گفتاری و رفتاری مردم، معنای نازیبای خویش را ظاهر می‌کند هر چند از تریبون محترمی ادا شود. عامه مردم از آنچه بر زبان رفته است، شهوت پرست و فاسق و فاجر و مالپرست، را مراد گوینده می‌گیرند و حد اقل و با هزار خروار خوش بینی، کسی که بیشتر زندگانی خود را در خوشی و خرمی گذراند و مشغول لهو و لعب باشد و از امور عالم بی‌خبر و بی‌بهره باشد می‌فهمند.

این را همه می‌دانند که هرکس به مشهد می‌آید اول از همه سراغ خانه امام رضا را می‌گیرد و در حرم، احرام زیارت می‌بندد و بعد به دیگر امور می‌پردازد. کسی که به این دیار می‌آید زائر است که به گردشگر مذهبی هم تعریف می‌شود. کسی که در پی فرامین و آموزه‌های دینی پا به راه می‌گذارد تا با دریافت‌های تازه، آن را از چاه، باز بشناسد نه اینکه راه خود را به چاه گره زند.نه، مشهد، مشهد مقدس، مشهد مقدس امام رضا هرگز مقصد عیاشی نیست و این ساحت را آنقدر حرمت و معنویت و معرفت هست که بر آدم‌ها محاط می‌شود و او را در فضای خویش می‌کشدهمان‌طور که بیمار را بیمارستان و اطباء‌اش به مسیر سلامت باز می‌گردانند.

چرا باید چنین دور مشهد را خط قرمز کشید و چنین مردمان را نامناسب دید و بر شان آدمیت شان قلم گرفت و راه آنان را نه به حرم که به مشهد هم سد کرد حال آنکه در هیچ کجای خود حرم هم حتی ننوشته‌اند گنهکار نیاید . اصلا گیریم انگشت شمار آدم‌هایی هم پی عیش  به این سرای در آیند، آیا باید بیدارشان کرد و راه شان نمود و یا به تازیانه رد وطردنواخت؟ اگر امام رضا را زنده و حاضر تصور کنیم – که چنین است و باور داریم- آیا خود امام با مردمان، حتی گنهکار‌ترین شان چنین با در بسته برخورد می‌کردند؟ اگر اندکی در باره سلوک رضوی مطالعه کنیم جواب غیر این خواهد بود که امام تکلیف هدایت عام دارد و دست همه را می‌گیرد اما برخی از محترمین صاحب تریبون چنان سخن می‌کنند که انگار می‌خواهند دست پنجه شده بر پنجره فولاد را باز کنند که مبادا فلان باشد. کاش برای شهر امام رضا، هندسه رفتار رضوی تعریف کنیم و خرد و کلان، مردم و مسئولان همه بدان پایبند شویم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1395/05/30
بخدا آرزوبه دلمون مونده که یکی ازخوانندگان محبوب کشورمون بیادودرمشهدکنسرت برگزارکنه،همیشه دوست داشتم یکبارمازیارفلاحی،محمداصفهانی .....روارنزدیک روی صحنه ببینم
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1395/05/30
آنهایی که نمی خواهند موسیقی گوش کنند از ایران بروند ...
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1395/05/30
زنده باد انسان های ازاد اندیش
تا کی باید جوون ها ونسل نوین تاوان افکار پوسیده بدهند
زنده باد برترین ها که زیاد سانسور نداره
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1395/05/30
... امام رضا(ع)خیلی بزرگترازاینهاست که بخواهدکسی روازخودش براندموسیقی هم طرفدارخاص خودرادارداگررسانه ملی به این سلایق مردم که یکیش موسیقی میباشدجواب درستی میدادوکنسرت آنهاراپخش میکردا ....
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1395/05/30
جناب اگر اینطور باشه ک شما میگین، خب خانومای بد حجاب هم بدون چادر وارد حرم شن چه اشکالی داره به کجا بر میخوره؟ آقا هرچیزی قانون خودشو داره. هرچیزی حرمتی داره، وجدانا اگر خود آقا امام رضا علیه السلام حی و حاضر بودند اجازه میدادن گروه موسیقی جلوشون موسیقی بزنه؟ در زمان مولا علی علیه السلام حضرت تنبور ( یه نوع ساز موسیقی) یک شخصی که از نواختنش امرار معاش میکرد رو شکستند و به اون شخص گفتند برو غسل کن که تا الان تمام غسلهایت به باد رفته. پس قطعا اگر امام رضا هم الان بودند بساط این چیزها رو بر میداشتند. مردم ما آرامش رو گم کردند و در چیزهای گذرا دنبالش میگردند. خود علما میدونند حکم اسلام درباره موسیقی چیه ولی نمیدونم چرا سکوت میکنند. من نمیگم کسی ک موسیقی دوست داره گوش نده یا کنسرت نره حق انتخاب با خودشونه من میگم بابا امام رضا حرمت داره
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1395/05/30
حمام مگه مخصوص آدمهای تمیز است یا جایی برای تمیز کردن آدمهاست اگر قرار بود زیارت مخصوص آمهای مومن باشد پس تاثیر گذاری امام رضا چه می شود مومنان که مومن هستند .
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1395/05/30
تااونجاکه من اطلاع سازتوی فرهنگ ایران خیلی قداست خاصی داره وحتی انسانهای عارف زیادی رودیدم بدون وضودست به سازنمیزنن .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج