کشف پیرترین درخت اروپا
۳۷۵۷۴۲
۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
۲۹۳۶
در یونان موجودی زندگی می کند که می توان آن را شاهد زنده تاریخ بیش از یک هزار سال اخیر اروپا به شمار آورد: درخت کاج هزارساله.
خبرگزاری مهر: در یونان موجودی زندگی می کند که می توان آن را شاهد زنده تاریخ بیش از یک هزار سال اخیر اروپا به شمار آورد: درخت کاج هزارساله.
 
کشف پیرترین درخت اروپا

بانشمندان با بررسی دقیق سن این درخت تخمین می زنند که این درخت حداقل باید ۱۰۷۵ ساله باشد! بدین ترتیب باید گفت این درخت قدیمی ترین درخت اروپاست.

برای این درخت نام «آدونیس» (از نامهای افسانه ای یونان) انتخاب شده است و به گفته دانشمندان طی بیش از یکهزار سال گذشته جنگهای متعدد، تحولات و انقلابهای گوناگون، جنگهای صلیبی و حتی قرون وسطی را نیز دیده است.
 
کشف پیرترین درخت اروپا

دانشمندان با نمونه برداری از عمق بدنه درخت به این نتیجه رسیده اند که باید بیش از ۱۰۷۵ سال سن داشته باشد. جالب اینجاست که آنها در این نمونه برداری موفق نشدند به مرکز درخت برسند و به همین دلیل حدس می زنند سن آن باید بیش از این رقم باشد.

دانشمندان عوامل مختلفی را در ادامه حیات این درخت و سایر درختان پیر دنیا نظیر آنهایی که در آمریکا دیده شده اند عنوان می کنند که دور بودن از اجتماعات انسانی از مهمترین آنهاست.

عقیده آنها بر این است که در دل این درختان می توان سرنخهای مهمی درباره تغییرات جوی و تأثیرات ناشی از زندگی انسانها بر محیط زیست را پیدا کرد.

آنها می گویند آدونیس و چند درخت پیر دیگر که در اطرافش قرار دارند در واقع یک خانه طبیعی متشکل از بازنشسته های طبیعت را شکل داده اند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1395/06/03
اصلا تو بیشتر مواقع هر چه انسان دور تر از سایر مودجودات باشه ،بقیه ی موجودات باخیال راحت زندگی می کنن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج