مستند سوری برنده جایزه اصلی «روزهای ونیز»
۳۸۵۶۲۴
۲۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
۱۵۲۵ 
مستند «نمایش جنگ» (The War Show) که یک فیلم جاده‌ای درباره وقایع جنگ داخلی سوریه است و به صورت مشترک توسط عبیده زیتون کارگردان سوری و اندریاس دلسگارد مستندساز دانمارکی جلوی دوربین رفته، جایزه اصلی «روزهای ونیز» را از آن خود کرد.
وب‌سایت آی ‌سینما: مستند «نمایش جنگ» (The War Show) که یک فیلم جاده‌ای درباره وقایع جنگ داخلی سوریه است و به صورت مشترک توسط عبیده زیتون کارگردان سوری و اندریاس دلسگارد مستندساز دانمارکی جلوی دوربین رفته، جایزه اصلی «روزهای ونیز» را از آن خود کرد. جایزه این بخش که مستقل از بخش رقابتی جشنواره ونیز برگزار می‌شود، امسال با رای 28 جوان اروپایی علاقمند به سینما به عنوان اعضای هیات داوران و به ریاست بروس لابروس کارگردان کانادایی به مستند سوری اهدا شد.

مستند سوری برنده جایزه اصلی بخش «روزهای ونیز» شد 

فیلم تحسین‌شده «نمایش جنگ» که با واکنش مثبت منتقدان حاضر در هفتاد و سومین جشنواره ونیز روبه‌رو شده، مستندی نامتعارف است که از زاویه‌ای انسانی به موضوع درگیری‌های چند سال اخیر در سوریه می‌پردازد و وقایع جنگ داخلی را از نگاه شخص زیتون روایت می‌کند – کارمند بخش موسیقی رادیو در دمشق که سال 2013 سوریه را ترک گفت.

جایزه اصلی بخش «روزهای ونیز» به همراه پاداشی نقدی به مبلغ 20 هزار یورو (22 هزار دلار) به فیلم برگزیده اهدا می‌شود که به طور مساوی بین کارگردان و پخش‌کننده بین‌المللی فیلم تقسیم می‌شود. از سوی دیگر، شرکت پخش‌کننده باید متعهد شود این مبلغ را صرف معرفی و تبلیغ فیلم برگزیده در سطح بین‌المللی خواهد کرد.

همچنین در خبری جداگانه که توسط وبسایت رسمی جشنواره ونیز منتشر شده، فیلم «خون سامی» (Sami Blood) اولین فیلم بلند آماندا کرنل کارگردان سامی-سوئدی به عنوان بهترین فیلم اروپایی در بخش «روزهای ونیز»، جایزه «برچسب سینماهای اروپا» را از آن خود کرد.

این درام تاثیرگذار که در واکنش به برخوردهای نژادپرستانه سال 1930 علیه مردم سامی در شمال سوئد ساخته شده، روایتگر ماجرای یک دختر جوان سامی است که تصمیم می‌گیرد هرطور شده سوئدی به نظر برسد.

هر دو فیلم «نمایش جنگ» و «خون سامی» از جشنواره ونیز راهی تورنتو می‌شوند تا در مهم‌ترین رویداد سینمایی امریکای شمالی نیز روی پرده بروند.