جنتی: شهریار شاعر مقاومت بود
۳۸۹۷۳۱
۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۳
۱۹۶۸ 
مراسم بزرگداشت روز شعر ادب و فارسی و مقام استاد شهریار با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر نیرو و با حضور جمعی از شاعران و هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.
خبرگزاری تسنیم: علی جنتی، وزیر ارشاد در مراسم روز شعر و ادب فارسی گفت: همه گروه‌های قومی فارسی‌زبان از قفقاز و فرارود تا کرانه‌های خلیج فارس همدل و همزبان در تقویت بنیان قویم این میراث عظیم مشترک اهتمام داشته اند.

وی افزود: اگر یکی از شعرای این بنای فخیم را از ادبیات ایران کم کنیم، گویی حلقه‌ای از این سلسله گرانقدر را برداشته‌ایم که موجب انقطاع و پارگی آن می‌شود و این نیز غیرممکن است.

جنتی گفت: شعر فارسی از «رودکی» تا شعر معاصر چون ساقه صدبرگی هزار پیچ و تاب خورده و صدها شاعر شهیر به خود دیده تا در دوره معاصر بر خیال نازک و اندیشه بلند شاعرانی چون شهریار رسیده است. گویی از سپیده‌دم افق تمدن ایران تا کنون هزار سال‌ است که چشم بر تابش یک نور درخشنده از ستارگان سخن‌سَرا داشته‌ایم و به تماشای این باغ نشسته‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز برای تجلیل از چنین موهبتی در زادروز شهریار سخن و در روزی که به عنوان روز شعر و ادب فارسی نام گرفته است، گردهم آمده‌ایم.

وی گفت: ایران در زمره ثروت‌های معنوی و ذخائر گرانقدری مانند حکمت و فلسفه، نجوم و هیئت، هندسه و ریاضیات، فقاهت و دیانت، معماری و جمیع صنایع فرهنگی و هنرهای مستظرفه، خزانة زوال‌ناپذیری از شعر و شاعران عاشق و عارف و فیلسوف دارد و با تکیه بر چنین گنجینه ارزشمندی خود را در میان سایر ملل جهان ممتاز می‌دارد، و شهریار نیز در این گنجینه ممتاز است تا آنجا که ملک‌الشعرای بهار در بیست و سه‌سالگی‌اش او را «نه تنها افتخار ایران، که افتخار شرق» پیش‌بینی کرده بود.

جنتی تصریح کرد: آری، مهم‌ترین رمز آن خوش‌نوشی از همان سرچشمه‌ای  است که دیگر شاعران متقدم نیز از همان نوشیده‌اند. شهریار نیز مانند حافظ که «با چارده‌روایت قرآن زِ بَر می‌خوانْد» نخست به تعلّم علوم دینی و حفظ قرآن کریم اهتمام کرده بود. از نخستین شعرش خشیت الهی در دلش خانه کرده بود. نخستین شعر فارسی‌اش را در نُه سالگی چنین سروده بود: «من گنه‌کار شدم وای به من / مــردم‌آزار شـدم وای به‌من»

وزیر ارشاد افزود: اشعار دینی، مذهبی و ولائی شهریار چندان فراوان است که می‌توان از آن دیوانی جداگانه ساخت و این نشانگر وابستگی مستمر و مداوم  او به اهل بیت (ع) است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های چشمگیر شهریار، عشق و تعلّق خاطر او به ایران و کیان این مُلک است. او در این محبت و میهن‌دوستی نیز چون دیگر ادیبان بزرگ ایران عمل می‌کند. گویی این دغدغة همة  شاعران ایران‌زمین از گذشته‌های دور تا امروز بوده است. تمام هم و غم شهریار، کیان ایران بوده و در هر مُخاطره‌ای نهیـبی مهیب بر سر دشمنان میهن و ملت زده و شمشیر قلم آخته و به ستیز با بیگانه و اَذنابش پرداخته است.

جنتی گفت: شهریار شاعری اجتماعی و دارای داغ و دغدغه ملت بوده که هرگز خود را به‌دور و برکنار از مشکلات و مصائب مردم نمی دانست.

وی تاکید کرد: او در تمامی مضامین و موضوعات شعری، اعم از شعرهای خیال‌انگیز، اخلاقی، حماسی، ملی،‌ دینی و مذهبی، قومی و بومی، طبیعی و توصیفی، مناظره و منظره‌پردازی، سوگواره و دیگر محورها، سروده‌های بی‌نظیر یا کم‌نظیری پدید آورده که از آن زمره، اشعار سیاسی و اجتماعی ا‌ست که او را در جرگه یکی از شعرای موضوع حماسه و مقاومت قرار می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آنچه مسلم است شهریار همواره در انتظارِ ظفر و غلبه اسلام بوده است و از این روست که در روز تاریخیِ مراجعتِ امام خمینی به ایران که تمام جهان ملتهب و همه ملت ایران منتظر این واقعة مبارک بودند، نخستین شعر خود را در تجلیل از این رهبر کبیر و غلبه انقلاب بشکوه مردمی سرود.

وی گفت: شاعر ٧� ساله از آن ‌‌پس مدام و مستمر به‌مناسبت تمامی وقایع انقلاب اسلامی شعرهای ارزنده‌ای می‌سراید که امروزه گنجینه معنوی و پربهای انقلاب و نظام به‌شمار می‌رود. تجلیل از امام خمینی و ریاست‌جمهور ادیب و فرهنگ‌پرورِ آن زمان، تجلیل از شهدای دفاع مقدس، تشجیع رزمندگان، تسلا بخشیدن به خانواده‌های شهدا، آزادگان و جانبازان، تعزیت سران شهید نظام مانند شهدای محراب و دولت و حزب جمهوری اسلامی، همچنین یادآوری ایام‌الله و حتی مؤسسات و نهادهای انقلابی همواره مورد نظر ایشان قرار داشته و تا واپسین  روزهای عمر خود لحظه ای از جهادِ قلمی باز نایستاده است.

جنتی افزود: وجهه دیگر این شاعر بزرگ ملی بُعد ترکی‌سرائی اوست که در کنار دیگر آثار و اشعارش در اشتهار و بیشتر شهریار مؤثر بوده است. آثار او، به‌ویژه شاهکار جهانی حیدربابا، به بیش از یکصد زبان دنیا ترجمه شده است.

وی ادامه داد: شهریارِ ما از نادر چهره‌هایی ست که در قرون و اعصار یک‌بار نصیبِ ملتی می‌شود. اینک خود شاهدیم که دهه‌ها طی شد اما هنوز سلطنتِ شعر در قُرُق شهریار مانده است. ازین رو با توجه به تأکیدِ مقام معظم رهبری که فرمودند: «هر کاری برای شهریار بکنیم باز کم کرده‌ایم» باید تلاش بیشتری برای تجلیل، معرفی و تعلیم آثار و احوال شاعر کرد.

جنتی گفت: همچنان که در زمره اهداف این بنیاد هم آمده است، تأسیس کرسی شهریارپژوهی و تألیف و درج دروس مربوط به این شاعر در کتاب‌های تحصیلی مقاطع مختلف، همچنین تشریحِ اشعار و تألیف آثاری در حولِ احوال و دقائق و ظرائف ادبی و افکار استاد شهریار از مهم‌ترین اقداماتی است که باید صورت پذیرد و از انتشار شایعات درباره شخصیت و شعر شهریار و تحریف اشعار و آثار و افکار او ممانعت شود.

شهریار مردمی‌ترین سخنور روزگار ما است

میرجلال‌الدین کزازی نیز در این کنگره با اشاره به شخصیت شهریار گفت: شهریار مردمی‌ترین سخنور روزگار ماست. او شاعر دل بود و به خاطر دل خود می‌سرود و در اندیشه آن نبود که سخن خود را به نمایش بگذارد.

وی افزود: او سخنوری بود که بیش از دیگران بر پایه غزل‌های او آهنگ‌سازان آهنگ ساختند و خوانندگان آنها را به آواز خوانده‌اند. شعر شهریار برآمده از آزمون‌های شرف و شوریدگی‌های شاعرانه نهادی او است. در سال‌هایی که دانش‌آموز بودم در سال دهم نامه‌ای مهرآمیز به شهریار نوشتم که شهریار این نامه را آنچنان خوش داشت که در یکی از چاپ‌های دیوان خوبش آن را گنجانده بود. شهریار شاعری است که در تاریخ ایران پایدار و ماندگار خواهد ماند و همواره ایرانیان او را گرامی خواهند داشت.

سید محمدحسین بهجت تبریزی ملقب به «شهریار» در سال 1285 به دنیا آمد و در 27 شهریور 1367 درگذشت. در تقویم ایران 27 شهریور مقارن با روزِ درگذشت «شهریار» به نام «روز شعر و ادب فارسی» نامگذاری شده است.

کنگره روز ملی شعر و ادب به همت بنیاد «شهریار» برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
United States
23:17 - 1395/06/27
مگر ما فردوسی نداریم سعدی نداریم حافظ نداریم که روز شعر و فرهنگ روز درگذشت شهریار باشد ایشان قابل احترام هستند ولی کسی که زبان پارسی را زنده نگه داشت فردوسی بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج