«شنبه‌ای که گذشت» را علیه امنیت تشخیص دادند
۳۹۵۴۴۳
۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
۱۶۰۱ 
«شنبه‌ای که گذشت» نام تازه‌ترین فیلم‌نامه مونا زندی است که آن را با همکاری نغمه ثمینی نوشته و قرار بود علیرضا شجاع‌نوری تهیه‌کنندگی آن را به عهده بگیرد.
وب‌سایت آی سینما: «شنبه‌ای که گذشت» نام تازه‌ترین فیلم‌نامه مونا زندی است که آن را با همکاری نغمه ثمینی نوشته و قرار بود علیرضا شجاع‌نوری تهیه‌کنندگی آن را به عهده بگیرد. اما آن‌طور که زندی به ما توضیح می‌دهد، شورای پروانه ساخت دلیل عجیبی برای ندادن مجوز به این فیلم‌نامه آورده و محتوای آن را علیه امنیت اجتماعی تشخیص داده است. به این ترتیب از نظر این شورا ساخت آن به طور کلی منتفی است.

«شنبه‌ای که گذشت» را علیه امنیت اجتماعی تشخیص دادند

مونا زندی در سال 1384 با اولین ساخته‌اش «عصر جمعه» در جشنوراه فیلم فجر حضور یافت، فیلمی که توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را به دست آورد و پس از آن در جشن سینمای ایران نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفت. این فیلم اجتماعی ماجرای زنی را روایت می‌کرد که بچه‌ای حاصل یک تجاوز خانگی را با وجود مشکلات به ثمر رسانده و سال‌هاست از خانه گریزان است.

این کارگردان پس از یازده سال قرار بود فیلم دیگری با موضوع اجتماعی به نام «شنبه‌ای که گذشت» را برای تولید آماده کند که فیلم‌نامه آن با کمک نغمه ثمینی به نگارش درآمده و علیرضا شجاع‌نوری نیز تهیه‌کنندگی آن را پذیرفته بود.

اما زندی در گفت‌وگو با ما از منتفی شدن ساخت این فیلم خبر می‌دهد و می‌گوید:‌ «شورای پروانه ساخت به این فیلم‌نامه مجوز نداده و آن را علیه امنیت اجتماعی دانسته است.»

این کارگردان درباره موضوع «شنبه‌ای که گذشت» این‌طور توضیح می‌دهد:‌ «داستان فیلم درباره یک کودک‌آزاری است که توسط یک کارفرما نسبت به شاگردش اتفاق می‌افتد. برخی اعضای شورا معتقدند ساخت این فیلم امنیت روانی جامعه را به خطر می‌اندازد و نباید ساخته شود.»

او با توضیح این‌که اصلاحیه‌ای برای فیلم در کار نیست و ساخت آن به طور کلی منتفی شده است ادامه می‌دهد: «یکی از مخالفان سرسخت این فیلم در شورای پروانه ساخت آقای جمال شورجه هستند و باید دلیل این موضوع را از ایشان بپرسید، رای و نظر ایشان بسیار در نگرفتن مجوز این فیلم تاثیرگذار بود و یکی از مهم‌ترین مخالفان فیلم بودند.»

آن‌طور که زندی توضیح می‌دهد تلاش خود را برای ساخت اثر دیگری انجام خواهد داد اما هنوز هیچ چیز در این‌باره قطعی نیست و زمان ارائه فیلم‌نامه جدید از سوی او مشخص نیست.

زندی و ثمینی برای نگارش این فیلم‌نامه تحقیقات خود را از هفت سال پیش آغاز کرده بودند. جالب است که این فیلم‌ساز زن اجتماعی در اولین اثر خود «عصر جمعه» از حضور رخشان بنی‌اعتماد به عنوان مشاور کارگردان بهره برده بود و جهانگیر کوثری نیز تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشت.

تلاش‌ ما برای تماس با جمال شورجه در رابطه با دلیل مخالفتش با فیلم‌نامه «شنبه‌ای که گذشت» بی‌نتیجه ماند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج