کدام مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟
۴۰۴۷۲۰
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
۲۳۱۰۲۵
مکمل‌های زیادی با اهداف متفاوت توسط شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. برخی از ورزشکاران برای تسریع در روند پیشرفت خود و بدون اطلاع از نحوه مصرف و ترکیب آن‌ها به مصرف این مکمل‌ها روی می‌آورند.
وب‌سایت علم ورزش - رامیار نجفی: مکمل‌ های زیادی با اهداف متفاوت توسط شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. برخی از ورزشکاران برای تسریع در روند پیشرفت خود و بدون اطلاع از نحوه مصرف و ترکیب آن ها به مصرف این مکمل‌ها روی می‌آورند. در این مطلب سعی شده است اطلاعات جامع و مفیدی در مورد مکمل‌هایی که نباید با هم مصرف شوند جمع‌آوری شود.

در مورد منع مصرف همزمان مکمل‌ها، دو دسته مکمل وجود دارند: اول مکمل‌هایی که نباید همزمان با هم مصرف شوند زیرا کارایی کامل آنها دچار اختلال می‌شود و دوم مکمل‌هایی را شامل می‌شود که نباید در یک دوره با هم مصرف شوند زیرا احتمال به وجود آمدن برخی عوارض جانبی وجود دارد.

علم می‌گوید بسیاری از مواد هستند که با همدیگر خوب عمل نمی‌کنند (مواد معدنی، ویتامین‌ها، آمینواسیدها که برای جذب بهتر با همدیگر رقابت می‌کنند). اما در این مطلب  بر اساس حقایق علمی درباره مواد حیاتی‌تر یا در مورد ترکیبات مکمل‌ها که باید از آن ها دوری کنید، بحث می کند.  برای شروع به مکمل‌های دسته اول می‌پردازیم.
 
 چه مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟

مکمل‌هایی که نباید همزمان با هم مصرف شوند:

۱. کلسیم، روی + منیزیم

کلیسم جذب روی و منیزیم را متوقف می‌کند بنابراین نباید همزمان صرف شوند. شاید شما بگوید که ما کلسیم مصرف نمی‌کنیم پس این مطلب به ما چه ربطی دارد. اما حقیقت این است همه پروتئین وی، پروتئین سویا و پروتئین شیر موجود در بازار حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در هر هر وعده مصرف کلسیم دارند و اگر آنها را با شیر مخلوط کنید حدود ۵۰۰ میلی گرم کلسیم به دست می‌اید. پس بهتر است هنگام صرف آخرین وعده پروتئین قبل از خواب از مصرف روی و منیزیم خودداری کنید.

برای حل این موضوع می توانید ۱ الی ۲ ساعت قبل از خواب وعده پروتئینی را صرف کنید یا پروتئین تخم مرغ را جایگزین پروتئین وی کنید. پروتئین تخم مرغ فاقد هرگونه کلیسیم است. پس می‌توانید پروتئین تخم مرغ را با خیال راحت با آب یا آب میوه صرف کرده و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرص روی و منیزیم را مصرف کنید.

۲. کراتین + ال گلوتامین

شما نباید کراتین و گلوتامین را با هم مصرف کنید زیرا این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند. زمانی‌ که این دو مکمل با هم مصرف شوند برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده شده و دیگری بازنده می‌شوند.

راه حل: شما به سادگی می‌توانید با فاصله زمانی ۲ ساعت این دو مکمل را مصرف کنید. بسیاری از بدنسازها قبل از تمرین و قبل از خواب ال-گلوتامین و کراتین را در صبح و بعد از تمرین مصرف می‌کنند. با این روش به بدن فرصت کافی داده می‌شود تا هر مکمل به طور جداگانه جذب شود.

برای افرادی که بعد از صبحانه تمرین می‌کنند، اگر کراتین را فقط یک بار در روز مصرف می‌کنند باید بعد از تمرین آن را بخورند و در روزهای بدون تمرین بهتر است ۲ الی ۳ ساعت بعد از وعده صبحانه ال-گلوتامین یا ۲ الی ۳ ساعت قبل از آخرین وعده گلوتامین در روز آن را مصرف کنند. 

۳. کراتین + کافئین

کراتین و کافئین را در یک زمان مصرف نکنید. یک تیم از محققان بلژیکی اثر مصرف همزمان کراتین و کافئین را بررسی کردند. محققان ۹ مرد که به طور منظم ورزش می‌کردند را به خدمت گرفتند اما این افراد در سطح حرفه‌ای ورزش نبودند. هر مرد تحت سه رژیم به صورت هفتگی به صورت اتفاقی قرار گرفتند.

برنامه زمانبندی به صورت زیر بود:

۱. بارگیری کراتین به مدت ۶ روز، مصرف ۰.۵ گرم کراتین مونوهیدرات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن.

۲. مصرف قرص‌های دارونما به مدت ۶ روز.

۳. بارگیری کراتین به مدت ۶ روز به اضافه مصرف یک دوز کافئین در صبحانه در ۳ روز آخر بارگیری کراتین. دوز کافئین ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (برای مرد ۷۰ کیلوگرمی به اندازه ۳ فنجان قهوه سنگین یا ۷ فنجان چایی) بود.

سطح کراتین فسفات (cp) عضلات قبل و بعد از هر رژیم اندازه گیری شد. به علاوه، یک سری تست برای اندازه گیری نیروی عضلانی توسط آزمودنی‌ها از طریق تمرین باز کردن زانو انجام شد. وقتی مکمل کراتین مورد استفاده قرار گرفت قدرت عضلات زانو به طور معناداری افزایش یافت اما در مورد مصرف همزمان کراتین و کافئین حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ اگرچه مکمل کراتین-کافئین سطح cp عضلات نسبت به دارونما را افزایش داد، نسبت به مصرف کراتین هیچ افزایش عملکردی در آزمودنی‌ها دیده نشد.

راه حل: بهتر است اگر بعد از صبحانه تمرینات با وزنه انجام می‌دهید، کافئین را در این زمان کلاً فراموش کنید. اگر بعدازظهر تمرین می‌کنید از مصرف کافئین بعد از نهار خودداری کنید. سعی کنید برای کسب بهترین نتیجه ۴ الی ۵ ساعت بین مصرف کراتین و کافئین فاصله بیاندازید. (کافئین نسبت به دیگر محرک‌ها بیشتر در بدن می‌ماند. نصف کافئین یک فنجان که می‌نوشید ساعت‌ها بعد از مصرف در رگ‌های بدن موجود است). پس در فاز بارگیری کراتین مصرف کافئین را به مدت ۴ الی ۵ روز فراموش کنید.

۴. ویتامین E و آهن

آهن ویتامین E را از بین می‌برد. پس نباید این دو مکمل را با هم مصرف کنید.

۵. مس و روی

دو مواد معدنی دیگر که بهتر است با هم مصرف نشوند مس و روی هستند. زمانی که این دو مکمل با هم مصرف شوند روی با مس رقابت می‌کند. پس این دو ماده معدنی را جدا از هم مصرف کنید.

چه مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟

دسته دوم: مکمل‌هایی که نباید در یک دوره مصرف شوند:

توجه کنید در این قسمت در مورد مکمل‌هایی که اگر با هم مصرف شوند نتیجه خوبی نخواهند داد صحبت نمی‌شود بلکه در مورد مکمل‌هایی صحبت خواهد شد که اگر با هم مصرف شوند سلامتی بدن را به خطر خواهند انداخت.

۱. E/C/A + Yohimbe

ECA بیانگر افدرین، کافئین و آسپرین است. این ترکیبات برای کاهش وزن و به عنوان محرک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال ۱۹۹۸ در یک مطالعه از افراد چاق و دارای اضافه وزن خواسته شد ضمن مصرف ترکیبی افدرین، کافئین و Yohimbe به فعالیت ورزشی بپردازند. محققان دریافتند اضافه کردن تنها ۱۰ میلی گرم Yohimbe موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب و کاهش کارایی قلب در پمپاژ خون می‌شود.

این ترکیب بار اعمال شده بر قلب حین فعالیت یا ورزش را افزایش داد که نهایتاً منجر به حمله قلبی یا سکته شد. اما مصرف افدرین و کافئین به تنهایی همچین عوارضی را در پی نداشت. پس نتیجه آن شد برای حفظ سلامتی از مصرف هر گونه مکمل در بازار که این مواد را همزمان در خود دارند یا هر ترکیبی مثل این مواد خودداری کنید.

۲. E/C/A + L-carnitine

زمانی که افدرین یا ECA مصرف می‌کنید، بدن شما به جای ذخیره کالری به عنوان چربی آن را به گرما تبدیل می‌کند. همچنین کافئین به تنهایی سطح آدرنالین خون را بالا می‌برد که نهایتاً منجر به افزایش لیپولیز (شکست چربی‌ها) می‌شود. اما به منظور اینکه بدن این فرایند را شروع کند کافئین تپش قلب را باید بالا ببرد. به این دلیل است افرادی با مشکلات قلبی یا فشار خون نباید محصولات دارای افدرا را مصرف کنند.

همچنین به منظور انتقال اسیدهای چرب از طریق غشاء سلول به میتوکندری‌ها، جایی که به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ال-کارنیتین موجب افزایش تپش قلب می‌شود. بنابراین اگر این مکمل‌ها را در یک دوره مصرف می‌کنید خطر حمله قلبی را در خود افزایش داده‌اید. کاهش چربی بدن خوب است اما از دست دادن سلامتی وحشتناک است. پس بهتر است این مواد را با هم مصرف نکنید.

۳. + L-carnitine Yohimbe

همانطور که قبلاً گفته شد ال-کارنتین ضربان قلب را بالا می‌برد. همچنین Yohimbe اثر عمده‌ای بر سطح نورآدرنالین خون دارد. حدس بزنید این به چه معنی است؟ Yohimbe سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و این امر موجب افزایش ضربان قلب استراحت می‌شود.

بنابراین ما در مورد دو ماده که هر دو اثر زیادی بر ضربان قلب می‌گذارند صحبت کردیم. پس هرگز آنها را با هم در یک دوره مصرف نکنید.

۴. کراتین و چربی سوزها

قبلاً اشاره شد کراتین و کافئین را همزمان مصرف نکنید اما مسئله مهمتری از این وجود دارد. در مورد یکی از اثرات مهمی که کراتین در بدن دارد فکر کنید. کراتین موجب احتباس و نگهداری آب درون سلول عضلات می‌شود. اکنون در مورد یکی از اعمال مهم کافئین فکر کنید. کافئین باعث تکرر ادرار می شود.

پس از یک طرف شما مجبور به نوشیدن زیاد آب به دلیل مصرف کراتین هستید اما از طرف دیگر به دلیل مصرف کافئین مجبور به دفع ادرار زیاد در طول روز می باشید. نتیجه نهایی کم آبی بدن و گرفتگی عضلات است.
 
چه مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟

۵. پروهورمون + E/C/A (یا هر نوع محصول چربی سوز)

در این قسمت می‌خواهیم در مورد یکی از خطرناک‌ترین ترکیبات صحبت کنیم. ECA یا هر نوع محصول دارای کافئین، ال-کارنیتین یا Yohimbe تپش و ضربان قلب را بالا می‌برد. در مورد پروهورمون‌ها چطور؟ زمانی که پروهورمون مصرف می‌کنید به دلیل افزایش سطح تستسترون دوست دارید سخت‌تر تمرین کنید. یکی از عوارض جانبی مصرف پروهورمون رفتار پرخاشگرانه و خشونت آمیز است.

عملکرد اولیه پروهورمون‌ها افزایش سطح تستسترون است. چربی سوزها باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند. نتیجه نهایی چه می‌شود؟ مصرف دو یا چندین مکمل که همزمان باعث پر تپشی قلب می شوند. توصیه متخصصان این است که این مکمل‌ها را با هم مصرف نکنید.

هیچ وقت دو ماده‌ای که همزمان ضربان قلب را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. این گونه مواد بهتر است در دو سیکل یا دوره متفاوت مصرف شوند.

اهداف را مشخص کنید. اگر هدف اول شما چربی سوزی است پس دوره اول چربی سوز مصرف کنید و در دوره دوم به فکر مکمل‌های عضله ساز باشید. اگر هدف شما عضله سازی است پس در دوره اول مکمل عضله ساز و در دوره دوم چربی سوز مصرف کنید.

به مکمل‌ها یا منابعی که مدعی هستند همزمان با چربی سوزی، عضله سازی هم در بدن انجام می‌شود باور نکنید. نکته مهم در این زمینه این است که هیچ وقت سلامتی خود را به خطر نیندازید.
انتشار یافته: 49
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1397/01/14
خیلی از پروتویین ها مثل رونی کولمن همراه خودش کراتین داره.این یکی نمونه است.شرکت بزرگیه و لابراتوار و ازمایشگاه داره.طبق این متن اصلا کارشون اشتباه پس نه؟
این نظرات شخصیه یا منابع معتبر داره؟چون اگه تجربه هست ,در مورد بیولوژی بدن موضوع مسخرا ای هست.همش علمه...لطفا منبع رو بفرمایید...با تشکر
Iran, Islamic Republic of
02:34 - 1397/03/18
سلام میخواستم بدونم مصرف بی سی ای ای با مس گینر مشکلی داره ؟
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1397/04/16
با سلام من ال کارنتین و گلوتامین و کراتین و مولتی ویتامین مصرف میکنم و قبل از تمرین هم 2فنجون قهوه میخورم و همچنین تمیریناتم بین ساعت 18الی20 شروع میشه پیشنهاد شما چیست لطفا راهنمایی بفرمایید.
پاسخ ها
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
داداش خودتو نکشی با این برنامه مربیت کیه ؟؟اخه این چ برنامه ایه دیگه
Germany
23:12 - 1397/05/21
سلام ببخشید یه سوال دارم پس چرا توی مولتی ویتامین تمام ویتامین هارو داره؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
چون توي خيار،پياز نداره
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1397/05/24
مصرف گلوتامین و ال کارنتین تاثیر گذاره توچربی سوزی؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1397/06/01
سلام اگه کلسیم جذب منیزیم و روی کاهش میده چرا تو مولتی ویتامین هست
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1397/06/07
سلام ببخشید آیا خودارضایی دوره رو از بین میبره
پاسخ ها
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
اگه اشتباه نزنی مشکلی نداره
:)
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1397/06/08
ایاخوردن پروتئین همراه کراتین درست است؟لطفاراهنمایی کنید
پاسخ ها
MRF
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
بله
چون هر دوی اینا باهم رقیبن و باعث میشن مواد مغذی بدن محدود بشه
درضمن اگه هردو مصرف بشه یکیش جذب میشه و دیگری ضرد
دفع نمیشه رسوب میکنه
کراتین اکثرا رسوب میکنه چون قدرت جذب پروتئین بیشتر از کراتینه
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1397/06/18
سلان خسته نباشید من واسه یه دوره مکمل های پروتیین وی،گینر،آمینو کارنیور ماسل مدز،آمینو شاخه دار و کراتین و آرژنین و روغن ماهی و مولتی ویتامین برداشتم خواستم بدونم چطور مصرفش کنم ؟؟و اینکه اگه تو یه وعده چنتاشون باهم مصرف شن اشگال نداره؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1397/07/07
سلام گلوتامین و کراتین با هم مصرف کردنشون مشکل داره؟
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1397/07/07
سلام گلوتامین و کراتین با هم مصرف کردنشون مشکل داره؟
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/07/17
سلام ببخشید مصرف ال کارنتین و ال ارژنین همزمان مشکلی نداره؟
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1397/07/26
سلام خواستم ببینم من پرورش اندام کار میکنم و میخوام آمینو بهمراه گلوتامین و ال کارنیتین مصرف کنم مربی بهم گفته روز تمرین قبل و بعد تمرین مصرف کنم خواستم ببینم و نظر شما را بپرسم ایا مصرف درست است و با هم تداخل ندارد .ممنون میشم راهنمائی کنید منو با تشکر
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1397/07/26
سلام خواستم ببینم من پرورش اندام کار میکنم و میخوام آمینو بهمراه گلوتامین و ال کارنیتین مصرف کنم مربی بهم گفته روز تمرین قبل و بعد تمرین مصرف کنم خواستم ببینم و نظر شما را بپرسم ایا مصرف درست است و با هم تداخل ندارد .ممنون میشم راهنمائی کنید منو با تشکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
درود
آمینو رو باید دو عدد قبله ورزش.سه عدد بعد ورزش.سه عدد قبله خواب
گلوتامین صبح ناشتا.بعد تمرین.
ال کارنتین نمیدونم چیه
اگه منظورت ال کراتینه باید بگم ک نباید مصرف کنی با گلوتامین
Mrf
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
ال کارنتین رو نباید با آمینو مصرف کنی
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1397/08/03
سلام
خسته نباشین
آیا میشه کراتین را به صورت تکی مصرف کرد ؟نتیجه میده یا ن؟
مصرف کراتین با استرویید تستسترون چجوریه؟
Iran, Islamic Republic of
01:20 - 1397/09/21
سلام
آیا مصرف کراتین و پمپ در یک دوره باهم تداخل دارند؟
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1397/09/27
درود
کراتین رو با گلوتامین نباید مصرف کرد
هیچ مکمل حجم دهی که پودر باشه نباید باهم مصرف کرد
مصرف موفین باعث کند شدن پیشرفت بدن میشه
رابطه جنسی سالم و خوب نیز باعث پیشرفت بدن میشه
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1397/09/30
بعد از انداختن قرص های چربی سوز امینو سی ال ای کلوتامین گشیدن سیگار چه تاثیری دارد سیگار اثری دارد لطفا جواب بدین
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1397/09/30
من سیگار میکشم تاثیری بر امینو دارد در ضمن استادم میگه امینو رو بجو ایا درسته
پاسخ ها
ugd
Sweden
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
وای وای اصلا همچین کاری نکنی عجب مربی بیسوادی داری امینو اصلا نباید به دندون بخوره چون دندون کاملا ویران میکنه خیلی کاراشتباهیه.با اب زیاد غورتش بده
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1397/11/16
ایا مصرف ال کارنتین و ال ارژین ایرادی داره؟؟
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1397/11/23
سلام چرا مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین ها حساسیت میاره حتی یکیش را تنها مصرف میکنم مشکلات جنسی میاره سوزش شدید مجاری ادراری میاره خواهش میکنم نظر بدید؟!!
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/01/18
سلام
خسته نباشید

مصرف ال کارنتین 1000 با سی ال ای آیا مشکل ایجاد می کند

ممنونم
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1398/03/17
سلام خسته نباشید ۲ ماه که ورزش میکنم مربی بهم قرص الکارنتین و کافین داد برای چربی سوزی مصرف کردم با گلوتامین بعد مصرف حرارت بدن بالا میرفت دور چشم فشار بود.به مربیم گفتم گفت آب زیاد بخور .الان اخر ماه دوم تمرینم هستم .استرس شدید اسهال دلشور بی قراری تو جمع نمیتونم بشینم حتی پشت فرمون . تو خونه میشینم تنهام خیلی راحتم روز ۱۰ بارم میرم دستشوی حال خوش نیست چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1398/03/23
سلام میشه گینر و کراتین باهم همزمان مصرف کرد
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1398/04/25
سلام میشه کراتین و گینرو تو ی اب قاطی کرد خورد مشکلی نداره؟
Canada
20:31 - 1398/05/10
میشه بی سی ای ای را یک ساعت قبا تمرین وبعدش کراتین را نیم ساعت قبا تمرین خورد
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1398/07/14
بي سي اي اي همراه با تستسرون ١٠٠ يا كراتين مشگلي ندارد؟
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1398/07/16
سلام وقت بخیر
من پس مدتی دوباره تمرین شروع کردم
الان دارم ال کارنتین مایع و تریبلوس - همراه با امگا 3 و ویتامین ب1 همچنین ویتامین 30 جویدنی مصرف میکنم -- مشگل اینجاست آیا مصرف اینا مشگل داره باهم ؟؟ چون من دچار بی خوابی شدم و احساس گر گرفتگی دار و کلافه ام
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1398/07/22
سلام در مورد مصرف قهوه و پروتئین قبل تمرین چطور مصرف بشه؟
هدف ما افزایش حجم و چربی سوزی هست
تشکر فراوان زمانی
United Arab Emirates
14:49 - 1398/07/25
ببخشيد من سوال داشتم ممنون ميشم راهنمايم كنيد من در كنار پروتين و كراتين هورمون هم ميخوام باشه منظور از هورمون قرص ديانابول هست ممنون ميشم طريقه مصرف بهم بگين
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/08/15
ببخشید روزی که تستوسترون رو میزنم میتونم بعدظهر بتاآلانین بخورم
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/09/11
سلام
من گینر و کراتین و مولتی ویتامین رو میخوام استفاده کنم روش مصرفش چطوره؟
+ آیا میشه نیم ساعت قبل از تمرین قهوه خورد و 5 دقیقه قبل تمرین کراتین رو استفاده کرد؟
پاسخ ها
میثم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
خیر
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/09/30
سلام دوستان من آنابولین و افدرین میخوام کسی میتونه برام گیر بیاره ممنون میشم
Sweden
21:30 - 1398/11/10
سلام یک سوالی داشتم.
مصرف هم زمان امینو ایکس با مکمل no xplode نظر تون چیست ممنون؟
پاسخ ها
میثم
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ن ایرادی نداره
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1398/11/14
سلام وقتی جواب نمیدی ار سال نظر نذار....
ملت رو اسکل گیر آوردی؟
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1399/02/31
سلام
میشه کراتین رو با قرص Testo shok استفاده کرد؟
البته امینو و پروتیین هم استفاده میکنم
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1399/03/02
سلام مصرف کربو مس با کراتین ضرر داره
Iran, Islamic Republic of
02:53 - 1399/05/05
باسلام یه سوال داشتم خدمت دوستان...میخواستم بدونم...گلوتانین و پروتئین رو باید چه موقعی مصرف کرد قبل تمرین یا بعد تمرین ممنون میشم راهنماییم کنین تا از تجربیاتتون استفاده کنم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج