فیلم «7 دلاور»، مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان
۴۱۴۶۸۰
۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۸
۴۷۹۷ 
تفاوت نسخه اصلی «7 دلاور» که در سال 1960 اکران شد، با نسخه جدید آن‌که شش هفته از نمایش آن در سطح جهان می‌گذرد و در این مدت یکی از 10 فیلم پرفروش در اکثر کشورهای دنیا بوده و در امریکای شمالی بیش از 75 میلیون دلار پولسازی کرده، هویت قومی و تبار کاراکترهای اصلی ماجرا است.
روزنامه ایران - وصال روحانی: تفاوت نسخه اصلی «7 دلاور» که در سال 1960 اکران شد، با نسخه جدید آن‌که شش هفته از نمایش آن در سطح جهان می‌گذرد و در این مدت یکی از 10 فیلم پرفروش در اکثر کشورهای دنیا بوده و در امریکای شمالی بیش از 75 میلیون دلار پولسازی کرده، هویت قومی و تبار کاراکترهای اصلی ماجرا است.
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان 
 
آدم‌های نسخه جدید ملیت‌ها و تبارهایی متفاوت و بسیار دور از یکدیگر دارند و سر دسته آدم‌های بد ماجرا هم که 7 دلاور روبه‌روی او می‌ایستند، بر خلاف فیلم 56 سال پیش جان استرجس نه یک مکزیکی فرصت‌طلب و دزد خرده پا بلکه آدمی به سبک و روال کاپیتالیست‌ها و بسیار بی‌رحم است که آمادگی دارد در هر لحظه‌ای سر دشمنانش را از تن جدا کند.

اگر این تغییر در زمینه Casting (تعیین بازیگران) را نادیده بگیریم، کمتر تغییر اساسی و بنیادینی در قصه «7 دلاور» توسط آنتوان فوکوا کارگردان این  نسخه تازه صورت پذیرفته و موارد جدید چندانی به این داستان اضافه نشده است. به این ترتیب ما شاهد یک بازسازی خشن و بی‌رحم از یکی از مشهور‌ترین وسترن‌های 60 سال اخیر سینمای جهان هستیم که به‌واقع نسخه اصلی آن نیز نه یک فکر تازه و اولیه و اصیل بلکه اقتباس از روی «7سامورایی»، فیلم کلاسیک سال 1954 اکیرا کوروساوای ژاپنی بوده است.
 
دلاور یا مزدور؟!
 
سومین همکاری مشترک آنتوان فوکوا در مقام کارگردان و دنزل واشینگتن به‌عنوان بازیگر اصلی، مبتنی بر یک قصه ساده و اصیل است که نسخه  اصلی و همچنین کار 62 سال پیش کوروساوا را داغ و تأثیرگذار کرده بود و آن به ستوه آمدن اهالی کم توان یک روستای فاقد قوه دفاع برابر حملات متعدد گروهی از راهزنان مسلح و پر قساوت است که هدف‌شان باج گرفتن از اهالی و افزودن بر سرمایه‌هایشان از این طریق است.
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان 
 
روستایی‌ها به این نتیجه می‌رسند که تنها راه ایستادگی مقابل این راهزنان، استخدام مشتی مزدور و ششلول‌بند قدرتمند است تا باجگیران را سرجایشان بنشانند و از استمرار بدبختی‌آنها جلوگیری کنند. اگر در نسخه سال 1960 ایفای نقش این مدافعان که خود نه قهرمانانی واقعی بلکه در گذشته خلافکاران بد طینت و توانایی بوده‌اند و اینک در ازای دریافت پول حاضرند سایر اشرار را از صحنه به‌در کنند، با امثال یول براینر، استیو مک کویین، ایلای والاک، هورست خولتز و چارلز برانسون بود و در میان 7 دلاور مورد بحث می‌‌شد رابرت ون و جیمز کابورن را هم نشان کرد. فوکوا ترکیب و بافت و محتوای گروه نجات را عوض کرده زیرا می‌داند جا انداختن آنها به‌عنوان آدم‌های بی‌گناه و منادیان آزادی روستا نشینان با چنین حال و وضع و رفتاری قابل پذیرش نیست.
 
به این ترتیب، او با تغییر دادن ملیت و فرهنگ این 7 دلاور و قهرمان ظاهری (یا بهتر بگوییم 7 مزدور) آنها را ادغامی از انواع رویکردها و رنگین‌کمانی از متخلفان گذشته و امروز ترسیم می‌کند که هیچ مشکلی در برخورد با گروه باج بگیران منطقه ندارند و همچون خلافکاران این داستان، سفید پوست هستند و اگر جای آنها در دو سوی ماجرا عوض می‌شد باز هم این‌ترکیب و آدم‌ها برای بیننده‌ها قابل قبول بودند و ابهامی به‌وجود نمی‌آمد حال آنکه در فیلم جان استرجس تبار و ریشه و ملیت گروه نجات با دسته سارقان بسیار فرق داشت و آن آدم‌ها از دو دنیای متفاوت می‌آمدند ولی اواسط ماه دوم از پاییز 2016 ما با نسخه‌ای مواجه هستیم که در آن یک خط حائل نازک بین دو گروه، رؤیت و لمس تفاوت‌ها بین آنان را نامقدور می‌سازد و فرق چندانی بین کاراکتر واشینگتن و یارانش شامل آتان هاوک، کریس پرات، وینسنت دونوفریو، بیونگ هان لی و سایر مزدوران استخدام شده با سردسته راهزنان و همراهان او نیست.
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان 
 
خبری از ایده‌آل طلبی‌ها نیست
 
شاید هم فوکوا که زمان وقوع رویدادهای فیلم را سال 1879 یعنی اوج رواج کار کابوی‌ها و جولان سارقان تعیین کرده، می‌خواهد بگوید چیزی به اسم نیروهای مثبت و مجهز به سیرت خوب در غرب یافت نمی‌شود. و همیشه باید با خلافکاران در ستیز بود و فراموش کرد که شاید عاملان نجات هم فقط فرصت طلبانی هستند که تا پول نگیرند قدمی در راه نیک سرشتی بر نمی‌دارند و اگر تبهکاران پیش‌دستی می‌کردند، می‌توانستند جزو لشکر آنها شده و با همیاری یکدیگر روستا را ویران‌تر سازند!
 
این خصلت‌ها در سناریویی ارائه شده که نوشته نیک پیزولاتو با سابقه نگارش سناریوی «کارآگاه حقیقی» و ریچارد ونک است و آنها فضایی را فراهم آورده‌اند که با شرایط اجتماعی کنونی جهان شباهت بیشتری دارد و به تبع آن خبر و اثری از ایده‌آل‌طلبی‌های شعارگونه فیلم اصلی در کار تازه آنتوان فوکوا نیست. این اقدام فوکوا سبب شده فضای زندگی یاغی‌ها و کارهای آنان در فیلم او شبیه به معیارهای اکثر آثار سینمای وسترن و نظایر آن طی سال‌های اخیر باشد و هیچ‌کس فقط در پی نیکی‌ها نباشد.
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان 
 
نسخه سال 1960 که در امریکای شمالی چندان نفروخت اما در سایر قاره‌ها درآمد‌سازی هنگفتی داشت، می‌توانست فقط براساس روحیات کاراکترهایی ایده‌آل‌گرا مانند یول براینر و استیو مک کویین به هر دستاوردی برسد اما این ورسیون جدید پس از تصحیح و تنظیم برخی پایه‌های کارش براساس فرهنگ‌های روز و معرفی کاراکترهایش چیزی فراتر از «ژانگوی آزاد شده» وسترن غیر متعارف سال 2012 کوئنتین تاران‌تینو نیست.
 
اشتباه بزرگ
 
با این حال شاید لغزش بزرگ فوکوا نه مسائل فوق بلکه طبایع و کارهای آدم بد اصلی قصه باشد که بارون بارتولومو بوگ نام دارد و نقش او را پیتر سارزگارد بازی می‌کند. وی براساس قصه با یاری گماشته‌هایش هر کس را که اراده می‌کند و نمی‌پسندد، از پا در می‌آورد و حرکاتش بیمار گونه به‌نظر می‌رسد.
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان 
 
خشونت و شدت کارهای او به حدی است که اهالی فلک‌زده روستا هر چه را که وی می‌خواهد، به او می‌دهند و اگر این امر در خدمت قصه و توصیف‌کننده شدت خطرات و وسعت خسران‌های او برای سایرین و توجیه‌کننده اقدام‌های تند و جبرانی گروه 7 دلاور برای سرکوب او و نجات مظلومان از دست وی باشد، افراط فوکوا و قصه‌نویسان او در توصیف این فرد به حدودی می‌رسد که وی را به کاراکتری غیر قابل باور تبدیل می‌کند.
 
مشخصات فیلم
 
مرز باریک میان خلافکاران و قهرمانان

‌ عنوان: «7 دلاور»

‌ محصول: استودیوهای کلمبیا و MGM

‌ تهیه‌کنندگان: راجر بیرن بام، تاد بلک و والترمیریش

‌ سناریست‌ها: نیک پیزولاتو و ریچارد ونک

کارگردان: آنتوان فوکوا

‌ مدیر فیلمبرداری: مائورو فیوره

‌تدوینگر: جان رفوا

‌ موسیقی متن: جیمز هورنر و سایمون فرانکلن

‌ طول مدت: 132 دقیقه

بازیگران: دنزل واشینگتن، کریس پرات، اتان هاوک، وینسنت دونوفریو، بیونگ هون لی، مانوئل گارسیا رولفو، مارتین سنس مایر، هیلی‌بنت، پیتر سارزگار، لوک گرایمز و مت بومر. 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج