کیک تولد برای غول 108 ساله؛ جنرال موتورز
۴۱۸۰۱۱
۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵
۸۱۱۵
بنیانگذار جنرال موتورز «ویلیام کریپو دورانت» صنعتگر آمریکایی بود که با نام پدر بزرگش هنری هولاند کریپو، فرماندار میشیگان هم شناخته می شد. ویلیام دورانت البته بیشتر با نام «بیلی دورانت» خود را معرفی می کرد چون اعلام نا دبلیو سی دورانت سازنده کالسکه و اتاق اسبی در فلینت میشیگان بود که البته در نوع خود بزرگ ترین کمپانی آمریکا به حساب می آید.
ماهنامه دانشمند - آرش راهبر: ماه سپتامبر در تقویم میلادی معمولا ما را به یاد حادثه یازده سپتامبر و حمله تروریستی به برج های دو قلوی تجارت جهانی می اندازد اما این طور نیست که اتفاقات مهم دنیا در این ماه فقط منحصر به این ماجرا شود.
 
93 سال قبل از حادثه سال 2001 و دقیقا در شانزدهم سپتامبر سال 1908 (24 شهریور 1287) در میشیگان، کمپانی جنرال موتورز شکل گرفت و به فاصله کوتاهی به یکی از بزرگ ترین خودروسازان دنیا بدل شد و چندین دهه مالک مطلق این لقب بود.

کیک تولد برای غول 108 ساله
 
جالب است که ساختمان اصلی جنرال موتورز در دیترویت شامل سه برج کنار هم است و جان می دهد برای آنکه یک روز شانزدهم سپتامبری یک هواپیما بیاید و بکوبد به پهلوی آن! البته خوش اقبالی بزرگی که 212 هزار پرسنل این کمپانی غول آسا در سراسر جهان آورده اند این است که تروریست های نه چندان محترم، مدتی است رحل اقامت در اروپا افکنده اند و کاری به برج های شیشه ای پر تعداد آمریکا ندارند!

بگذریم، حالا که صحبت از جنرال موتورز شد و سالگرد 108 سالگی تاسیس آن هم همین ماه قبل برگزار شد، بد نیست یک سری اطلاعات جالب و دور از چشم را در مورد این خودروساز بزرگ با هم مرور کنیم.

1- رویاهای یک کالسکه ساز:

بنیانگذار جنرال موتورز «ویلیام کریپو دورانت» صنعتگر آمریکایی بود که با نام پدر بزرگش هنری هولاند کریپو، فرماندار میشیگان هم شناخته می شد. ویلیام دورانت البته بیشتر با نام «بیلی دورانت» خود را معرفی می کرد چون اعلام نا دبلیو سی دورانت سازنده کالسکه و اتاق اسبی در فلینت میشیگان بود که البته در نوع خود بزرگ ترین کمپانی آمریکا به حساب می آید.

شاید باور نکنید اما بیلی دورانت سالانه 100 هزار کالسکه می ساخت! جنرال موتورز با سرمایه گذاری اولیه کمتر از هزار دلار راه افتاد وی به سرعت کمپانی های چون بیویک (در ایران به بیوک مشهور است)، کادیلاک و اوکلند (بعدها پونتیاک شد) توسعه یافت. بیلی دورانت البته در دو نوبت مدیریت جنرال موتورز را از دست داد اما باز هم صندلی اش را پس گرفت. دورانت البته در سال های پیری سراغ بازی بولینگ رفت و معتقد بود که این بازی به تجارت بسیار بزرگی بدل خواهد شد اما تاریخ ثابت کرد که تجارت جنرال موتورز بزرگ تر و موفق تر بوده است.

2- لوگو: نشان عالی!

از سال 1345/1966 به بعد جنرال موتورز، لوگویش را که شامل حروف GM بود با زیر نویس کوچکی تحت عنوان (Mark of Excellence) نشان عالی روی در و پیکر ماشین هایش نصب کرد. البته این نشان بیشتر روی خودروهای باکلاس تر این کمپانی مثل شورلت ایمپالا چسبانده می شد. بعدتر که مشتریان جنرال موتورز دست و بالشان بازتر شد و خودروهای با پرستیژ مشتری بیشتر پیدا کرد این زیر نویس هم از لوگو حذف شد و یک خط تنها بر قاعده حروف GM باقی ماند.

کیک تولد برای غول 108 ساله

3- رفیق نازی ها و شریک متفقین!

وقتی آدولف هیتلر در آلمان نازی به اوج قدرت رسید جنرال موتورز هم در اروپا به عنوان بزرگ ترین خودروساز فعالیت می کرد. و در آلمان نیز برو بیایی داشت. جنرال موتورز همبستگی و شراکت عمیقی با کمپانی اوپل داشت و به این ترتیب در دوران جنگ جهانی دوم یکی از سازندگان خودروهای جنگی و کامیون های نظامی از جمله «اوپل بلیتز» بود. وقتی از سوی محافل آمریکایی این موضوع تبدیل به یک جنجال شد باز هم جنرال موتورز به کارش ادامه داد چون شراکت او با دشمن فقط به خاطر پول بود.

4- مالک جنرال موتورز کیست؟

جی ام به معنای واقعی یک شرکت سهامی است و سهامدار عمده آن مردم و موسسات مردمی هستند. نزدیک به 610 میلیون سهم جنرال موتورز در اختیار مردم و نهادهای غیر دولتی است که شامل 91 درصد از کل سهام آن را در بازار بورس تشکیل می دهد. جالب است که بیشتر سهامداران شرکتی این کمپانی نیز بانک ها و شرکت های سرمایه گذار هستند که سهام خود آن ها نیز معمولا از نوع سهامی عام است. سهام جنرال موتورز در بحران مالی سال 1387/2008 در عرض چند هفته از 30 دلار به 2 دلار کاهش قیمت پیدا کرد و سهامدارانش را از نگرانی به حال مرگ انداخت اما دوباره قیمت آن رشد کرد.

5- کمک به ساخت ماه نورد

در دهه 70 میلادی که آمریکایی ها هر طور بود می خواستند کره ماه را فتح کنند این جنرال موتورز بود که خودروی ماه نورد یا «مون باگی» را طراحی کرد و به مرحله ساخت رساند. این اتومبیل عجیب و غریب و منحصر به فرد در ماموریت آپولو 15 راهی بیابان های ماه شد. اتفاق بامزه هم این بود که در حین گشت زدن روی ماه، یکی از گلگیر های عقب این اتومبیل ماه نورد از جا کنده شد و فضانوردان مجبور شدند کار مکانیکی هم انجام دهند!

6- غول در چین

با وجود روابط نه چندان دوستانه آمریکا و چین در طول تاریخ، کمپانی جنرال موتورز یکی از موفق ترین مهمانان بازار چین بوده و برای چند سال صدر نشین جدول فروش خودرو در این کشور بوده است. جالب است که مشتریان چینی خصوصا روی خوشی به محصولات بیویک (بیوک) نشان داده اند و حتی این برند در کشور چین وارد خطوط تولید هم شده است.

7- نخستین اتحادیه کارگری و نخستین اعتصاب

جنرال موتورز را به عنوان کمپانی بزرگی که اتحادیه کارگران فعال در صنایع خودروسازی را به رسمیت شناخت، می شناسند. جالب تر اینکه اولین اعتصاب کارگری در این اتحادیه بزرگ هم به سال 1315/1936 در جنرال موتورز روی داد و کارگران کارخانه تولید بدنه، ابزارشان را زمین گذاشتند و برای مدتی از کار دست کشیدند.
 
این حرکت، مدیران جی ام را شگفت زده کرد تا جایی که آلفرد سولان، مدیر عامل وقت کمپانی کارگرانش را نازپرورده ترین کارگران دنیا خواند. آن روزها تولید جنرال موتورز بسیار بالا بود اما کارگران نسبت به ایمنی ضعیف و نا کارآمد در محیط تولید، نگران و معترض بودند. برای مدتی این اعتصاب به مداخله پلیس و مقامات محلی نیز منجر شد تا اینکه تغییراتی در روند خط تولید به وجود آمد و ایمنی کار بالا رفت و به این ترتیب همه برگشتند سراغ کارشان.
 
کیک تولد برای غول 108 ساله
 
8- ورشکستگی تقصیر کی بود؟

در اوج بحران های مالی و اقتصادی ایالات متحده در سال های 2008 تا 2010(1387 تا 1389)، جنرال موتورز نیز مثل کرایسلر و فورد دچار بحران بسیار شدیدی شد. سوال اصلی در آن روزها این بود که چه کسی مقصر این بحران اقتصادی است و نهایتا تحقیقات وسیعی چه از سوی کمپانی و چه از سوی اتحادیه کارگری انجام شد تا پاسخ این سوال پیدا شود. نهایتا این معما به این ترتیب حل شد که دستمزد کارگران جنرال موتورز نسبت به تعداد محصول و بازار جهانی آن بالاست.
 
هر کارگر در آن زمان ساعتی 75 دلار دستمزد می گرفت و دو هزار دلار به صورت سالانه هزینه های ایمنی و سلامت کارگران بود. به همین دلیل حدود 8200 نر از کارگران جنرال موتورز دچار تعدیل نیرو شدند و کسی هم نتوانست به این اقدام اعتراض کند. این نتیجه تحقیق خود اتحادیه کارگران بود!

8+1 فهرست بلند اولین ها

جنرال موتورز از کمپانی پیشرو و مبتکر در حوزه ساخت اتومبیل بوده و فهرستی از اولین ابداعات در این صنعت مختص این کمپانی است. اولین فناوری ها در تاریخ جی ام تقریبا همین هاست.

- اولین موتور هشت سیلندر (V8) در دنیا برای کادیلاک Limo در سال 1293/1914 ساخته شد.

- اولین سیستم تهویه مطبوع برای خودرو در سال 1308/1929 ساخته شد که البته باید از کمپانی فریجیدر هم برای همکاری در این ابداع تشکر کرد.

- اولین تست تصادف از گوشه و همچنین تست مقاومت اتاق پس از واژگونی در سال 1313/1934 در جی ام آغاز شد.

- نخستین خودروی مفهومی (کانسپت) در سال 1317/1938 که بیویک Y-JOB بود توسط جنرال موتورز معرفی شد.

- نخستین جعبه دنده تمام اتوماتیک در سال 1318/1939 با نام هایدرا ماتیک در جنرال موتورز ساخته شد.
 
کیک تولد برای غول 108 ساله
 
- ساخت اولین نمونه از چراغ های راهنما در طرفین اتومبیل که به صورت استاندارد از سال 1318/1939 روی خودروهای جنرال موتورز نصب شد و فرهنگ جدیدی را وارد رانندگی کرد.

- ساخت اولین پمپ قلب برای انسان در سال 1331/1952 که توسط لابراتور تحقیقاتی جنرال موتورز برای دکتر فراست دارد یل طراحی شد. قصه ساخت این قلب مصنوعی هم بسیار جالب است.

- جنرال موتورز نخستین کمپانی بود که بیش از یک میلیارد دلار در سال پول ساخت آن هم در سال 1334/1955...

- نخستین خودروهایی که می توانستند با هیدروژن حرکت کنند در سال 1345/1966 توسط جی ام ساخته شد. اکترو - ون، پروژه ای بلند پروازانه بود که به دلیل هزینه زیاد در اجرا متوقف شد اما ناخودآگاه جد پیل سوختی امروزی لقب گرفت.

- ساخت اولین سیستم ترمز ضد قفل (ABS) که در سال 1351/1972 رخ داد و در زمان خود حیرت آور بود.

- نخستین سیستم تزریق سوخت الکترونیکی را جنرال موتورز در سال 1358/1979 ساخت.

- نخستین مدیر عامل زن در کمپانی خودروسازی نیز همین حالا در جنرال موتورز مشغول به کار است. خانم «مری بارا» چند وقتی است که مدیریت یکی از مرد سالارترین صنایع دنیا را در «جی ام» در اختیار گرفته و عملکرد خوبی هم داشته است.

- جنرال موتورز نخستین کمپانی آمریکایی است که بدهی خود را به دولت سریع تر از موعد مقرر و به صورت تمام و کمال پرداخت کرد. حساب حساب است و کاکا برادر...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج