جهانگیری خطاب به اعراب خلیج فارس: می‌توانید حریف ایران شوید؟
۴۳۸۷۶۲
۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
۴۱۰۰ 
معاون اول رئیس جمهور گفت: دشمنان ما فکر می‌کنند که با فشار آوردن به ایران می توانند ایران را دچار درگیری کنند. مثلا در کشور عربی حاشیه نشین خلیج فارس نخست وزیر بریتانیایی دعوت می شود تا در جلسه ای علیه ایران صحبت کند. این کارها تحقیر خود آن کشورهاست. ما کشور بزرگ منطقه هستیم؛ آیا با چنین صحبت هایی می توانید حریف ایران شوید؟ امنیت و ثبات ایران از ملت، تاریخ و سیاستش سر چشمه می گیرد و این چیزی نیست که کسی بخواهد از ایران بگیرد.
خبرگزاری ایسنا: معاون اول رئیس جمهور گفت: قوای سه گانه به همراه نیروهای مسلح مدعی اجرای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری هستند؛‌ اما عده ای به ناحق می گویند که اقتصاد مقاومتی تنها به دولت مربوط می شود و از این طریق دشمنی سیاسی می کنند.
 
 اسحاق جهانگیری در هفتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با بیان اینکه خوب است تا دولت و اصناف مشکلاتشان را با یکدیگر در میان بگذارند تا به یک نظر واحد برسند اظهار کرد: من به این نتیجه رسیده ام که هر مشکلی که حول تفاهم  و وحدت نظر قوای سه گانه و مردم قرار بگیرد، حتما به نحو مطلوبی برطرف خواهد شد، اما اگر مشکلات و مسائل سیاسی و جناحی شود، هیچ گاه حل نمی شوند و تنها دودش به چشم مردم می رود.

وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه گفت: خدا را  شکر که جمهوری اسلامی ایران در سطح مطلوبی از منطقه قرار دارد. منطقه ما در حال حاضر شرایط پر دغدغه ای را پشت سر می‌گذارد. در شرق کشور ما افغانستان و پاکستان، در غرب کشور ما عراق و سوریه و سایر کشورهای اسلامی منطقه همچون لیبی، یمن درگیر جنگ و خونریزی شده اند، به طور کلی در منطقه ما هر روز خون مسلمان ها ریخته می شود و کشورهای اسلامی ناامن می شوند.

وی در ادامه نیز افزود: البته تحولات جهانی هم نگران کننده است. اتفاقاتی که در غرب می افتد و تحولاتی که در به روی کار آمدن شخصیت های جنگ طلب و خشن غربی تاثیرگذارند را هم نباید فراموش کرد. همین تحولات به ما ایرانیان هشدار می دهند که باید مواظب باشیم و در هر تصمیم گیری و اقدامی مبنای عقلانیت و منافع ملی را در نظر بگیریم، تا با هیچ حرکت احساسی درگیر بازی در زمین دیگری نشویم.

معاون اول رئیس جمهور ابراز عقیده کرد که برای دشمنان ایران عجیب است، چطور با وجود داعش در منطقه امنیت ایران از بین نرفته است.

وی ادامه داد: دشمنان ما فکر می‌کنند که با فشار آوردن به ایران می توانند ایران را دچار درگیری کنند. مثلا در کشور عربی حاشیه نشین خلیج فارس نخست وزیر بریتانیایی دعوت می شود تا در جلسه ای علیه ایران صحبت کند. این کارها تحقیر خود آن کشورهاست. ما کشور بزرگ منطقه هستیم؛ آیا با چنین صحبت هایی می توانید حریف ایران شوید؟ امنیت و ثبات ایران از ملت، تاریخ و سیاستش سر چشمه می گیرد و این چیزی نیست که کسی بخواهد از ایران بگیرد.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت هماهنگی و همدلی میان تمام قوا و نهادهای کشور گفت: وظیفه همگان است تا از شرایط کشور برای منفعت ملی استفاده کنند. نقش دولت هم در این میان این است که راه توسعه را فراهم آورد. کار اصلی دولت بستر سازی است تا بخش های خصوصی بتوانند به راحتی در مسیر توسعه حرکت کنند.

وی افزود: یکی از بسترسازی هایی که توسط دولت ایجاد می شود در سیاست خارجی تحقق می یابد.  بخش خصوصی انتظار دارد دولت شرایط را طوری فراهم کند که او بتواند کالاهایش را صادر و نیازهایش را وارد کند. علی رغم شرایط بدی که در چند سال گذشته داشتیم اما امروز می توانیم بگوییم که بسترهای مناسبی برای فعالیت های اقتصادی و گفت‌وگوها ایجاد شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین یادآور شد که باید به زودی بستر تبادلات بانکی، بیمه ای و دادو ستدی نیز برای فعالین اقتصادی محیا شود.

وی در ادامه این نشست اظهار کرد: دولت موظف است تا شرایط با ثبات اقتصادی را برای فعالین اقتصادی فراهم کند؛ چرا که در شرایط متلاطم اقتصادی هیچ فعال اقتصادی دست به سرمایه گذاری نمی زند. زمانی که وزیر صنعت بودم، متوجه شدم که با ارائه تسهیلات هم صنعتگران به سرمایه گذاری تشوی نمی شوند چرا که به ثبات اقتصادی کشور اعتماد نداشتند.

جهانگیری با اشاره به تلاش دولت برای کاهش تورم طی سه و سال نیم گذشته گفت: یکی از بدترین اتفاقات در اقتصاد کشور بالا بودن تورم است. الان در دنیا تنها چند کشور خیلی بدبخت هستند که تورمشان دو رقمی است. از این جهت است که دولت تلاشش را کرد تا تورم را کاهش دهد.

وی افزود: یکی دیگر از وظایف دولت در مسیر توسعه ایجاد اشتغال است. اشتغال در حال حاضر یکی از چالش های بزرگ جمهوری اسلامی ایران شده است که با حرف زدن هم برطرف نمی شود. راهش این است که به بخش خصوصی پر و بال دهیم تا سرمایه گذاری کند و در ادامه با سرمایه گذاری آنها اشتغال ایجاد شود. من فکر می کنم در حال حاضر هیچ کاری جز ایجاد اشتغال در جمهوری اسلامی ایران اولویت ندارد.

همچنین معاون اول رئیس جمهور در ادامه نیز اظهار کرد که دولت حتما باید کوچک شود.

وی در همین رابطه گفت: دولت با مالیاتی که از سراسر کشور می گیرد و تعرفه هایی که از کالا دریافت می کند و با توجه به آنکه بودجه دارد به سختی امور خود را مرتفع می سازد. این در حالی است که در گذشته با سرمایه گذاری های دولت پالایشگاه ها و کارخانه های بزرگی در ایران ساخته می شد.

وی همچنین گفت: با همه سهمی که به آموزش و پرورش می دهیم و با احترامی که برای آنها قائلیم وقتی پای حرفشان می نشینیم، می گویند که بودجه ما کم است. درست هم می گویند اما توان دولت همین است. از این رو است که تاکید داریم تا دولت کوچک شود.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت هایش خاطر نشان کرد: فعالین اقتصادی باید به علم روز مجهز شوند و در عین حال سیستم خدمات دهنده و نظام بانکی ما هم باید برای آنها تبدیل به بستری امن شوند. از این طریق است که می توانیم انتظار داشته باشیم تا همگان ما را در سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد مقاومتی یاری کنند.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: به ناحق گفته می شود دولت مسئول اقتصاد مقاومتی است. عده ای هم از روی دشمنی مدام می پرسند که اجرای اقتصاد مقاومتی چه شد. باید همین جا اذعان کنم که اقتصاد مقاومتی مربوط به تمام قوا، نهادها و مردم است. باید از تمام فرصت ها استفاده کنیم تا همگان در اجرای اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

وی در ادامه گفت: یکی از چاره های اقتصاد مقاومتی این است که این اقتصاد مردمی شود. نماد اقتصاد مردمی هم همین، اصناف هستند. اصناف نهادهای کوچک هستند که به عنوان حلقه آخر اتصال میان تولیدات با مردم فعالیت می کنند. ما انتظار داریم تا این حلقه ها در بخش های تولیدات، کشاورزی و خدمات فعال تر از گذشته حرکت کنند.

وی همچنین گفت: چون اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و قوای سه گانه به همراه نیروهای مسلح مدعی اجرای آن هستند، می توانیم بگوییم که یک اجماع و اتحاد برای اجرای این ابلاغیه صورت گرفته است. مردم هم وقتی این اجماع را می بینند می خواهند که همراهی کنند. از این طریق است که می توانیم بگوییم اقتصاد مقاومتی اجرا خواهد شد.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: دولت سیاستی را در پیش گرفته است که اگر واحد تولیدی به صفر رسید، اما توانایی تولید را داشت، از سوی بانک ها حمایت شود و وام دریافت کند. ما نگفته‌ایم که به آنها تسهیلات ندهید بلکه می گوییم تولیدکننده گرفتار در شرایط بد اقتصادی را باید حمایت کرد.

وی در ارتباط با پیش ضرورت های سرمایه گذاری خارجی در ایران نیز گفت: صادرات کالاهای ایرانی یکی از جهت گیری های ماست که در چند ماه آخر سال بیشتر روی آن کار خواهیم کرد. از سوی دیگر ما به شدت بر روی مبارزه با قاچاق کالا هم فعالیت می کنیم و با مدیریت فضای کشور نمی گذاریم بازار ما در دست خارجی ها باشد. به سرمایه گذارانی هم که می خواهند برای سرمایه گذاری به ایران بیایند گفته ایم که اگر برای سرمایه گذاری و همکاری با تولید کنندگان ایرانی آمده اید،‌ جلوی پایتان فرش قرمز پهن می کنیم، اما اگر برای تسخیر بازار و تولید کالاهای خودتان به ایران آمده اید،‌ حق فعالیت ندارید.

جهانگیری همچنین گفت: زیبنده مردم ایران نیست که گازوئیل و بنزینشان به عنوان کالای قاچاق از کشور خارج شود و در مقابل کالاهای غیر ضروری یا صنعتی به صورت قاچاق به ایران وارد شود. ما برای ورود کالای قانونی به کشور تسهیلات را آماده کرده ایم، اما دو نکته را در این میان مدنظر قرار داده ایم، اول آنکه برای کالاهای وارداتی تعرفه گذاشته ایم و دوم به مسائل فنی آن توجه می کنیم.

وی خطاب به نمایندگان اصناف گفت: در نهایت راه مبارزه با قاچاق این است که اصناف به عنوان آخرین حلقه واسط میان تولید کنندگان و مردم وارد کار شوند. دولت اجازه نداد تا تعزیرات وارد صنوف شود،‌ چرا که آرامش اصناف برای ما مهم است. اما لازم است تا خود اصناف هم پرچم دار مبارزه با فساد باشند.

جهانگیری در پایان یادآور شد: منافع ملت برای دولت از همه چیز مهم تر است؛ از سوی دیگر دولت همواره از تولید کنندگان داخلی حمایت خواهند کرد، اما این بدان معنا نیست که تولید کنندگان داخلی کالای بی کیفت به دست مردم بدهند.
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1395/09/20
اینو باور کنید که هیچکس دوست ما نیست! نه آمریکا و نه روسیه و چین. حتی عراق و سوریه هم بجای خودش میشن دشمنمون!!!
Netherlands
17:51 - 1395/09/20
فعلا که تو اقتصاد حریف قدرتری برای ما هستن متاسفانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
آیا تولیداتی هم دارند یا فقط وارد کنند و مصرف کننده هستند
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1395/09/20
چرا مطلب منو منتشر نکردید
حرف از اردوغان میشه مطلب مینویسم منتشر نمیکنید یا سانسور میکنید

مگه من چی گفتم؟؟؟
گفتم که سوریه و عراق دوستان ما هستن
من خودم از عربستان بدم میاد اما این همه تبعیض در انتشار مطالب شایسته نیست
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1395/09/20
مرسی سانسورچی بازم که سانسور کردی
این کارت فقط باعث ریزش مخاطب میشه
.........
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1395/09/20
فکر نمی کنم اونا تنها باشند اعراب حاشیه خلیج فارس قدرت های بزرگ جهانی رو با پول نفتشون راهی میدان جنگ میکنند همانطور که با صدام کردند ولی اگر بخواهیم تنهایی در نظرشون بگیریم به نظرم هیچوقت حریف ایران نمی شوند
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1395/09/20
به خدا قسم اگر هزینه های میلیاردی که صرف فعالیت های فرهنگی میشه رو خرج کارآفرینی و ساخت کارخانتجات تولیدی می کردین، وضعیت اینجور نبود. در ضمن جونی که کار داشته باشه،پول داره، پول داشته باشه زن داره، زن داشته باشه دنبال فساد نمیره. پس این همه هزینه فرهنگی برا چی هست؟ برا اینکه ما دنبال فساد نریم؟ به نظرم فعالیتای فرهنگی فقط برا سود بردن آقا زاده های خاص هست... کار آفرینی تون فقط برا خودتون منفعت داره....
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1395/09/20
دوستان توصیه میکنم داخل نظراتتون بنویسید « چرا سانسور کردی» ، مطمئن باشید پخش میشه....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج