8 خواننده پاپ ایرانی که فراموش شان کرده ایم!
۴۴۵۶۶۵
۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
۲۵۰۲۶
نظرسنجی «سیامک انصاری» در مورد شرکت در کنسرت «علیرضا عصار» بازتاب های زیادی ایجاد کرده است. باید با نسل اول موسیقی پاپ پس از انقلاب خداحافظی کنیم؟
روزنامه هفت صبح - فرید عطارزاده: ماجرا از یک توئیت ساده شروع شد. سیامک انصاری که از سال های دور جزو طرفداران دو آتیشه علیرضا عصار به شمار می آید، در یک نظرسنجی پرسید که آیا به این کنسرت می آیید؟ حتما می پرسید چرا این نظرسنجی خبرساز شده است؟ اولین و مهم ترین دلیل، جواب این نظرسنجی است که 91 درصد کاربران گفته اند به این کنسرت نمی روند. نکته مهم تر را باید در تعجب سیامک انصاری دید که مجبور شد این نظرسنجی را پاک کند.

سومین نکته را نیز باید در عدم تمایل کاربران به تشویق سیامک انصاری برای تماشای کنسرت دانست. شاید سیامک انصاری فکر می کرد هنوز مانند سابق شهرت خود را دارد و می تواند جماعتی را به تماشای کنسرت ترغیب کند. البته نباید زود قضاوت کرد و تا روزهای 7 و 8 بهمن فرصت زیادی باقی مانده؛ ماجرا اما چیز دیگری است. خواننده های نسل اول موسیقی پاپ که اتفاقا حق زیادی بر گردن این موسیقی و رسمی شدن آن در سال های 77 و 78 دارند، حالا به ورطه فراموشی رفته اند و کسی هم انگار نمی خواهد قبول کند که ذائقه مخاطبان تغییر کرده است.

نسل جدید خوانندگان پاپ را چه قبول داشته باشیم و چه آنها را دوست نداشته باشیم، این روزها بازار موسیقی را در اختیار خود قرار داده اند. از علی زند وکیلی بگیرید که با بازخوانی ترانه های قدیمی توانسته به یکی از پولسازترین چهره های موسیقی تبدیل شود تا بنیامین، سیروان و محسن یگانه که با تکرار سبک کارهای شان و البته کنسرت های نه چندان با کیفیت شان توانسته اند کنسرت های بی شماری برگزار کنند و هر بار نیز آنها را تمدید می کنند.

در زمینه خوانندگان تلفیقی (البته باید با اغماض لقب تلفیقی را به آنها بدهیم) چارتار و گروه پالت نیز طرفداران بی شماری پیدا کرده اند و مجریان برگزاری کنسرت مطمئن هستند که سالن های شان خالی نخواهد بود. در حقیقت با یک دایره از از خوانندگان 6، 7 نفری تکراری روبرو هستیم که سلیقه نسل جدید و همچنین عدم ورود خوانندگان جدید حرفه ای، توانسته آنها را همچنان در صدر قرار دهد.

از سوی دیگر کم کسی خوانندگان نسل اول موسیقی پاپ را به یاد دارد. این 1+7 نفر؛ خشایار اعتمادی، علیرضا عصار، گروه آریان، محمد اصفهانی، مانی رهنما، قاسم افشار و حسین زمان. البته «ش.ع» ترجیح داد فعالیت موسیقی خود را در فضای دیگری تجربه کند. مروری می کنیم بر فعالیت این فراموش شدگان.

خشایار اعتمادی
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

خیلی ها او را به عنوان اولین خواننده پاپ رسمی پس از انقلاب می شناسند. اگر این تعریف را نیز قبول نداشته باشیم اما نمی توانیم منکر تاثیرگذاری اولین ترانه او که از صدا و سیما پخش شد، شویم. ترانه «من و تو، درخت و بارون». شاید بتوان گفت در بهار 77 که ترانه خشایار اعتمادی برای اولین بار از صدا و سیما پخش شد، شهر به معنی واقعی کلمه به هم ریخت! خواننده ای که صدایش شباهت عجیبی به یکی از خوانندگان مشهور لس آنجلسی داشت با شعری از شاملو، از همه مهمتر آن که این ترانه از صدا و سیمای ایران پخش شد و موج نو موسیقی پاپ پس از انقلاب را آغاز کرد.

تلفن های صدا و سیما مرتبا زنگ می خوردند که آهنگ دوباره پخش شود و برخی روزنامه ها حتی برای پوشش این خبر، چاپ دوم رفتند. برای نسل جدید قطعا این موضوعات عجیب و ناملموس است اما واقعیتی بود از دهه 70 ایران که آرام آرام مسیر جدید اجتماعی خود را در پیش گرفته بود. حالا خشایار اعتمادی نیز به حاشیه رفته و با وجود تلاش های گسترده اش هیچ گاه جایگاه قبلی را پیدا نکرد.
 


علیرضا عصار
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

او هم در سال 1377 ناگهان به اوج آمد. قطعه «عیدانه» را منتشر کرد و صدا و سیما در اعیاد مختلف مذهبی آن را پخش کرد. او تمرکز اولیه خود را بر ترانه هایی با تم مذهبی و عرفانی گذاشت اما سبک متفاوت اجرایش خیلی زود او را محبوب کرد. «قدسیان آسمان»، «ای عاشقان»، «کوی عشق» و ... از این دست ترانه ها بود. او اما یک آهنگساز درجه یک و آوانگارد به نام «فؤاد حجازی» داشت که نبض سلیقه مخاطبان دستش بود و با آهنگ های اجتماعی و عاشقانه توانست عصار را در اوج نگاه دارد. با این وجود از 6 سال قبل و پس از کنسرت خود در وزارت کشور ناگهان همه فعالیت هایش به حاشیه رفت. حالا می خواهد شروع دوباره داشته باشد. می تواند؟
 


محمد اصفهانی
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

یکی از فعال ترین ها در زمینه تیتراژخوانی که نباید روی خوش صدا و سیما به او را نیز فراموش کنیم. محمد اصفهانی فعالیت خود در صدا و سیما را با ترانه های سنتی آغاز کرد اما در سال 77 و با ایجاد سبک و موسیقی نو پاپا، او نیز ترجیح داد به این سبک روی بیاورد که البته بسیار موفق هم بود. اصفهانی تا به حال حداقل 15 تیتراژ خوانده و 14 آلبوم منتشر کرده است. در دولت احمدی نژاد و در زمان وزارت مرضیه وحید دستجردی مشخص شد که اصفهانی پسرخاله مرضیه وحید دستجردی است و بنابراین راز روی خوش صدا و سیما به اصفهانی در سال های گذشته مشخص شد. با این وجود او نیز در سال های اخیر به شدت کم کار شده و فقط ترانه های قدیمی اش همچنان در خاطره ها باقی مانده است.
 

 
گروه آریان
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

سال 1378 آمدند اما توانستند همه معادلات موسیقی پاپ آن زمان را تغییر دهند. گروهی کاملا جوانانه که علاوه بر ترانه های شاد خود، 3 همخوان زن نیز داشت. هر کدام از اعضای گروه برای خود چهره ای شدند و تک تک آنها طرفداران مخصوص به خود را پیدا کردند. آنها بنیانگذار کنسرت های متوالی بودند که توانستند 10 شب متوالی به اجرای کنسرت بپردازند و 40 هزار نفر را به سالن بیاورند. این گروه سعی کرد تا آخرین لحظه حرفه ای بماند و بنابراین آخرین آلبوم خودش را نیز با نام «خداحافظ» منتشر کرد.

آنها به همین راحتی به کار خود پایان دادند. از آن گروه، گلزار به سمت بازیگری روی آورد، سیامک خواهانی برای تحصیل در رشته موسیقی به اتریش رفت، علی پهلوان خواننده اصلی گروه نیز اکنون در خارج از کشور است و سایر اعضای گروه نیز در تلاش هستند تا هویت مستقل خود را پیدا کنند. هر چه باشد آریان و گل آفتابگردون و پرواز و تمام شدند. آنها حتی تجربه ارائه ترانه مشترک با کریس دی برگ را نیز از سر گذراندند.
 


رهنما، افشار، زمان
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

این سه نفر شاید به اندازه آن 4 نفر مشهور نبودند اما هر کدام با سبک خاص خود توانستند مخاطبان زیادی را همراه خود کنند. مانی رهنما با ترانه «پرنده هم قفس» به شهرت رسید و همکاری با بابک بیات نیز در محبوبیت او بی تاثیر نبود. قاسم افشار بیشتر ترانه تلویزیون خوان و تیتراژخوان که تشابه صدا و حتی چهره اش به یکی از خوانندگان لس آنجلسی توانست او را برای مدتی مشهور کند. او حتی ترانه «خلیج فارس» را نیز با صدای خود خواند. حسین زمان نیز خواننده دیگری بود که بیشتر به دلیل موضع گیری های اجتماعی و سیاسی اش شهره شد اما همین موضع گیری های او در اواخر فعالیت هنری اش که به شدت تند شده بود، کار دستش داد و به فرعیات توجه بیشتری کرد.
 


شادمهر عقیلی
 
8 خواننده فراموش شده پاپ

بدون شک او یکی از محبوب ترین ها در زمان خودش بود که با آلبوم های مسافر و دهاتی، موج جدیدی را آغاز کرد. او رفته رفته مشهورتر شد و به همین ترتیب، فضای کاری برایش سخت تر. او حوصله اش زیاد نبود و در نهایت ترجیح داد برای همیشه از ایران برود.
انتشار یافته: 50
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1395/10/01
نمیفهم چرا انقدر سعی در تخریبِ شادمهر دارین :|

فراموش شده ؟ :|
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
والا بخدا من همین الان که داشتم این مقاله رو میخوندم داشتم شادمهر گوش میدادم شادمهر عاااااااالیه
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کی گفته شادمهر فراموش شده اگر شادمهر آهنگ نخونه کل موسیقی ایران به باد میره الان همه آهنگ هاشو تو گوشی دارن چون از ایران رفت فکر کردین فراموش شدبرین سر خودتون رو گول بزنید
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1395/10/01
لازم به توضيحه كه اولين اهنگ خشاياراعتمادي درموردحضرت علي ع بود كه ازراديو زمستان٧٦پخش شد .واقعا شخصا انگشت به دهن موندم!
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1395/10/01
الان شادمهر رو جز فراموش شده ها گذاشتین؟؟؟؟ شادمهر با اینکه ایران نیست هنوز هم بین همه طرفدار داره و با تفاوت زیادی نسبت به این مثلا خواننده های پاپ داخلی برتر هست.... مخصوصا این روزا با این مجموعه آهنگ جدیدش که تو گوشی همه هست... شک ندارم تو گوشی نویسنده این متن هم هست:)))))) بابا شادمهر دیکه غولیه برا خودش و این حرفای شما فقط خودتون رو خراب میکنه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
دستتو ول میکنم اگه میتونی برو...
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1395/10/01
در مورد اصفهانی کم لطفی نکنید هم صداش،خوب بود هم آهنگ هاش . همه ی موفقیتش رو به صدا سیما ربط ندید . خیلی آهنگ و سریال و ... بودن از صدا سیما پخش شدن طرفداری هم نداشتن .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
واقعا... اصفهانی فقط به خاطر طرفداری نکردن از دولت احمدی نژاد از تلویزیون کنار گذاشته شد چه ربطی به دخترخاله پسرخاله داره؟؟؟؟ قبل از اون دولت که فعالتر بود
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1395/10/01
شادمهر اصلا اصلا از یاد نرفته
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1395/10/01
درمورد آقاي اصفهاني چرا حرف بيخود مي زنيد ايشان هم صداي بسيار زيبايي دارد و هم انسان با شخصيتي است . اينكه خانم دستجردي دختر خاله ايشان است چه ربطي به قضيه دارد در زمان دولت احمدي نژاد كه ايشان حضور بسيار كمي در صداوسيما داشت.
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1395/10/01
شادمهر عقیلی هیچوقت از یاد ها نمیره .
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1395/10/01
شادمهر و اصفهانی عالین و هنوز پر طرفدار
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1395/10/01
واقعا به نظر نويسنده شادمهر فراموش شدست؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1395/10/01
واقعا به نظر نويسنده شادمهر فراموش شدست؟؟؟
Australia
16:32 - 1395/10/01
شادمهر هرگز فراموش نمیشه،بلکه روز به روز محبوب تر هم میشه
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1395/10/01
آخه از روزنامه هفت صبح مطلب برمیدارید واسه ملت همین میشه دیگه همه ناراضی آخه موفقیت محمد اصفهانی چه ربطی به دستجردی داره ؟ یا شادمهر فراموش شده واقعا؟ بر دار این مطلبو برترین ها
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1395/10/01
یعنی شادمهرو کمتر ازیگانه وسیروان وبنیامین وامثالهم گوش میدن؟بی خیال
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1395/10/01
شادمهر فراموش شده؟
شادمهر یه تنه موزیک ایران رو نگه داشته.
همه دارن شادمهر گوش میدن.
فازتون چیه؟
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1395/10/01
امیر کریمی ، امیر تاجیک، محمدرضا عیوضی و حمید غلامعلی رو یادتون رفت
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1395/10/01
شادمهر دیگه قدیمی شده.از اولشم بیخود بود.چرا انقد اصرار دارین بگین نیس؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
بستگی به سلیقت داره عزیزم . شما که کل روز ج.ی گوش میدی صدای شادمهر واست قدیمیه!!!!!!
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
تو راس میگی یا سه میلیون و هفتصد هزار نفر فالووراش؟
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1395/10/01
یک قدم تجربه کن بی من اینده رو....(واقعا این رو میشه فراموش کرد؟؟؟...جون مادرت سانسورچی اینو سانسورش نکن)
Iran, Islamic Republic of
21:17 - 1395/10/01
اصفهانی فقط بخاطر جناح بازی گذاشته شد کنار. قبلش خیلی معروف بود.
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1395/10/01
در مورد اصفهانی واقعا بی انصافیه. براتون متاسفم که استعداد یه ادمو زیر بازیای سیاسیتون دفن میکنید.
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1395/10/01
شادمهر و محمد اصفهانی همیییییشه پرطرفدار بوده و هستند ....
نویسنده مطلب خودتو اپدیت کن لطفا ....
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1395/10/01
شادمهر کم طاقت بود؟ الان اینا که طاقتشون بیشتر بود و با محدودیت ها ساختند اوضاع بهتری به نسبت شادمهر دارند؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1395/10/01
فکر کنم اگه فراگیری البوم جدید شادمهر رو ببینیم معنی فراموش شده برای بعضی ها عوض میشه.
در ضمن عصار چند ساله که از این فضا دور بوده وگرنه انشار تک اهنگش تو نوروز پارسال و تعداد دفعات دانلودش نشون داد که هنوز جزو این لیست اگه سیامک انصاری این نظرسنجی رو توی اینستاگرام میذاشت میدید که نتیجه عکس میشد...
Iran, Islamic Republic of
00:32 - 1395/10/02
نگارنده محترم فراموش کردن،این دوستان خودشون اغلب کمتر کار میکنن،شادمهر همین الانشم حدود ۱۵ساله که مردم منتظر آهنگاشن،اونوقت میگی فراموش شده....بابا دستخوش ایولا
Iran, Islamic Republic of
02:32 - 1395/10/02
اولاً شادمهر از تمام خوانندگان داخل تو اینستا بیشتر فالوور داره دوما اگه شادمهر فراموش شده پس چرا همه خواننده ها آرزوشونه با شادمهر همکاری کنند.
سوما بهتره مطالبتونو از منابع بهتر کپی کنید
پاسخ ها
black days
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
داداش یاس 4.1 میلیون فالوور داره از شادمهرم بیشتره یکم تحقیق کن بعد ز ر بزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
پر فالوورترین توی خواننده های داخلی ؛ بابک جهانبخشه
Lithuania
08:54 - 1395/10/02
شادمهر خیلی هم خوبه البوم جدیدش بی نظیر
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1395/10/02
شادمهر هم طرفدارهای زیادی تو نسل جدید داره . هم طرفدارهای قدیمیش رو از دست نداده . من که از 15 سالگی همیشه البوم هاشو گوش دادم
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1395/10/02
آخه تو اصلا سواد موسیقی داری؟ شادمهر ره صدساله رو یه شبه رفت. چه ربطی داره آوردیش تو این لیست؟
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1395/10/02
مرض ابتذال پسندي جامعه مارا تسخير كرده فقط قضيه در مورد قيلم وسينما محدود نميشود درساير موارد نيز ابتذال پسندي بر فاخر پسندي غلبه ميكند البته مروج اين اين كاستي خود صدا وسيما است انوقت كه خواست با اسلحه موسيقي پاپ به جنگ موسيقي ملي برود وانرا نا كار كند نميدانست كه با شمشير چوبي بجنگ اسيابهاي بادي ميرو بخيال اينكه اين پره هاي اسياب است كه ميچرغد وباد توليد ميكند نهايتا هم ناچار به پذ يرش هردوموسيقي شد اما ازانجائيكه موسيقي ملي جزو اين مرد بوده وميباشد ودرطول حياتش با پستي وبلنديهاي وتپه ماهورهاي بسياري روبروشده وباذن خدا ازهمه ان ورطه ها سلامت وسربلند وسرزنده بيرون امده كيد مكاران هنرستيزرا بخودسان برگردانده امروزها ازميدان محله خاك سفيد منتها اليه شرق تهران تا ميدان امامحسين وفردوسي وانقلاب وازادي وشهرن وكرج دراقصي نقاط غربي تهران وهمچنين ازشماليترين تاچنوبي ترين نقطه جوانان تار وسه تار وامثالهم بدست دررفت وامد ويادگيري موسيقي ملي خود هستند درمقاله 8 خواننده پاپ فراموش شده كه صحبت از چند خواننده پيشكسوت پاپ بعد انقلاب نامبرده شد اكثرا اثارانها كمتراز فخامت موسيقي ملي نبود زيرا اكثر انها هم داراي استعداد وهم ازصداي وتكنيك خوبي برخوردارند اگر دربين انها مشخصا اقاي محمد اصفهاني اثارماندگاري نيز دارند را بخاطر دختر خاله خود خانم دستجردي به صدا سيما راه يافته اين عيب صدا وسيما ست كه خواننده اي مثل اقاي اصفهاني هم بدون پارتي وزير نميتواند درجامعه مطرح شود نشان ازفاجعه ايكه دران انبوهي از استعدادهاي مردم اين مرزوبوم شكوفا نشده بلكه درغنجه پرپر شده وقتي استادان مسلم وبي بديل عرصه هنر موسيقي مغضوب ومترود ميشوند ديگر چه جاي بحث وگلايه است چوخسرو ازلب شيرين نمي برد كامي = قياس كن كه به فرهاد كوه كن چه رسد
پاسخ ها
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
جون مادرت یکم کمتر بنویس
من نمیدونم الان مخالف یا موافق توام چون هیچی نخوندم
ولی از نظر من شادمهر ایول داره
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1395/10/02
بهترین خوانندگان ایران همین ها هستند که نامبرده شد نه کسانی که یه آهنگ زیر زمینی میخونن و میشن خواننده
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1395/10/02
خخخخخ...چی شد که فکر کردین شادمهد عقیلی جزو اون 7 تا خواننده ایه که فراموششان کردیم؟
Iran, Islamic Republic of
22:01 - 1395/10/02
الان اينا فراموش شده بودند؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1395/10/04
به جای این مطالب خنده دار یه بار هم که شده بیاید واقعیت رو بگید که بعد 15 سال هنوز استعدادی مثل شادمهر ما نداریم .کارشناس موسیقی تو آنتن زنده ی صدا و سیما میاد میگه هفتاد درصد خواننده های داخلی شادمهرین بعد شما مطلب میزنید شادمهر فراموش شده.
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1397/04/03
شادمهرومحمد اصفهانی واقعاعالیه درموزد خشایار وخداروشکر که فراموش شد سوسن ازاون بهتربود چی بود خوب شد فراموش شد باقالی
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1397/10/04
شادمهر فراموش شده که دارههر روز کنسرت میذاره با قیمت بلیط دو میلیون و همه هم میرن؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/03/19
اخه کدوم پدرسوخته ای شادمهرو جاداده تواین لیست
اخه تو میخوای نابغه موسیقیو با این حرفا خراب کنی؟
Iran, Islamic Republic of
07:30 - 1398/04/19
یک ایران و یک شادمهر چی میگی شما ...
Iran, Islamic Republic of
02:18 - 1398/05/03
حامد هاکان خدا بیامرزدش اولین خواننده پاپ بود که مورد بی مهری و حسادت ظاهرا دوستانش قرار گرفت روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
02:18 - 1398/05/03
حامد هاکان خدا بیامرزدش اولین خواننده پاپ بود که مورد بی مهری و حسادت ظاهرا دوستانش قرار گرفت روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
02:34 - 1398/08/05
چی زدی بابا شادمهر همیشه بیشترین دانلودارو داره همه جاهم آهنگاشو دوست دارن و تبدیل ب اسطوره شده چون علمشو داره جک نگو لطفا چون شادمهر پرطرفدارترین خواننده ی ایرانه
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/08/09
شادمهر تبدیل به افسانه شده اگه شادمهر نبود موسیقی پاپ ایران اصلا نمی شد گوش داد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج