درخواست ظریف از دبیرکل جدید سازمان ملل
۴۵۶۰۸۵
۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۳
۵۰۴۴ 
وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار توجه جدی به وضعیت اسفبار مسلمانان روهینگیا در میانمار شد.
خبرگزاری فارس: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به وخامت فزاینده اوضاع مسلمانان روهینگیا در میانمار ابراز نگرانی کرد و از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست فعالانه و در تعامل با دولت میانمار گام‌های اساسی برای پایان دادن به نگرانی‌های جدی جامعه بینالمللی درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا بردارند.

متن کامل نامه وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد به شرح زیر است:

جناب آقای آنتونیو گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

مایلم توجه شما را به موضوعی که مایه نگرانی بین المللی شده است جلب کنم. بر اساس گزارش‌های معتبر از جمله اظهارات آقای ویجی نامبیار، مشاور ویژه جنابعالی در خصوص میانمار، در تاریخ 8 دسامبر 2016، وضعیت اسفبار مسلمانان روهینگیا به گونه‌ای فزاینده رو به وخامت است. مسلمانان روهینگیا علاوه بر اینکه از مهم‌ترین حق اساسی و اولیه خود یعنی تعلق به سرزمین و دولتی که از آنها حمایت کند محروم شده‌اند، روزانه در معرض کشتار و رفتارهای خشن و غیرانسانی هستند. بسیاری از آنان  مجبور به ترک خانه و آواره شدن در کشورهای دیگر شده‌اند.

این وضعیت که در تناقض آشکار با مفاد منشور ملل متحد و اسناد بنیادین حقوق بشر است، نگرانی عمیقی را در جامعه جهانی و نیز مسلمانان جهان پدید آورده است. نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که قرار است در تاریخ 19 ژانویه 2017 در کوالالامپور برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان روهینگا برگزار شود موید عمق نگرانی دولت‌های اسلامی در باره وضعیت جاری در آن منطقه است.

بدیهی است پیامدهای نقض سیستماتیک و گسترده حقوق اساسی مسلمانان روهینگیا و محرومیت آنان از اعطای حق تابعیت و شهروندی جامعه‌ای که قرن ها است به آن تعلق دارند و نیز اجبار آنها به ترک خانه و کاشانه می‌تواند پیامدها و آثار نامطلوبی بر صلح و ثبات در آن کشور و نیز کشورهای همسایه و منطقه ایجاد کند.

انتظار جامعه جهانی از دولت میانمار آن است که کنترل کامل امور را در روهینگا در دست گرفته و نسبت به حفظ و اعاده حقوق مسلمانان روهینگا به عنوان بخشی از جامعه میانماری اقدام فوری و موثر و انجام دهد و اجازه ندهد که گروه‌های افراطی و خشن چهره صلح‌جویانه آیین بودایی را خدشه‌دار کنند.

با توجه به وضعیت نگران‌کننده مسلمانان روهینگا از جنابعالی و نماینده ویژه‌تان در امور میانمار انتظار داریم فعالانه با دولت میانمار تعامل کرده و خواست جامعه جهانی و جهان اسلام را مبنی بر لزوم توقف سریع نقض حقوق مسلمانان روهینگیا و دسترسی فوری و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به مناطق آسیب دیده را به مقام‌های ارشد آن دولت تاکید کنند.

امیدواریم جامعه بین‌المللی و سازوکارهای ذی‌ربط سازمان ملل از جمله کمیسیون مشورتی ‌در خصوص روهینگیا با اتخاذ اقدامات سریع و تمهیدات لازم به وضعیت نابسامان جاری رسیدگی کنند و گام‌های اساسی را برای پایان دادن به نگرانی‌های جدی جامعه بین‌المللی در‌باره وضعیت مسلمانان روهینگیا بردارند.