قاتل محیط‌ بان بمو در یک قدمی چوبه دار
۴۵۶۶۲۲
۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
۴۲۰۴ 
حکم قصاص قاتل منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو تایید شد.
خبرآنلاین: حکم قصاص قاتل منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو تایید شد.

این حادثه پنجم تیر ماه سال جاری در ارتفاعات منطقه بمو در استان فارس اتفاق افتاد و محيط باني به نام منوچهر شجاعيان كه از ورود دو شكارچي غيرمجاز به منطقه باخبر شده بود، مشغول گشتزني در آنجا شد. اين محيط بان در حال گشت زني در بخشي از منطقه صعب العبور بمو بود كه با اين دو شكارچي مواجه گرديد.

شكارچيان مسلح بودند و محيط بان از آن ها خواست تا خودشان را تسليم كنند اما ناگهان يكي از شكارچيان با تفنگ به سوي منوچهر شجاعيان شليك كرد و او كه هنگام حادثه در نزديكي پرتگاه قرار داشت بعد از اصابت گلوله به سينه و گلويش از روي صخره سقوط كرد و به شدت مجروح شد. دو شكارچي غير مجاز وقتي ديدند هيچ شاهدي براي جنايتي كه مرتكب شده اند وجود ندارد، از آن جا گريختند. با گزارش این موضوع بلافاصله جسم غرق در خون این محیط بان برای درمان به بیمارستان منتقل شد و در حالی که مدت زمان زیادی از انتقال وی به بیمارستان نگذشته بود خبر رسید که نامبرده به دلیل خونریزی شدید، جان خود را از دست داده است.

بازپرس پرونده دقايقي بعد از شهادت محيط بان بمو، دستورات لازم را برای بررسی موضوع صادر کرد. در حالی که تحقیقات برای دستگیری این دو شکارچی متخلف آغاز شده بود هر دو با مراجعه به پاسگاه، خود را معرفی كردند و يك اسلحه شكاري تك لول قاچاق و اسلحه دولول مجاز خود را تحویل دادند.

این دو متهم که از شكارچيان غير مجاز منطقه هستند در اعترافات اوليه شان، ترس از دستگير شدن را انگيزه اصلي از درگيري با محيط بان اعلام كردند. در نهایت این پرونده با صدور کیفرخواست به اتهام قتل عمدی برای یکی از آن ها و معاونت برای متهم دیگر به دادگاه کیفری فارس ارسال شد.

محاکمه علنی متهم به قتل محیط بان پارک بمو در شعبه ٣ دادگاه کیفری یک استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این محاکمه علنی، قاضی شبانی ضمن یادآوری حقوق قانونی متهم از نماینده دادستان خواست تا از کیفرخواست صادره دفاع و پس از آن به اخذ درخواست و شکایت اولیای دم پرونده پرداخت.
پس از آن پدر مقتول به عنوان ولی دم و همچنین ولی قهری فرزندان صغیر مرحوم منوچهر شجاعیان محیط بان، بر اجرای قصاص نفس تاکید کرد.

سپس متهم پرونده در جایگاه حاضر و به بیان واقعه پرداخت و گفت: در روز حادثه به قصد چیدن گیاهان معطر به کوه چاه سرخ و چشمه گنو رفته بودیم که در زمان برگشت پس از مواجهه با محیط بانان به خاطر حمل سلاح غیر مجاز ترسیدیم و فرار کردیم.وی گفت: علی رغم تذکرات مکرر محیط بان به گفته وی توجه نکردم و از ترس شلیک کردم که به محیط بان مرحوم اصابت کرد.

دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع متهم جهت اخذ تصمیم وارد شور شد که در پایان متهم «م.ج» از سوی دادگاه به استناد مواد ١٦٤- ١٦٨- ٢١١ بند (الف) ماده ٢٩٠ ، ماده ٣٠١، ٣٥١، ٣٨١،٤١٧و ٤١٩ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٩٢ به اتهام قتل عمد محیط بان پارک ملی بمو مرحوم منوچهر شجاعیان به قصاص نفس در ملاء عام محکوم شد.متهم مذکور همچنین به اتهام نگهداری اسلحه غیر مجاز به شش ماه حبس و همچنین به لحاظ شروع به شکار غیر مجاز نیز به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.

رای صادره به دیوان عالی کشور ارسال و در نهایت حکم قصاص قاتل تایید شد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج