خیز اماراتی‌ها برای جذب نخبگان فضایی ایران
۴۵۸۱۵۳
۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵
۴۹۶۵ 
پس از تحولات اخیر در ساختار دستگاه فضایی کشور که برنامه‌ و هدف مشخصی برای صنعت فضایی ایران پیش روی متخصصان ترسیم نمی‌کند، بسیاری از متخصصان فضایی به دعوت امارات و با حقوق‌های ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری راهی پروژه‌های گردشگری فضایی شده‌اند.
فارس: سازمان فضایی که در سال ۸۰ در ذیل وزارت پست و تلگراف در کنار چند پژوهشگاه در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دیگر شکل گرفته بود در سال ۸۹ با تجمیع تمامی فعالیت‌ها به زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری انتقال و ارتقا یافت.
 
 خیز اماراتی‌ها برای جذب نخبگان فضایی ایران

از ابتدای دولت یازدهم ساختار سازمانی تشکیلات فضایی در ایران بار دیگر دستخوش تغییراتی شد. در سال ۹۳ ساختار سازمانی فعالیت‌های فضایی در کشور بار دیگر از هم گسسته به چندین بخش تقسیم شد که در نتیجه این تغییرات سازمان فضایی به زیرمجموعه وزارت ارتباطات انتقال یافت.

در اثر این تغییرات ساختاری، فعالیت‌های بخش فضایی کشور به دلایل نامعلومی تعلیق شد که کاستی در بودجه‌های جاری، اجرایی و عملیاتی نیز تاثیر مضاعفی بر این وقفه داشت.

در سال دوم عمر دولت یازدهم اگرچه مشکل بودجه جاری سازمان فضایی حل شد و کارکنان و متخصصان این سازمان از نظر مالی تأمین شدند اما فقدان برنامه در فعالیت‌های اجرایی و عمیاتی این سازمان ادامه یافت.

هم اکنون ۶ ماهواره تحقیقاتی علیرغم تکمیل مراحل بر زمین مانده‌اند و پرتاب نمی‌شوند. بلاتکلیفی ماهواره‌های علم و صنعت، امیرکبیر، ‌صنایع دفاع و پژوهشکده فضایی، تیم‌های سازنده را بی‌برنامه وبی‌هدف کرده است.

در حال حاضر نیز هر پرتاب ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان هزینه دارد و این هزینه خارج از توان بودجه سازمان فضایی است.

در شرایط سکون فعالیت‌های فضایی در ایران، کشور امارات برنامه گردشگری فضایی تا سال ۲۰۲۵ را در دستور کار دارد و با توجه به نبود نیروی انسانی متخصص در این کشور، چشم به جذب نخبگان فضای ایران دوخته است.

پس از تحولات اخیر در ساختار دستگاه فضایی کشور که برنامه‌ و هدف مشخصی برای صنعت فضایی ایران پیش روی متخصصان ترسیم نمی‌کند، بسیاری از متخصصان فضایی به دعوت امارات و با حقوق‌های ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری راهی پروژه‌های گردشگری فضایی شده‌اند.

بنابراین نه تنها هم اکنون از ۴ هزار نفر فارغ‌التحصیل سالانه رشته‌های فضایی در ایران استفاده‌ کارآمدی نمی‌شود؛ بلکه در سال‌های اخیر آمار  جذب فارغ‌التحصیلان رشته‌های فضایی نیز بسیار کاهش یافته که تمایل به تحصیل در این رشته لبه فناوری را کاهش می‌دهد.

تاجایی که حدود ۲۰ نفر بورسیه که از پژوهشگاه فضایی به کشور چین اعزام شده‌ بودند برخی از همان‌جا بورسیه خود را تسویه کرده و به امارات یا دیگر کشورها رفته‌اند.

بر اساس این گزارش، در چهار سال اخیر فعالیت‌های فضایی کشور به دلایل نامعلومی به حالت تعلیق درآمده‌ است.
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Oman
16:01 - 1395/10/20
عرضه داشته باشین تو کشور ازاین عزیزان حمایت کنید تا شاهد فرار این مغزهای متفکر نباشیم
همانند قلب راکتور هسته ایی اراک که با بی تدبیری دولت تدبیروامید با بتن پرشد و دانشمندان این حوزه بیکار و سرگردان شدن
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1395/10/20
به دلیل اینکه اقای احمدی نژاد خزانه خالی رو تحویل دولت بعدی دادن و پولی برای این قبیل فعالیت ها نموند.
Oman
21:17 - 1395/10/20
خزانه خالی بود راکتور به حالت تعلیق ویاحتی تعطیل میکردن تا راه اندازی مجدد لازم نبودهزینه کنن و بابتن پرش کنن
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1395/10/20
ای ول واقعا براشون سود داره..چون ایرانیان علاقه شدیدی به فضا دارن..ببینید امارات چقد تیز بین وباهوشه
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1395/10/20
انصافا جهشی که دولت احمدی نژاد در علم و فناوری داشت هیچ دولتی نداشت . بعد از اتمام دولت احمدی نژاد خیلی از پروژه های عظیم کشوری روی زمین ماند . انصافا کشور داری کار هرکسی نیست . همیشه کار رو باید به کاردان سپرد
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1395/10/21
هرچی بی عرضگی هست میندازن گردن دکتر احمدی نژاد عاقا این مرد خیلی باهوشتر از دولت کنونی بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج