تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌ سبک یونانی
۴۶۷۷۱۳
۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۴
۷۸۱۸ 
تئو آنگلوپولوس، فیلمساز سرشناس یونانی به خاطر سبک آرام و رویا گونه فیلم هایش شهرت دارد.
برترین ها: تئو آنگلوپولوس، فیلمساز سرشناس یونانی به خاطر سبک آرام و رویا گونه فیلم هایش شهرت دارد.
 
تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی

تئو آنگلوپولوس در طول مدت فعالیت خود یعنی حدود 40 سال، جوایز متعددی را در جشنواره های اروپایی از آن خود کرد. در سال 1995 او جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره کن را به خاطر فیلم "نگاه خیره اولیس" که هاروی کایتل هنرپیشه آمریکایی در آن ایفای نقش می کرد، از آن خود کرد.

تئو آنگلوپولوس در سال 1935 در آتن به دنیا آمد زمان جنگ جهانی دوم وقتی یونان در اشغال نازی ها بود و به هنگام در گرفتن جنگ های داخلی سال های 1946 تا 1949 در این کشور زندگی می کرد که آثار این اتفاقات در فیلم های اولیه اش مشهود است.
 
تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی

او در دانشگاه آتن به تحصیل در رشته حقوق پرداخت اما بعد از مدتی دلسرد شد و علاقه خود را به این رشته از دست داد. او سپس به فرانسه رفت و در انستیتوی مطالعات سینمایی پیشرفته پاریس به تحصیل در رشته سینما پرداخت.

پس از اتمام این دوره او به یونان بازگشت و در یک روزنامه دست چپی به نوشتن نقد فیلم پرداخت. او در سال های دیکتاتوری 1967 تا 1974 شروع به فیلمسازی کرد.
 
 تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی

در فیلم های آنگلوپولوس غالبا یک ناسازگاری ملایم غمگین با یک روند آرام دیده می شود که بیشتر حول محور حوادث تاریخ معاصر یونان یعنی تبعید، جنگ، مهاجرت و تقسیم بندی های سیاسی شکل گرفته است.

فیلم های او مخاطبان خاص دارد و به نظر می رسد بیشتر کسانی که در سینما به دنبال نشانه های هنری هستند و سینمای گیشه را نمی پسندند فیلم های او را می بینند و دوست دارند.
 
تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی

او تا قبل از سال 1984 و ساخت فیلم "مسافرت به کایترا" فیلمنامه هایش را به تنهایی می نوشت.

از فیلم های دیگر این فیلمساز یونانی که  هم بسیار شناخته شده است می توان به "گام های معلق لک لک"، "نگاه خیره اولیس" و "مرغزار گریان" اشاره کرد.

فیلم "ابدیت و یک روز" او در جشنواره کن در سال 1998 برنده نخل طلایی شد.
 
تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی 
 
آنگلوپولوس به هنگام مرگ بر روی فیلم ناتمامش "دریای دیگر" کار می کرد. 
 
24 ژانویه سال 2012، در حالیکه روی فیلم آخرش کار می کرد در تصادف با موتور سیکلت کشته شد. مقامات پلیس یونان اعلام کردند که این فیلمساز یونانی 76 ساله بعد از تصادف با جراحات شدید از ناحیه سر به بیمارستان منتقل شد اما در بیمارستان درگذشت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج