جیب حقوق بگیران کوچک می شود
۴۶۸۰۱۴
۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۴
۶۷۷۰ 
درآمد مالیات حقوق بگیران بخش خصوصی در لایحه بودجه 96 نسبت به سال جاری حدود 20 درصد افزایش یافته که در مقابل افزایش حقوق‌ 10 درصد خواهد بود که باعث کوچک شدن جیب این قشر می‌شود.
خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 مجلس از معافیت مالیاتی حقوق تا سقف 18 میلیون تومان در سال آینده خبر داد. این رقم براساس پیشنهاد دولت در لایحه به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده است.

براساس آمارها میزان افزایش حقوق سالانه و معافیت‌های اعمال شده در بودجه‌های سنواتی با افزایش درآمدهای مالیاتی حقوق کارکنان بخش خصوصی هم خوانی ندارد.

در لایحه بودجه سال آینده رقم مصوب مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی نسبت به مصوب سال جاری رشدی بیش از تورم و افزایش حقوق‌ برای سال آینده دارد. همچنین سقف معافیت مالیات حقوق نیز ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شد.

بررسی روند افزایش درآمد مالیات این بخش نشان می‌دهد، در این سال‌ها تناسبی میان دریافتی (درآمدها) و پرداختی (هزینه‌ها و مالیات) وجود ندارد.

*مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی - ارقام میلیارد تومان
 
جیب حقوق بگیران کوچک می شود 
 
 
مأخذ آمارها: بانک مرکزی و مرکز آمار و بودجه سالانه

طبق اطلاعات دولت در سال‌های 92 و 93 بیش از رقم مصوب، مالیات این بخش را وصول کرده است.

رشد بیش از تورم درآمد مالیاتی

این امکان برای حقوق بگیران وجود دارد، تا در صورتی که حقوق آنها کمتر از سقف تعیین شده معافیت مالیاتی است، بتوانند مالیات پرداختی را باز بستانند، اما موکول شدن فرایند آن به سال بعد از پرداخت مالیات و فرآیند پیچیده مالیات‌ها حقوق بگیران بخش خصوصی را از پیگیری آن پشیمان می‌کند.

همچنین رشد تورم نشان می‌دهد که مالیات‌ها به نسبت آن نه تنها رشد نکرده، بلکه افزایش بیش از دو برابری دارد که حکایت از کوچک شدن جیب این قشر دارد و از پیامدهای آن کاهش رفاه و قدرت خرید است.

واقعیت اینکه یکی از بخش‌های شفاف مالیات حقوق‌بگیران است و به جای اینکه افزایش و فشار مالیات‌ها به دوش بخش‌های غیرشفاف و مخل نظام اقتصادی باشد، از جیب حقوق‌بگیران که حساب آنها روشن است دریافت می‌شود.

در حال حاضر ارقام از پیشی گرفتن رشد مالیات حقوق بگیران از نرخ تورم و افزایش درآمدها حکایت دارد، علاوه بر این باید جامعه و این قشر هزینه مالیات بر ارزش افزوده مصرف را نیز پرداخت کند.

وزیر اقتصاد نیز چندی پیش از ناعادلانه بودن دریافت مالیات خبر داد و عنوان کرده بود: بیش از این، فشار مالیاتی روی بخش‌های شفاف اقتصادی منطقی نیست و منجر به تشدید و عمیق شدن رکود می‌شود.

پیش‌تر مرکز پژوهش‌ها از فساد و اعمال نظر شخصی در وصول مالیات‌ها گزارش داده و بیان کرده بود که یکی از معضلات سازمان امور مالیاتی فقدان نظام جامع اطلاعات مالیاتی است.

به گزارش فارس، نرخ مالیات حقوق‌بگیران طبق قانون 10 درصد است. 
برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:02 - 1395/11/06
بازم انتخابات نزدیکه و حرفهای شیرین بی پشتوانه از دهان بعضی افراد ...
Iran, Islamic Republic of
06:38 - 1395/11/06
هرروز با مالیات هایی که دولت اضافه میکند فقر بیشتر و کاراییی دولت کمتر میشود که برای قشر مستضعف این فشارها لیشتر حس میشود ....
Iran, Islamic Republic of
07:11 - 1395/11/06
جیب ما کوچیک تر میشه هرروز .... ولی کیسه و گاو صندوق آقازاده ها هر روز بزرگ تر میشه .... حقوق نجومی دیگه جیب نمیخواد ...کیسه و کامیون لازم داره ....
دولت تدبیر و امید دمت گرم با این بی تدبیری و ناامیدکردنمون ....
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1395/11/06
جیب ما کوچک تروجیب اقازاده ها گشادتر ....
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1395/11/06
عمراکوچیک بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج