رکوردزنی پردردسر در «بام تهران» +عکس
۴۷۲۴۵
۱۷ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۷
۲۶۲۱۷ 
«رونمایی از بزرگترین بستنی جهان با حضور نمایندگان گینس در بام تهران.» همین خبر کوتاه به اندازه ای جالب و وسوسه انگیز بود که در روزهای واپسین تعطیلات نوروزی حدود 50 هزار نفر را به ایستگاه یک توچال کشاند

برترین مجله اینترنتی ایران

هفت صبح: رونمایی از بزرگترین بستنی جهان به وزن پنج تن و حضور 50 هزار نفر در ایستگاه یک توچال. هفت صبح جزئیات این اتفاق را بررسی می کند

«رونمایی از بزرگترین بستنی جهان با حضور نمایندگان گینس در بام تهران.» همین خبر کوتاه به اندازه ای جالب و وسوسه انگیز بود که در روزهای واپسین تعطیلات نوروزی حدود 50 هزار نفر را به ایستگاه یک توچال کشاند تا شاهد شکستن رکورد قبلی بزرگترین بستنی جهان که متعلق به بستنی بسکین – رابینز بود، باشند. ماجرا اما با حاشیه های فراوانی روبرو شد. ازدحام ها و فشار جمعیت بالا رفت و از بستنی رونمایی شده میان جمعیت توزیع نشد تا شایعه های فراوانی شکل بگیرد. عده ای از اساس کل ماجرا را نفی می کردند و معتقد بودند چنین بستنی اصولا ساخته نشده و عده دیگری هم معتقد بودند ساخت بستنی با سه و نیم متر طول و 5200 کیلوگرم وزن و قرار دادن آن در یک ظرف پلاستیکی به همین ابعاد، دلیل بر تولید بزرگترین بستنی دنیا نیست و گینس چنین رکوردی را نخواهد پذیرفت. همه ماجراها سبب شد تا این اتفاقات را با مسئولان تولیدکننده این بستنی در میان بگذاریم و از جزئیات بیشتری باخبر شویم. به گفته مسئولان کارخانه فوق، این پستنی پس از صرف هزینه حدودا یک میلیاردی و دو ماه زمان با موفقیت ساخته شده و تا چند هفته آینده نیز ثبت آن در گینس نهایی خواهد شد.

رکوردزنی پردردسر در بام تهران +عکسماجرا چیست؟

دوازدهم فروردین ماه ایستگاه یک توچال مکانی بود که انبوهی از مردم حضور پیدا کرده بودند تا شاهد مراسم رونمایی از بزرگترین بستنی جهان باشند. خشایار باهری – رئیس هیات مدیره مجموعه غذایی چوپان درباره طرح فوق به هفت صبح توضیح می دهد: «از حدود چهار ماه پیش بود که نتیجه گیری کردیم می توانیم چنین پروژه ای را به مرحله عملی شدن برسانیم. پس از مکاتبات مختلف با مسئولان گینس از دو ماه پیش مراحل تولید این بستنی آغاز شد. برای انجام این پروژه قسمت های مختلف کار به گروه های مختلفی سپرده شد. ساخت ماکت و ظرف بستنی تولیدشده به ابعاد سه و نیم متر طول و 5200 کیلوگرجم وز ن و ساخت سردخانه سیار منفی 25 درجه ای، از مهمترین قسمت های پروژه بود که طرح و سفارش ساخت آن به خارج از کشور داده شد و در ایران به مرحله اجرا رسید.»

رکوردزنی پردردسر در بام تهران +عکس

معیارهای گینس چیست؟

در چند روز گذشته برای بسیاری این سوال پیش آمده که معیارهای ثبت بزرگترین بستنی جهان در گینس چیست و آیا این بستنی تولید شده جزو رکوردها قرار می گیرد یا خیر؟ رئیس هیات مدیره مجموعه غذایی چوپاناینگونه پاسخ می دهد: «گینس برای ثبت رکوردها قواعد سخت و پیچیده مخصوص به خود را دارد. یکی از این قوعد آن است که محصول تولید شده باید دقیقا نمونه همان نسخه توزیع شده در مغازه های سطح شهر باشد و در همان پروسه تولید، تولید شود. به همین دلیل کارخانه ما تصمیم گرفت با بزرگنمایی بستنی های یک لیتری خود این محصول را تولید کند. ما حتی در لیبل این بستنی عبارت یک لیتری را ذکر کرده بودیم تا همه چیز مشابه نمونه های تولید شده باشد. نماینده گینس با حضور در کارخانه شاهد به باسکول رفتن بستنی با وزن پنج تن بود و این تولید نیز توسط او تایید شد. از تمامی مراحل ساخت این بستنی فیلم نیز تهیه شده که در اختیار نماینده گینس قرار گرفت و پس از بررسی های نهایی این رکورد تا چند هفته آینده به ثبت خواهد رسید.»

رکوردزنی پردردسر در بام تهران +عکس

چرا بستنی در میان مردم توزیع نشد؟

افراد مشتاقی که در بام تهران حضور پیدا کرده بودند تا بستنی رونمایی شده را امتحان کنند از عدم توزیع این بستنی در میان مردم به شدت گلایه داشتند و معتقد بودند که سر آنها کلاه رفته است. در برخی موارد اعتراض ها حتی به سر دادن شعار و برخی درگیری ها نیز انجامید.

رئیس هیات مدیره مجموعه غذایی چوپان در پاسخ به این انتقاد که چرا این بستنی پس از انتقال به بام تهران در میان مردمتوزیع نشد؛ اینگونه توضیح می دهد: «به دلیل استقبال پرشور و بی نظیر مردم برای جلوگیری از صدمه و آسیب میهمانان در توزیع بستنی، از توزیع بستنی 5 تنی جلوگیری و از طریق کامیون های موجود بستنی های خود را میان مردم توزیع کردیم. متاسفانه برخورد برخی از میهمانان با توزیع کنندگان بستنی ها اصلا مناسب نبود و در این زمینه دچار ناهماهنگی هایی شدیم.»

رکوردزنی پردردسر در بام تهران +عکس

با این وجود آیا شایعاتی مبنی بر آب شدن بستنی در میان راه کارخانه تا بام تهران صحت ندارد؟ به گفته خشایار باهری یکی از مراحل سخت این پروژه ساخت فریزر سیار منفی 25 درجه ای بود که از آب شدن این بستنی در میان راه جلوگیری کند و این اتفاق هم افتاد. مسئولان کارخانه از این بستنی در بام تهران رونمایی کردند اما به علت ازدحام جمعیت سریعا آن را به داخل فریزر سیار بازگرداندد. با این وجود سرنوشت پنج تن بستنی تولید شده چه شد؟ طبق گفته مسئولان این کارخانه، بستنی فوق به صورت روزانه در خیریه های مختلف در حال توزیع است.

مشخصات بستنی تولید شده

این بستنی شکلاتی سه و نیم متر طول و 5200 کیلوگرم وزن داشت که برای تولید آن از 3300 کیلوگرم شیر، 750 کیلوگرم خامه 40 درصد، 750 کیلوگرم شکر، 130 کیلوگرم کاکائو و 300 کیلوگرم مکمل و گلوکز مایع استفاده شد.

رکوردزنی پردردسر در بام تهران +عکس

آخرین رکورد بزرگترین بستنی جهان

طبق اعلام سایت گینس در حال حاضر بکورد بزرگترین بستنی دنیا متعلق به بستنی بسکین رابینز است که در سپتامبر سال 2005 با ارتفاع یک متر و 96 سانتی متر و حجم چهار تن در شهر ماساچوست آمریکا ساخته شده بود.

اتفاقات سوال برانگیز

اتفاقاتی که در حاشیه این رونمایی رخ داد جزو نکات تلخی بود که عبور از آنها چندان ساده نیست. برخی حضار برای دریافت یک بستنی به اتوبوس های محوطه بام تهران حمله کردند، از کامیون شرکت آویزان شدند و برخوردهای نامناسب و درگیری هایی با عوامل اجرایی صورت دادند. از طرف دیگر به دلیل ازدحام بالای جمعیت ناهماهنگی هایی در توزیع بستنی ها رخ داد و حضار از نحوه توزیع برخی عوامل اجرایی گلایه داشتند.
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:23 - 1392/01/17
چه ساده مردم وگیر اوردن! اصلاً گینس به خاطر تحریم ایران نمی آد!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:20 - 1392/01/17
واقعا که خجالت داره ما که میبینیم و میدونیم تو ایران چه خبره!!!!!اما چرا تو این جور مراسم ها که میهمان خارجی هست یا خبرش مخابره میشه آبرو و اسم ایران و حفظ نمی کنیم!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
23:39 - 1392/01/17
ضد تبلیغ بزرگی برای شرکت چوپان بود این هزینه یک ملیاردی چقدر دوام میاره
پاسخ ها
خودم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
ضد تبلیغ بود چون فرهنگ ایرانیها را زیر سوال برد دوام نمیاورد چون چند وقت دیگه رکوردش را میشکنند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:07 - 1392/01/18
اتفاقا چقدر برنامه جالبی بوده کاش میرفتم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:28 - 1392/01/18
مدعیان تمدن 2500 ساله در صف بستنی
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
مدعیان تمدن نبودند...
ميلاد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
1-قدمت ايران بيشتر 2500 سال هستش.2-چند كتاب تاريخي بخوني بعدا قضاوت كني.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:38 - 1392/01/18
تمام مشكلاتمون حل شده فقط بستني كم داشتيم!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
07:26 - 1392/01/19
من وخودانواده ام آن روزدر بام تهران بودیم.مشکل اصلی شیوه توزیع بستنی بود که ازکامیون ها به طرف مردم پرتاب میشد واالبته فرهنگ ما هم بی تاثیر نبود(متاسفانه)
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:12 - 1392/01/19
به قول يه بنده خدايي: "مردمي هستيم با بيني هاي سربالا و فرهنگهاي سرپايين!!!"
پاسخ ها
ك.ك
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
مردم ايران اينطور نبودند ؛ اينطور شدن .

متاسفانه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:04 - 1392/01/20
نمیدونم چرا بعد از اون آبروریزی بزرگ ساندویچ پارک ملت که توی تمام رسانه های خارجی مدت ها انعکاس داشت و هنوز هم به خاطرش مسخرمون می کنن، حضرات بازم تصمیم می گیری از این رکورد شکنی ها ثبت کنن....
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:23 - 1392/01/20
ماهم اونجا بودیم
از صبح رفتیم....بماند که توی سربالایی ولنجک بوی لنت همه ماشنها دراومده بود به خاطر ترافیک و گله ای از پلیس اونجا بود و هیچ کمکی به این ترافیک نمیکرد و فقط ایستاده بود تماشا میکرد.وباید تاسف خورد به حالشون.که اگر از پایین ولنجک ماشن ها رو کم کم راه میدادن که توی سربالایی به اون تندی اینهمه ماشین گیر نکنن. این از پلیس.بعدشم که کلی پیاده روی تا اون بالا.4تا دونه اتوبوس بود و این جمعیت که مجبور شدیم پیاده بریم.بعدشم که یه مجری بیخود و از اون بیخودتر دوتا به اصطلاح خواننده که فقط ادای بقیه خواننده هارو درمیاوردن و حس شومنی بهشون دست داده بود و فقط حالمون رو بهم میزدن.بعدهم که گفتن این بستنی که گفتیم توی ماشینه.خب! آفرین بهتون.اینو میدیم خیریه.خب بدین.چه کار خاصی روش کردین؟یه ظرف درست کردین که معلوم نیست توش چیزی هست یا نه.خداروشکر میکنم که زود برگشتیم و از خیر بستنی های توزیعی گذشتیم.
UNITED STATES
18:01 - 1392/04/21
عقده ایا کاری کردن که تو گینس ثبت نشه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:27 - 1392/05/21
اگه هر کسی سعی کنه اول خودشو درست کنه بعد اظهار نظر کنه خیلی بهتره (در مورد همه مسائل عرض کردم)
UNITED STATES
04:39 - 1392/10/08
نگاه ملت دلشونرو بی چی ها خوش کردن هزار تا مشکل دیگه داریم مردم رو بردن اونجا سرکار گذاشتن بعدش هم یه خالی بستن تمومش کردن بابا ببینید درد جوون ها چیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج