طنز؛ انگور خوب نصیب شغال می شود
۴۷۳۹۲۳
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
۱۱۵۰۳ 
در زمان‌های قدیم جنگلی بود خوش آب و هوا که اهالی‌اش به لهجه محلی «جینگیل» صدایش می‌کردند. در این جینگیل مانند همه جنگل‌های دنیا گروهی حیوان بودند که معلوم نبود برای چه هستند. یعنی فقط بودند ولی کاش نبودند.
علیرضا کاردار در ضمیمه طنز روزنامه قانون نوشت:

در زمان‌های قدیم جنگلی بود خوش آب و هوا که اهالی‌اش به لهجه محلی «جینگیل» صدایش می‌کردند. در این جینگیل مانند همه جنگل‌های دنیا گروهی حیوان بودند که معلوم نبود برای چه هستند. یعنی فقط بودند ولی کاش نبودند. اگر علاقه‌مندان محیط زیست و کمپین‌های حامی حیوانات و هشتگ‌های ترند نبود، تمام این حیوانات بی‌خاصیت در چشم به‌هم زدنی پرخاصیت می‌شدند و در گوشه اتاق پذیرایی زیر آباژور کرمیه قرار می‌گرفتند، در حالی که با چشم‌های تیله‌ای به افق خیره و پر از کاه بودند. یکی از این بود و نبودها شغال بود. از صبح تا شب برای خودش در جنگل ول می‌گشت و کار خاصی نداشت. فقط کارهای عام می‌کرد و در امور داخلی و خارجی عموم اهالی جینگیل دخالت می‌کرد.

یک روز که در جینگیل چرخ می‌زد، چشمش افتاد به چندتا پلنگ که لب برکه ایستاده بودند و مشغول فیگور گرفتن بودند. شغال که فکر می‌کرد پلنگ‌ها از این زیبایی‌کارها هستند و مشغول تمرینات هوازی در کنار آب و آینه‌اند، جلو رفت و گفت: «داداچیا کلهم دارین اشتباه می‌زنین! درستش اینجوریه...» غافل از اینکه پلنگ‌ها زیبایی‌کار بودند ولی از نوع دیگرش و مشغول امتحان ژست سلفی در آب بودند و شانس آورد واقعی نبودند و بلایی به سرش نیاوردند.

هر دفعه هم شانس می‌آورد. یک روز دیگر باز مشغول ول گشتن بود که دید شیر زیر درختی خوابیده که از شاخه‌اش کندوی عسلی آویزان است. شغال به خیال خودش خواست خدمتی به سلطان جنگل بکند. به زور از درخت بالا رفت تا کندو را بردارد تا روی سر شیر نیفتد. در همان حال پایش سر خورد و کندو کنده شد و دوتایی به زمین افتادند. ولی از آنجایی که شانس شغال به دایی نانتی‌اش خر رفته بود، شانس آورد و کنار سر شیر افتادند. در همان لحظه شیر بیدار شد و وقتی قیافه ابلهانه شغال که از ترس خشکش زده بود را دید، فهمید جریان چیست و قصد شغال کمک بوده است. برای همین به عنوان تشکر یکی از دخترانش به نام «انگور» که موهایی به رنگ آب انگور داشت را به همسری شغال درآورد. در حالی که همه حیوانات جینگیل از این شانس شغال کف به پوزه آورده بودند، از همان زمان این ضرب المثل «انگور خوب نصیب شغال می‌شود»، رواج یافت!
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج