یک کشف جدید در علم شیمی
۴۷۶۴۶۴
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
۵۵۴۴ 
گروهی از محققان بین المللی ترکیب باثباتی از هلیوم ساخته اند که شامل اتم های هلیوم و سدیم است. به گفته آنان این کشف در علم شیمی مسیرهای تازه ای را باز می کند.
خبرگزاری مهر: گروهی از محققان بین المللی ترکیب باثباتی از هلیوم ساخته اند که شامل اتم های هلیوم و سدیم است. به گفته آنان این کشف در علم شیمی مسیرهای تازه ای را باز می کند.
 
 یک کشف جدید در علم شیمی/ ساخت ترکیبی با ثبات از هلیوم

به نقل از گیزمودو، هلیوم به دلیل ترکیب بسیار با ثبات خود به طور معمول با اتم های دیگر ترکیب نمی شود. اما گروهی از محققان به رهبری دانشگاه یوتا توانسته اند یک ترکیب ماندگار ترمودینامیکی از هلیوم و سدیم بسازند.

 این کشف نه تنها برخلاف تمام فرضیات اصلی علم شیمی است بلکه به دانشمندان کمک می کند تا درک بهتری از مرکز سیاره های گازی عظیم مانند ژوپیتر و زحل داشته باشند.

ایوان پاپوف دانشجوی دکترا در دانشگاه ایالتی یوتا می گوید: این نخستین مرتبه است که دانشمندان توانسته اند ترکیبی با ثبات از هلیوم بسازند. البته این یک ترکیب واقعی نیست اما ترکیب سدیم هلیوم ساختاری روان دارد و در دمای بالاتر از ۱۱۳ گیگاپاسکال ایجاد می شود. این ترکیب در زمین ایجاد نمی شود اما احتمالا در سیاره های گازی با فشار بالا مانند ژوپیتر و زحل وجود خواهد داشت.

به همین دلیل دانشمندان معتقدند به وسیله این کشف می توانند درک بهتری از ویژگی های شیمیایی درون سیارات دیگر داشته باشند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج