این مهریه های عجیب، بی فایده و عذاب آور
۴۸۲۲۳۶
۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
۳۱۱۶۴ 
از قدیم گفته اند مهریه را کی داده و کی گرفته است؟ اما پرونده‌های موجود نشان می‌دهد که عده‌ای اصرار به گرفتن مهریه دارند و عده‌ای نیز مجبور به پرداخت آن هستند.
روزنامه آرمان امروز - نگین باقری: از قدیم گفته اند مهریه را کی داده و کی گرفته است؟ اما پرونده‌های موجود نشان می‌دهد که عده‌ای اصرار به گرفتن مهریه دارند و عده‌ای نیز مجبور به پرداخت آن هستند. با وجود این، مهریه‌های غیر متعارف نیز در این بین دیده می‌شود، آن‌چنان که از رسم و رسوم خارج شده و در نگاه اول غیر باور و بعضا خنده دار هستند و در این بین تنها دود مهریه‌های عجیب و غریب به چشم مردان عاشق پیشه‌ای می‌رود که یا پشت میله‌های زندانند یا مجبورند به خواسته‌های نامتعارف و قابل اجرای زنان خود جامه عمل بپوشانند؛ مردانی که اکنون افسوس می‌خورند کاش این مهریه‌ها را به گردن نمی‌گرفتند.
 
 مهریه های عجیب و غریب

مهریه همان‌طور که از اسمش پیداست قرار است که مهری را با خود برای زوج‌ها به ارمغان بیاورد، اما پرونده‌های سال‌های اخیر حاکی از آن است که نه تنها مهری را با خود به همراه نداشته بلکه عذاب الیمی را برای دامادانی به بار آورده که تن به مهریه‌های عجیب و غریب عروس‌خانم‌ها داده اند، چرا که برخی مهریه‌ها از عرف سکه دادن، خانه و زمین به نام زدن، سفر زیارتی و... خارج شده و رنگ و لعاب دیگری به خود گرفته‌اند. گرچه قوه قضائیه به میان آمده و دیگر مهریه‌های خبرسازی را که ضمانت اجرا ندارد به ثبت نمی‌رساند، اما مروری بر پرونده سال‌های اخیر تنها موج تعجبی را به راه می‌اندازد که نشات گرفته از قول و قرارهای دوران عشق و عاشقی است و بعدها پای بهانه و لجبازی را نیز به زندگی‌ها باز کرده است، آن‌چنان که در پاره ای موارد مهریه‌هایی بسته شده که در ذات خود خنده آور و غیر قابل اجراست. برای مثال سال ۱۳۸۶ زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت: تنها در حالی حاضر به طلاق می‌شود که همسرش یک کیلوگرم بال مگس مهریه او را بپردازد.
 
دست چپ داماد،۵۰ هزار مرجان دریایی، سفر به ۱۲۰ پایتخت جهان، ۱۹۷۸ توپ ورزشی، ۱۰ راس آهوی وحشی، چشم‌های داماد، دو هزار قطعه شکلات، کشیدن ۱۰۰ تابلوی نقاشی، تندیسی ۱۱۰ کیلوگرمی از گل یاس،۲۴کیلوگرم شمش طلا، ویلای دو هزار متری مشرف به یک گندم زار، ۱۳۶۴ شاخه رز سیاه و... مهریه‌هایی بود که طی سال‌های گذشته از عجیب‌ترین مهریه‌های ایران به شمار می‌رود. این در حالی است که بر اساس قانون شرع اعضای اصلی بدن قابل جدا کردن نیست و تعهد مالی ایجاد نمی‌کند، چرا که چشم، دست و پا زمانی که زنده و قابل استفاده برای فرد باشد، با ارزش است و نمی‌تواند مورد رهن و گرو قرار بگیرد. با وجود این، در کنار این‌ها مهریه‌های جالب دیگری هم ثبت شده که بار مالی و جانی ندارد. برای مثال علیرضا افتخاری، خواننده، مهریه دختر بزرگش را حفظ ۴۵۰ غزل از حافظ شیرازی و مهریه دختر کوچکش را حفظ ۱۶ جز از قرآن کریم قرار داده است. از این رو چه خوب می‌شود فرهنگ جامعه به سمتی پیش برود که همگان بدانند مهریه‌های نجومی و غیرمتعارف حتی اگر ضمانت اجرا هم داشته باشد، ضامن خوشبختی زوج‌ها نیست و گرایش به رابطه مهریه وار تنها آمار ازدواج را کاهش داده و اعتماد عمومی را از بین می‌برد.
 
بنابراین حتی اگر فردی هم به فکر مهریه خاص است حداقل به سراغ کاشت چند اصله نهال یا حمایت کودکان بی سرپرست برود تا در نهایت نتیجه خوبی را به دنبال داشته باشد، وگرنه مهریه‌های غیر متعارف باعث تداوم زندگی‌ها نخواهد شد. با وجود این، اکنون لوکس گرایی به حدی در زندگی‌های امروزی رخنه کرده که برخی افراد درصدد متفاوت بودن هستند و مهریه‌های عجیبی را تعیین می‌کنند که در عین شگفتی عقلانیت را زیر سوال می‌برد و نه تنها ضامن خوشبختی نیست، بلکه در پاره ای موارد منجر به دستاویزی برای برهم خوردن زندگی مشترک می‌شود و این امر تنها در سایه فرهنگسازی اصلاح خواهد شد تا برخی دختران و خانواده‌ها دریابند که باید میزان مهریه از راه اصولی و استاندارد خود خارج نشود.

مهریه در ایران

بر اساس تحقیقی در سال ۱۳۸۷ در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از بیش از ۱۲۰۰ زن و مرد متاهل بین ۱۸ تا ۴۰ سال در حدود ۱۲ استان ایران نشان داده شده که میانگین مهریه به اعلام زنان ۳۵۰ سکه طلا و به اعلام مردان ۲۶۰ سکه طلاست. این پژوهش از رشد سریع میانگین مهریه در دهه ۸۰حکایت داشته، طوری که در عرض پنج سال از میانگین ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه طلا رسیده است. البته مهریه‌هایی با مبنای ۱۲۴ هزار سکه طلا هم دیده شده است. در ایران برخی مردان به علت ناتوانی در پرداخت مهریه زندانی می‌شدند، اما بنا بر قانون حمایت از خانواده ۱۳۹۱ که در اسفند ۹۳ اجرا شد، ناتوانی در پرداخت مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه مشمول زندان رفتن مرد نمی‌شود و زندانی شدن مرد با توافق طرفین و قسط بندی مهریه حذف می‌شود. همچنین در سال ۱۳۹۰ دیوان عالی کشور در رای وحدت رویه‌ای شماره ۷۲۲ پذیرش دادخواست اعسار به شکل دعوای تقابل را هم پذیرفت که به موجب آن فرایند رسیدگی به اعسار به شدت تسریع یافته و امکان صدور دستور بازداشت بسیار کاهش پیدا کرد. منتقدان اشکالاتی از قبیل امکان دور زدن قانون، تضعیف ضمانت اجرایی و قانونی مهریه، پنهانکاری و مخفی کردن اموال را بر این فرایند وارد دانسته‌اند.

۲۰۱۲ بدهکار مهریه در کشور

«هر چند در استان‌هایی تعداد زندانیان بدهی مالی مهریه تغییر داشته، اما طی آمار چند سال گذشته تعداد ۲۰۰۰ زندانی مهریه در مجموع هیچ تغییری نداشته است.» این اظهارنظر مرداد امسال توسط مدیرعامل ستاد دیه کشور انجام شد. اسدا... جولایی با اعلام آمار ۲۰۱۲ نفری زندانیان مهریه اظهار کرد: از این تعداد محکوم مالی در شرایط فعلی تنها ۹۲۰ بدهکار مهریه واجد شرایط برای دریافت تسهیلات از ستاد دیه کشور هستند. او بیشترین تعداد زندانیان مهریه را مربوط به استان‌های فارس با ۱۹۵ محکوم، مازندران با ۱۵۸ بدهکار و تهران با ۱۵۱ مددجو اعلام کرد و گفت: در مقابل این جمعیت استان‌ ایلام تنها با هفت زندانی مهریه و به طور مشترک استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و خراسان شمالی با ۲۰ محبوس کمترین بدهکاران مهریه را دارند.
 
او سقف تسهیلات اعطایی به زندانیان مهریه را به دلیل اولویت‌دار نبودن محکومان آن بسیار محدود اعلام کرد. جولایی ادامه داد: البته تمامی این ۹۲۰ نفر هم مشمول دریافت وام‌ ستاد دیه نیستند و بسیاری از این افراد باید میزان صداق چند صد سکه‌ای خود را با همت بستگان و یا ریش‌سفیدی آشنایان به حد مطلوبی کاهش داده یا حکم اعسار آنها از سوی محکمه صلاحیت‌دار قبول و در ادامه جهت پرداخت پیش‌قسط جزو مشمولان دریافت مساعدت از سوی ستاد دیه قرار گیرند. مدیرعامل ستاد دیه کشور تاکید کرد: ستاد دیه به هیچ مددجویی تسهیلات بلاعوض نداده و تاکید دارد پول مفت در دست هیچ زندانی به ویژه هیچ بدهکار مهریه‌ای نسپارد، چرا که تمامی کمک‌های بانکی این ستاد در قالب اعطای وام قرض‌الحسنه صورت می‌گیرد.

اظهارنظرات راجع به مهریه

پویا ۲۲ ساله، یک ماه است که همسر خود را عقد کرده. او درباره میزان مهریه همسر خود در گفت‌وگو با «آرمان» می‌گوید: ۱۴ سکه مهر همسر من است. در ابتدا خانواده او ۴۰۰ سکه را در نظر داشتند، اما با گفت‌وگو به توافق رسیدیم. او اظهار می‌کند: مهریه خوشبختی نمی‌آورد و نباید مهریه سنگین مانع ازدواج شود. مریم ۳۴ ساله، پنج سالی است که ازدواج کرده است. مهریه او ۵۵۵ سکه است. او در گفت‌وگو با «آرمان» می‌گوید: خانواده همسرم با این میزان مهریه مشکلی نداشتند، حتی تعداد مهریه خواهر همسرم هم ۵۰۰ سکه است. او ادامه می‌دهد: مهریه ضامن تداوم زندگی نیست، اما خانواده دختران به علت نگرانی از آینده فرزندانشان ممکن است زیر بار مهریه پایین نروند، اما باید این را نیز در نظر داشت که نباید مهریه غیر متعارف و سنگین باشد.
 
محسن ۳۷ سال دارد و مراسم عروسی او فرودین سال آینده است. او در رابطه با مهریه در گفت‌وگو با «آرمان» بیان می‌کند: مهریه پشتوانه یک زن است، چرا که اگر زندگی مشترک سرانجام خوبی نداشته باشد باید زنان در شرایط سختی قرار نگیرند. به همین دلیل باید حق زن نیز در نظر گرفته شود. میزان مهریه همسر محسن ۱۱۴ سکه است. او ادامه می‌دهد: خانواده من و همسرم به نظر ما احترام گذاشته و با میزان مهریه مشخص‌شده مشکلی نداشتند. میثم ۲۸ ساله و مجرد درباره مهریه در گفت‌وگو با «آرمان» می‌گوید: برخی خانواده‌ها از سر چشم و همچشمی میزان مهریه را بالا می‌گیرند و این مساله باعث ترس در دل پسران و عدم اقدام برای ازدواج می‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1395/11/30
میگیرن خوبم میگیرن ازمن که گرفتن
گول این حرفها رو نخوردی به هیچ وجه زیر بار مهریه نرید و مهریه نزنید تجربه یه مار گزیده ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
می خواستی درست زندگی کنی. زندگی دختر مردم رو خراب کردی میخوساتی بهت جایزه هم بدن.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1395/11/30
من بشخصه زیربارمهریه سنگین نرفتم وچندجاخواستگاری کردم تاهمسرموردنظرم راپیدا کردم.اکثرپدرزنهاومادرزنها کیسه دوخته اندبرای شغل داماد متاسفانه.چیزیکه زیاده دخترمجرده
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
افرین همه پسرها همین کار رو باید بکنند
شاه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
مرحبا داداش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
حواست باشه اونایی که کم مهر میریزن جور دیگه بلدن بکنن.
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1395/11/30
ماکه مهرمون رو بخشیدیم تا بتونیم با فرزندمان زندگی کنیم . همه یکجور نیستند الان بخوام می تونم برای ندادن سه سال نفقه بچه راحت ازش شکایت کنم ولی میدونم که مرد دادن نقه اولاد خودش هم نیست و به دردسر و دادگاهش نمی ارزه.
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1395/11/30
به نظر من قانون مهریه در ایران ،جزو آن دسته از قوانین هستش که نیازمند بازنگری وسیعی داره.چون دیده شده حتی در برخی از پرونده ها توسط مهریه کلاهبرداری و یا بعضا اخاذی صورت گرفته .که این خود یک حفره قانونی محسوب میشه .
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1395/11/30
مهریه پشتوانه یک زنه مرد اگه بدباشه زن بعد ازچندسال زندگی وزحمت چرا مهریه شو ببخشه وازکجا بیاربخورع همه خانمها که شاغل نیستن مهریه پشتوانه یک زن است
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
این پشتبانه به شکل درستی باید باشه نه سکه
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1395/11/30
حالا اینهمه حق از زنان سلب کردین یه مهریه هم میخوان بدین انقد دارید نک و نال میکنید؟:/ باشه بیا بی مهریه و عروسی و طلا و همه چی دختر مردمو مفت بردار ببر!مگه از سر راه آوردن یا تو کوچه مونده کلی زحمتشو کشیدن.حالا اگه پسر خیلی تحفه ای بودی شاید یه کم باهات راه بیان ولی اگه همچین آش دهن سوزی نیستی خودت بهتر میدونی که ایراداتو فقط با پول خرج کردنه که میتونی بپوشونی.حالا خوبه که ازدواج همش به نفع آقایونه و سختیش برای خانوماس.برا سختی کشیدنم میخواین منت بزارین که مثلا به خانوما لطف کردین و باید ازتون دیگه هیچ توقع مالی نداشته باشن؟ :/ واااا میبینید خواهرا شوهرای مردم چقد چقد خرجشون میکنن خدا شانس بده بعد اینا برا دوتا سکه بالا پایین دارن سر هم میزنن.سر تخته بشورن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
واقعا براتون متاسفم. چرا به زندگی اینطوری نگاه میکنید.
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1395/11/30
مهريه نباشه بهتره ولي بعد از زندگي مشترك مرد هرچي كار كرد مال هردوتاشون باشه مثل خيلي كشور ها اونموقع مرد كمتر اذيت ميكنه زن هم در صورت خيانت حقي نبره
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
اصلش همینه و باید باشه
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1395/11/30
به نظر من بقیه حقوق خانومارو بدن مهریه پیشکش، حق طلاق، حق حضانت فرزند، حق کار، حق تعیین محل زندگی و هزاران حق دیگه ای که تو این جامعه ی مرد سالار از زنان گرفته شده، مونده فقط یه مهریه که به نفع خانوماست، هر وقت آقایون تونستن فقط به این فکر کنن که حق چند همسری به خانوماشون هم اعطا میشد اونوقت بیان از حقوق دیگشون حرف بزنن.اونجاها که به نفع آقایون هست کسی حرفی نمیزنه حالا یه جا تو این زندگی شاید به نفع زن باشه همه صدلشون در میاد، تازه آقایون می تونن قبول نکنن مهریه ی بالارو، اما بعضی حقوق بدون قید و شرط و تمام و کمال به آقایون داده شده و انگار حق بدیهیشان است ! مانند حضانت فرزندو ....
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
حق طلاق که عملا با خانمهاست چون زنی که نخواد زندگی کنه با هیچ قانونی نمیشه مجبورش کرد زندگی کنه
حضانت فرزندان وقتی بزرگ میشند خودشون تصمیم میگیرن پس نه حق مرده نه زن
کار هم ماشاالله زنها بیشتر الان سرکارند
تعیین محل کارم با این همه مشکل اقتصادی شما کارکن باشی مرد از خداشه کار کنی حداقل قدر پول و میدونه
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1395/12/01
من مهریه ام 200 سکه بود همون دوران عقد متوجه شدم طرف معتاده فوری طلاق گرفتم با اینکه حقم بود مهریه رو ازش بگیرم ولی خودمو خلاص کردم. اگه میتونستم مینداختمش زندون ولی حیفم اومد اعصاب و وقتمو تلف کنم
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
همینه که یک شبه صاحب 200 سکه طلایی میشن و
میگن حقم بود......کجای دنیا یه شبه صاحب همچین حقی میشن
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1395/12/01
من مهریه ام کم بود به نسبت ثروت شوهرم همون اول ازدواج داد حالا زیر سرش بلند شده حرفی میزنم میگه طلاقت میدم مهریه پشتوانه زنه که من ندارم الان اگه داشتم اینقدر راحت حرف طلاق نمیزد
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
روی اخلاقت کار کن
لاله
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
عزیزم شما همین الانم طلاق گرفته محسوب میشی اگه مهریت زیاد بود و سخت تر میتونست حرف طلاق بزنه فرقی تو احساسش نسبت بهت ایجاد میشد؟ برادر من هم فقط به خاطر ترس از مهریه زنشو طلاق نداد اما این اصلا معنیش این نیست که اون زن زرنگی کرده و خوش به حالش هست!!! با مهریه و بی مهریه هم فرقی به حالت نداره وقتی مردی خیلی راحت میگه طلاقت میدم یا برو پیش دستی کن و طلاق بگیر تا بیشتر از این خفیف نشی یا مثل نود درصد زنهای اطرافت خودتو بزن به خط نفهمی و زندگیتو بکن
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1395/12/01
... دلیل مهریه خانما اینه که اولا حق طلاق ندارن و درثانی امکان چند زنه بودن مردان هست و این مهریه اهرم فشاریست که زنان برمردان وارد میکنن که جلوی طلاق های الکی و همچنین تجدید فراش رو بگیرن/اگر قوانین کشور برابر بشه/حق طلاق/دیه/حق ازدواج/اذن پدر/ارثیه/شرایط شغلی/حق استخدام/حق کودکان/ولایت پدر/حق خروج از کشور و......حل بشه مهریه اگر هم کم بشه یا حذف بشه مشکلی نداره/سال نود و یک که قانون حمایت از مردان تصویب شد و مهریه بالای صد وده سکه عندالاستطاعه شد/هیچ حقی به خانما داده نشد!!!!!ولی هیچ کسی اعتراض نکرد/ما حدود150همین کشور دنیا هستیم در برابری جنسیتی بعد میگین 2هزار مرد توی زندانه؟؟؟؟؟؟؟؟کسی نمیگه با این قوانین نابرابر40میلیون زن هم در زندانه؟؟؟؟؟؟/امیدوارم منتشر کنید!
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1395/12/01
اگه قوانین طلاق کشورهای دیگه رو میدونستید اینقد از مهریه نمیترسیدید. اکثر کشورها هرچی تو زندگی مشترک به دست بیاد باید نصف بشه . اینجا اقایون کلا همه چی رو به نام خودشون میزنن.
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1396/03/22
سلام،ببینید خیلی از مسائل توی همین روابط روزانه مشخص میشه و نیاز به تحقیقات زیادی نیس،برای مثال دخترا یا پسرایی هستن که توی یه دوستیه ساده هم به دوستیشون وفادار هستن و خیلی از باید ها و نباید ها رو رعایت میکنن،سعی میکنن خودشون باشن،نمیگم همیشه همه چی خوب پیش میره ولی سعی میکنن خوب پیش ببرن و خودشون به بدی ها دامن نمیزنن،منظور من اینه که اگه دوطرف ذات سالمی داشته باشن میتونن تو یک رابطه بنام ازدواج ثبات و آرامش خوبیو تجرببه کنن ولی بدون داشتن ذات سالم و بهونه گیری های متعدد که کم هم نیست این امر شدنی نیس،سعی کنیم هممون دروغو کلکو هرچیزی که میتونه روی رابطه تاثیر منفی بذاره رو بذاریم کنار،بیاین صادق باشیم،نمیگم با همه باید صداقت داشت ولی همسر هر کسی نیست،جای جاش صادق باشین،معرفت چیز بدی نیس،از کسایی که وجودشون شیطانیه دوری کنیم،اینا آدمو واسه لذتو شهوت میخوان چ دختر چ پسر پس این خواستن ارزش هممونو میاره پایین،قصد نصیحت ندارم من خودم از همتون بیشتر مشکل دارم ولی دوس دارم همه مهربان باشیمو بتونیم با یک طرز فکر درست زندگیو پیش ببریم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج