تولید پلاستیک از خاکستر کاغذ
۴۹۱۷۵۱
۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷
۳۱۱۹ 
دستاورد محققان فنلاندی؛
خاکستر هوابرد (Fly ash) همانطور که از نام آن پیداست، ذرات ریز خاکستر است که در هوا معلق می ماند. هنگام تولید کلان کاغذ و مقوا مقدار زیادی از این نوع خاکستر همراه لجن به وجود می آید. هرچند مقدار خاصی از این پسماند در تولید سیمان به کار می رود، اما در نهایت بخش اعظم آن دور ریخته می شود.
خبرگزاری مهر: محققان فنلاندی خاکستر کاغذ را به عنوان ماده اولیه برای تولید کالاهای پلاستیکی استفاده کردند.

به نقل از نیواطلس، خاکستر هوابرد (Fly ash) همانطور که از نام آن پیداست، ذرات ریز خاکستر است که در هوا معلق می ماند. هنگام تولید کلان کاغذ و مقوا مقدار زیادی از این نوع خاکستر همراه لجن به وجود می آید. هرچند مقدار خاصی از این پسماند در تولید سیمان به کار می رود، اما در نهایت بخش اعظم آن دور ریخته می شود.
 
 دستاورد محققان فنلاندی؛تولید پلاستیک از خاکستر کاغذ

 درهمین راستا دانشمندان فنلاندی این خاکستر را به عنوان ماده اولیه برای تولید کالاهای پلاستیکی  به کار بردند.

آزمایش های محققان مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند نشان داد این نوع خاکستر و لجن فرایند تولید کاغذ را می توان جایگزین ۵۰ درصد از پروپیلنی کرد که در کامپوزیت های پلاستیکی به کار می رود.

 این روش علاوه برآنکه از دورریز پسماند کاغذ جلوگیری می کند، به کاهش هزینه های تولید کالاهای پلاستیکی منجر می شود و همچنین  از میزان نفت مصرفی می کاهد.

همچنین می توان با افزایش میزان خاکستر و لجنی که جایگزین پروپیلن می شود، می توان ویژگی های پلاستیکی مانند قدرت، ضخامت، مقاومت در برابر گرما، ظاهر و بافت سطح را بررسی کرد.

تاکنون محققانVTT  کاشی های پلاستیکی و محفظه های پلاستیکی ساخته اند که ۳۰ درصد آنها از دور ریز کاغذ تهیه شده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج