راهنمای سفرهای نوروزی عتبات عراق
۴۹۹۹۹۵
۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
۱۲۳۶۷ 
سازمان حج و زیارت با توجه به حجم استقبال زائران از سفرهای نوروزی عتبات عالیات عراق، راهنمای این سفرها را تهیه و تدوین کرده که در اختیار کاروان‌ها قرار خواهد داد.
خبرگزاری ایسنا: سازمان حج و زیارت با توجه به حجم استقبال زائران از سفرهای نوروزی عتبات عالیات عراق، راهنمای این سفرها را تهیه و تدوین کرده که در اختیار کاروان‌ها قرار خواهد داد.

 برخی از توصیه‌ها و تذکرهای این سازمان به زائران برای انجام سفری امن و کم‌مخاطره به این شرح است: «در شرایط فعلی عراق، خدمات رفاهی از قبیل مسکن، ‌تغذیه، بهداشت، درمان و حمل و نقل در مقایسه با سفر زیارتی حج در سطح پایین‌تری است لذا زائران باید از قبل به مراتب فوق آگاهی داشته باشند.

 با توجه به وضعیت کشور عراق، احتمال قطع آب، روشنایی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و آسانسور به دلیل قطع برق در تمام ساعات شبانه‌روز وجود دارد.
 
 راهنمای سفرهای نوروزی عتبات عراق

 با توجه به شرایط امنیتی، سیاسی و اجتماعی در عراق، اجرای برنامه‌های مدون و از پیش تعیین شده در این کشور قابل تضمین نیست و همگی نسبی است، لذا امکان تغییر در برنامه‌ی اسکان، ‌تغذیه، حمل ونقل (هوایی و زمینی)، ایام اقامت و حتی انجام نشدن سفر، متصور است.

 به دلیل شرایط نامساعد جوی و یا به هر دلیل دیگر احتمال لغو پرواز از ایران به مقصد نجف و بغداد و بر عکس وجود دارد، در این صورت مسؤولان تلاش می‌کنند به نحوی پرواز جایگزین کنند درغیر این صورت گاهی کاروان هوایی به زمینی تبدیل شده و در همان زمان یا روزهای بعد با اتوبوس اعزام می‌شوند، لذا شایسته است زائران در این مورد  همکاری داشته باشند. در صورت بروز چنین مشکلی حداکثر تا دو هفته پس از مراجعت کاروان به ایران مبلغ مابه تفاوت هزینه سفر محاسبه و توسط کارگزار عامل به زائران ذی‌نفع پرداخت خواهد شد.    

 در صورت بروز هر گونه مشکل اعم از تروریستی، سرقت، درگیری و بی‌اطلاعی از همراهان ابتدا مدیر کاروران را مطلع و با هماهنگی وی موضوع را پیگیری کنید.

 عزیمت به شهرهای دیگر که در برنامه‌ی سفر زائران نیست، ممنوع بوده و عواقب آن مستقیما متوجه زائر خواهد بود و افراد متخلف مشمول استفاده از تسهیلات بیمه نیستند.

مسؤولیت هر گونه سرگردانی و مفقود شدن به علت همراه نداشتن کارت شناساسی کاروان و یا کارت محل اقامت برعهده زائر بوده، همچنین پیامد تردد زائران به شهر وامکان ممنوعه نیز به عهده خود آن‌ها خواهد بود.

از حمل هر گونه اشیاء ممنوعه از جمله سلاح سرد و گرم، مواد محترقه، مخدر و انواع قرص‌های روانگردان، خودداری شود. اقلامی که در صورت خرابی و یا مفقود شدن بیمه نیستند مانند تلفن همراه، سمعک، عینک طبی و آفتابی، طلا،   جواهرات، سایر سنگ‌های قمیتی و تزیینی، وجوه نقد، اوراق بهادار، مدارک شناسایی، ویلچر، تجهیزات پزشکی، دارو و آنچه به طور کلی به عنوان بار اطلاق می‌شود، خودداری شود.

در هزینه‌ی دریافتی از زائران هوایی یک شب اقامت در کاظمین محاسبه شده و در صورتی که کاروان به جای کاظمین در بغداد اقامت داشته باشند مابه تفاوت آن نقدا از تمام زائران در محل دریافت می‌شود.

عزیمت به شهر سامرا مشروط به برقراری امنیت و اجازه‌ی ورود به زائران خواهد بود.

 فیلم‌برداری و عکس‌برداری از نقاط ممنوع و مناطق انفجاری جرم بوده و متخلفان دستگیر و زندانی خواهند شد.

در کاروان‌های اعزامی، یک نفر به عنوان مدیر راهنما برای انجام امور اجرایی و یک نفر روحانی کاروان و یا مداح برای انجام امور فرهنگی وظیفه خدمت‌رسانی را دارند، در هتل‌های محل اقامت نیز یک نفر به عنوان مدیر ثابت هتل برای هماهنگی و پیگیری امور در محل اسکان زائران، مستقر است.

با توجه به وجود بازرسی‌های متعدد و جدی در فرودگاه‌های مبدا و مقصد به خصوص فرودگاه‌های عراق و مرزهای زمینی (که با استفاده از کارشناسان خبره و سگ‌های موادیاب و تجهیزات کاملا پیشرفته صورت می‌گیرد) لازم است از نبود هر گونه مواد مخدر و مشتقات آن در ساک و لباس اطمینان حاصل شود.

با توجه به وضیعت عراق، درجه‌بندی هتل‌ها بر اساس شاخص‌های بین‌المللی نیست و حتی با شرایط موجود، تعداد هتل‌های درجه یک بسیار محدود بوده و قمیت و کیفیت آن به صورت الف، ب، ج و د تنظیم شده، همچین ممکن است به دلیل نبود هتل ‌با درجه مورد نظر اجبارا کاروان در هتل و گروه‌های قیمتی بالاتری اسکان داده شود، بنابراین به سایر زائران اجحافی نخواهد شد.

در خصوص گروه‌های هوایی حتما برای عزیمت از هتل نجف، چهار ساعت قبل از پرواز به سمت فرودگاه و گروه‌هایی که در کاظمین هستند پنج ساعت قبل از پرواز حرکت کنند، لاکن با توجه به ساعت کاروان جایگزین و آماده شدن هتل لازم است چند ساعت زودتر اتاق‌ها تحویل تا برای گروه بعدی آماده شوند.

برای حمل وسایل خود از چمدان محکم و قفل‌دار استفاد شود و مشخصات خود را به صورت واضح روی آن قرار دهید. لازم به ذکر است تنها مدارک مورد نیاز در این سفر گذرنامه و کارت شناسایی زائر است.

تزریق واکسن‌های پیشگیرانه (مننژیت، و آنفولانزا) حداقل به فاصله زمانی ۱۰ روز قبل از حرکت از ضروریات سفر به عتبات است، ضمنا کارت مخصوص آن باید همراه باشد.

از قبولِ دریافت و نگهداری هر گونه بسته، ساک و پاکت برای تحویل به ایرانیان مقیم عراق و یا برعکس خوداری کرده و در صورت مشاهده، مراتب را به اطلاع مدیر کاروان برسانید.
 
 راهنمای سفرهای نوروزی عتبات عراق

با توجه به شرایط خاص سیاسی، امنتیی و اجتماعی کشور عراق هر گونه مشکلی که منجر به بسته شدن مرز (زمینی و یا هوایی)، کاهش مدت سفر یا مشرف نشدن زائران به عراق و یا یکی از شهرها و اماکن زیارتی و یا بازگشت زود هنگام و دیر هنگام از عراق شود، متصور است، در این صورت ابطال نوبت اعزام اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

احترام و پایبندی به اخلاق و آداب اجتماعی و رعایت پوشش و حجاب اسلامی و رعایت مقررات و قوانین مربوط به سفر  عتبات عالیات عراق که از سوی دو کشور تعریف شده ضروری است (پوشش چادر برای خانم‌ها در عراق الزامی است).

رعایت کامل مقررات سفر گروهی و حضور به موقع در برنامه‌های اعلام شده از طرف مدیر راهنما و نداشتن درخواست برای تغیییر مدت اقامت و هماهنگی  وهمراهی زائران با مدیر راهنما و روحانی کاروان مورد انتظار است.

حمل  پول نقد و ارز به میزان زیاد در هنگام زیارت، دور از احتیاط بوده و توصیه می‌شود چنانچه اتاق‌ها مجهز به گاوصندوق است در آن نگهداری شود و یا با هماهنگی مدیر راهنما به صندوق امانات هتل سپرده شود، در صورت هرگونه سرقت بلافاصله مسؤولان را در جریان قرار دهید.

رعایت آداب اخلاقی سفر و داشتن سعه صدر و درگیر نشدن و جلوگیری از حساسیت با مواجه با ماموران عراقی در مرزهای زمینی و هوایی و سایر اماکن تاکید جدی می‌شود.

مطالعه متن قرارداد امضا شده‌ی زائر با کارگزار که توسط سرگروه نیز به امضا رسید و رعایت تعهدات قرارداد و آشنایی با حقوق منظور شده‌ی طرفین قرارداد، لازم و ضروری است.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:08 - 1395/12/29
السلام علیک یا ابا عبدلله.....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج