سنگ تمام «آنجلینا جولی» برای دختران افغانستان
۵۰۹۳۶۸
۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
۱۹۳۹۶ 
آنجلینا جولی با نقش آفرینی در هالیوود شناخته می شود؛ بازیگری که معمولا بالاترین دستمزد را می گیرد و تا به حال جوایز ارزنده- اسکار و گلدن گلوب- را دریافت کرده است.
ماهنامه زنان و زندگی - حسین صرافی: آنجلینا جولی با نقش آفرینی در هالیوود شناخته می شود؛ بازیگری که معمولا بالاترین دستمزد را می گیرد و تا به حال جوایز ارزنده- اسکار و گلدن گلوب- را دریافت کرده است. اما فعالیت های او به همین جا ختم نمی شوند. او نماینده ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز هست. جولی که پیش از این بارها به افغانستان سفر کرده بود، تحت تاثیر وضعیت نا به سامان دختران افغان تصمیم گرفت تا در زمینه آموزش در این کشور اقداماتی را انجام دهد.

در سال 2013، جولی مصمم شد تا دبستانی را برای دختران در منطقه «قلعه گُدر»، در حاشیه شهر کابل، پایتخت افغانستان تاسیس کند. او برای تامین هزینه ساخت و تجهیز این مدرسه که هم اکنون 300 دانش آموز را در خود جای داده است، یکی از ارزشمندترین جواهرات خود را به حراج گذاشت.
 
 مدرسه ای که آنجلینا جولی برای دختران افغانستان ساخت

قلعه گُدر که در نزدیکی کابل واقع شده است، معمولا به دلیل حجم زیاد پناهندگان در این محله شناخته می شود. این منطقه در فصل بهار پر از گل های صحرایی است و سبزی خیره کننده گندمزارهای آن چشم نواز می شود. با این وجود روستای واقع در این محل، در اواسط دهه 1990 میلادی شاهد نزاع خونین بین طالبان و اتحاد شمالی بوده است و تا زمان سقوط طابان در سال 2001، این روند ادامه داشت.

جنگ و درگیری های مداوم، سبب شده بود که تقریبا تمام خانواده های این روستا به کشورهای همسایه پناه ببرند و درواقع چیزی از زیرساخت های این روستا باقی نمانده بود. تا پیش از سال 2013 و با وجود گذشت 12 سال از سقوط طالبان، قلعه گدر مدرسه نداشت و کودکان و به ویژه دختران، قادر به سوادآموزی نبودند.

سرانجام با کمک کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، پناهندگانی که از خانه گریخته بودند، دوباره به آن بازگشتند. با وجود تخریب گسترده روستا، یکی از نخستین چیزهایی که آن ها درخواست کردند، مدرسه بود. با همین بهانه، آنجلینا جولی با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان برای تحقق بخشیدن به رویای کودکان دست به کار شد.
 
 مدرسه ای که آنجلینا جولی برای دختران افغانستان ساخت

جولی هزینه ساخت این مدرسه را از طریق برگزاری حراجی بر ارزشمندترین جواهر هالیوود تامین کرد. مدرسه سه سال قبل تکمیل شد و از آن تاریخ تاکنون دختران جوان ساکن قلعه گدر از امکانات آموزشی مناسب بهره مند شده اند. این مدرسه دو شیفت صبح و بعد از ظهر دارد و تنها 9 معلم در محل حضور دارند تا آن هایی را که تشنه آموزش هستند، سیراب کنند.
لازم به توضیح است یکی از مواردی که طالبان و سایر گروه های جهادی همواره برای جلوگیری از آن کوشیده اند، آموزش دختران و زنان بوده است. در طی سال های گذشته دست کم 20 کلاس درس در افغانستان بر اثر مسمومیت به طور موقت تعطیل شده و چند صد دختربچه برای رفع مسمومیت راهی بیمارستان شده اند.

عامل بروز این مسمومیت ها، معمولا طالبان بودند که با نشر گازهای سمی در کلاس های درس سعی در ارعاب کودکان و خانواده های آنان داشتند. همچنین «ملاله یوسف زی»، دختر جوانی که 5 سال پیش از ناحیه سر هدف گلوله طالبان پاکستان قرار گرفته بود و امروز به عنوان فعال حق کودکان برای آموزش شناخته می شود، صرفا به دلیل فعالیت هایش در این زمینه هدف حمله وحشیانه طالبان قرار گفت. به نظر می رسد دشمنی با آموزش زنان، موضوعی کلیدی در تفکر متحجرانه گروه های جهادی است و به همین دلیل، بسیاری از خیرین، از ترس اینکه هدف حمله گروه های تروریستی قرار گیرند، از این کار سر باز می زنند. با تمام این اوصاف، اهمیت آموزش در جوامع توسعه نیافته، بر همگان واضح است.

علاوه بر این، آموزش دختران و توانمندسازی زنان یکی از اصلی ترین برنامه های سازمان ملل به طور عام و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان  به طور خاص است. این سازمان از این رویه برای بازگردندان پناهندگان به خانه هایشان نیز بهره می برد. گفتنی است با اینکه فقط سه سال از تاسیس این دبستان در قلعه گدر گذشته است، چهره منطقه به کلی تغییر کرده و والدین ترجیح می دهند دخترانشان در مدرسه تحصیل کرده و از اجبار کردن آنان به ازدواج خودداری می کنند.

این اقدام جولی، تنها بخشی از مجموعه اقداماتی است که او در نظر دارد با فروش خیریه جواهرات خود، عملی سازد. او معتقد است در کنار ارتقای توانایی خود در ساخت جواهرات و لذت بردن از جنبه های هنری این کار، می تواند در بهبود شرایط زندگی برای دختران جوان در گوشه ای از دنیا نیز موثر باشد. مجموعه جواهرات جدید جولی که با نام «مدل جولی» شناخته می شود، مجموعه ای از گردنبندهایی از جنس طلاست که جواهرات اصل سیاه رنگی روی آن ها تعبیه شده است. این مجموعه، دستبند، انگشتر و گوشواره هایی مشابه نیز دارد که از طرف بسیاری از رسانه های مد در جهان، مورد استقبال قرار گرفته است.
 
 مدرسه ای که آنجلینا جولی برای دختران افغانستان ساخت

برنامه حراج این جواهرات بنا به درخواست آنجلینا جولی برگزار می شود. اما نخستین برنامه حراج که با تبلیغات گسترده همراه بود و بسیاری از بازیگران و افراد مشهور از سرتاسر آمریکا در آن حضور داشتند، در گالری «تویل» در شهر کانزاس آمریکا برگزارشد.

آنجلینا جولی اولین بازیگری نیست که فعالیت های بشردوستانه ای چون تاسیس مدرسه در نقاط فقیر و درگیر در جنگ جهان برای او در اولویت قرار دارد. «اپرا وینفری»، مجری و بنرامه ساز برجسته تلویزیونی که سال ها به دلیل فعالیت علیه نژادپرستی در آمریکا در رسانه ها فعال بوده نیز پیشتر در «آفریقای جنوبی»، مدرسه تاسیس کرده است. همچنین «مدونا»، خواننده مشهور آمریکایی نیز به انجام کارهای خیریه معروف است. او نیز در «مالاوی» که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، مدرسه تاسیس کرده است.

آنجلینا جولی، بازیگر سینما و خیّر آمریکایی، پیش از این نیز به واسطه اقدامات بشردوستانه اش شناخته شده بود. او در حال حاضر 30 خیریه فعال در سطح جهان، از جمله سازمان کمک رسانی افغانستان و بنیاد «یل هائیتی» را حمایت می کند. او از راه صرف وقت و با استفاده از شهرت و محبوبیت جهانی اش، سعی دارد زندگی بی بضاعتان را بهبود بخشد.

در حال حاضر، مدرسه آنجلینا جولی در افغانستان، به صدها دختر افغان کمک می کند تا به آموزشی که احتمالا آرزوی آن را داشته اند، دست یابند. او فقط سخن نمی گوید، جولی زن عمل است.
 
 مدرسه ای که آنجلینا جولی برای دختران افغانستان ساخت

آنجلینا جولی، متولد چهارم ژوئن 1975 است. او کار هنری را از سال 1982، وقتی که فقط 7 سال داشت در کنار پدرش آغاز کرد. سپس در سال 1999، با نقش آفرینی در فیلم «دختر، از هم گسیخته» که محصول مشترک سینمای آمریکا و المان بود، جایزه بهترین هنرپیشه زن را در اسکار از آن خود کرد. سپس با بازی در فیلم اکشن «آقا و خانم اسمیت» خوش درخشید و دو سال قبل در فیلمی با ژانری متفاوت با نام «مالیفیسنت»، بیشترین درآمد را از طریق آگهی دریافت کرد.

موفقیت های جولی در زمینه فعالیت های خیریه نیز قابل تحسین است. او برای اقدامات بشردوستانه اش جایزه «جین هرشولت» را دریافت کرده است. جالب است که جولی در زندگی خصوصی اش نیز، همواره با تبعیض نژادی جنگیده است. او هم اکنون شش فرزند- سه کودک از کشورهای فقیر جهان به فرزندی پذیرفته شده اند- دارد.

آنجلینا جولی در سال گذشته میلادی از همسرش- برد پیت- جدا شد. این موضوع باعث شد رسانه ها به زندگی خصوصی اش توجه کنند. اما جولی، مصمم تر از هر زمان دیگری به فعالیت های خیرخواهانه اش ادامه می دهد.
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1396/01/29
خدا خیرش بده. از کجا به کجا رسید!
ما به کجا میریم!
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1396/01/29
انسانه به معنی واقعی کلمه احسنت
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1396/01/29
عاشق وجود و معرفتتیم جولی عزیر تو مثل یک رهبری انسانیتی
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1396/01/29
جالبه اول دولتشون با بمباران یک کشور آن کشور نابود می‌کنند بعد اینا میان یک مدرسه میسازند میشن آدم خوب خیلی جالبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
این چیزی که تو داری میگی تو کشور ماهم زیاده...کمک به بقیه و کوتاهی در حق خود مرد این دلیل نمیشه که اگر حکومت یا دولتی اشتباه کنه مردمشم به همون اندازه بد باشن...
United States
21:49 - 1396/01/29
واي تو رو خدا مواظب سلامتيت باش!! رگهاي دستش نشون ميده خيلي لاغر شده، خيلي.
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1396/01/30
چه ربطی به دولتشون داره.الان خوبه بیان خوبی و بدی ما رو با دولتمون بسنجن؟
اینجوری ما هممون ادمهای بدی هستیم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج