فناوری جدید جهت ذخیره سازی آب هنگام وقوع زلزله
۵۳۴۱۱۷
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
۵۰۹۸ 
به تازگی شرکتی به نام RH2 Engineering در حال کار کردن بر روی فناوری جدیدی برای ذخیره آب در زمین لرزه های بزرگ است. این شرکت قصد دارد حسگرهای تشخیص دهنده زلزله را بر روی شیرهای صنعتی آب نصب کند تا آن ها در هنگام وقوع زلزله سریعا بسته شوند.
وب سایت کلیک: به تازگی شرکتی به نام RH2 Engineering در حال کار کردن بر روی فناوری جدیدی برای ذخیره آب در زمین لرزه های بزرگ است. این شرکت قصد دارد حسگرهای تشخیص دهنده زلزله را بر روی شیرهای صنعتی آب نصب کند تا آن ها در هنگام وقوع زلزله سریعا بسته شوند.

 فناوری جدید جهت ذخیره سازی آب هنگام وقوع زلزله
 
این شرکت ۳۷ سال است که در حال مشارکت با اداره های آب در ایالت های واشنگتن و اورگن است.

در طرحی که توسط این شرکت ارائه شده است؛ حسگرهای تشخیص دهنده زلزله بر روی شیرهای صنعتی آب نصب می شوند و هنگامی که لرزش را تشخیص می دهند؛ بلافاصله بستن شیرهای صنعتی را آغاز می کنند. در ضمن آقای اِروین مدیر عامل RH2، اذعان کرده است که این شرکت به زودی از فناوری های هشدار دهنده جدیدی استفاده می کند که باعث می شود شیرهای صنعتی آب قبل از وقوع زلزله نیز بسته شوند.

طبق گفته آقای اروین، بسته شدن شیرهای صنعتی آب، ۳۰ تا ۴۵ ثانیه طول می کشد و اگر فرایند بسته شدن آن ها پس از وقوع زلزله آغاز شود، ممکن است آن ها پس از آسیب های وارد شده به دلیل زلزله، هرگز بسته نشوند.

طبق گفته آقای اروین، بدون وجود شیرهای صنعتی، آب ارزشمند مخازن و برج های آب، آب شرب ارزشمند در زمان زلزله از بین می رود. همچنین سیستم طراحی شده توسط RH2 می تواند به طور موقتی مانع رسیدن جریان برق به ایستگاه های پمپاژ آب شود.

طبق گفته آقای اروین، مسئولان شرکت قصد دارند با استفاده از یک سوییچ، انرژی ایستگاه های پمپاژ آب را در زمانی که شدت زلزله به اوج خود می رسد، به صورت الکتریکی تخلیه کنند؛ زیرا این انرژی پس از وقوع زلزله قابل استفاده است.

سیستم این شرکت، امواج فشاری یا امواج P را که حرکت آن ها سریع تر از امواج برشی یا امواج S است و آن ها را دنبال می کنند، تشخیص می دهد و همین موضوع امکان هشدار را برای این سیستم فراهم می کند.

بیش از پنج سال است که محققان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه های منطقه ساحل غربی آمریکا در حال تلاش برای ایجاد سیستمی هستند که بتواند چند دقیقه و یا حداقل چند ثانیه قبل از وقوع زلزله به عموم مردم هشدار دهد و بتوان قدرت زلزله را هم با آن پیش بینی کرد. از بین دانشگاه ها و موسسات آموزشی که در این پروژه عظیم تحقیقاتی مشارکت دارند، می توان به موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه کالیفرنیا واقع در برکلی، دانشگاه اورگن و دانشگاه واشنگتن اشاره کرد.

از اوایل ماه آوریل سال میلادی جاری دانشگاه ها ایالت های منطقه ساحل غربی آن ها یعنی واشنگتن، اورگن و کالیفرنیا به صورت الکترونیکی و از طریق سیستم پیش بینی کننده زلزله ShakeAlert به یکدیگر متصل شده اند و به این صورت یک شبکه بزرگتر برای نظارت بر زلزله ایجاد شده است.

عملکرد خوب سیستم ShakeAlert تقریبا ثابت شده است؛ اما هنوز هم باید بر روی آن کار کرد؛ به عنوان مثال باید مطالعاتی جهت جلوگیری از اعلام هشدارهای نادرست و بی پایه و اساس توسط این سیستم صورت پذیرد. همچنین محققان به دنبال بررسی این موضوع هستند که آیا این سیستم توانایی انجام کارهایی همچون توقف فعالیت سیستم های آبرسانی، کاهش سرعت قطارها، جلوگیری از ورود خودروها به مناطق خاص و سایر اقدامات را جهت تأمین امنیت مردم در هنگام وقوع زلزله دارد یا نه.

طبق برنامه ریزی های انجام شده، در آینده ای نه چندان دور در صورت پیش بینی وقوع زلزله توسط این سیستم، از طریق تلویزیون، ایستگاه های رادیویی و اینترنت به مردم اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین احتمالا در آینده یک اپلیکیشن موبایل نیز به همین منظور طراحی خواهد شد. البته هنوز چالش های فنی زیادی پیش روی محققان قرار دارد.

سیستم هایی که در مراحل آغازین وقوع زلزله در مورد آن هشدار می دهند، با بهره گیری از لرزه سنج ها و کامپیوترهای که قادر هستند زمان رسیدن موج های S به مناطق خاص (زمانی در حد چند ثانیه) را محاسبه کنند، عمل می کنند.

در حال حاضر تنها ۷۰۰ دستگاه لرزه سنج از ۱۷۰۰ دستگاه مورد نیاز، در محل نصب شده اند و بیشتر آن ها در ایالت کالیفرنیا مورد استفاده قرار گرفته اند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج