عادل الجبیر: ایران نمی‌خواهد رفتار محترمانه ببیند؛ تیلرسون: روحانی، آزمایش موشکی را متوقف کند
۵۳۵۵۵۴
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۸
۱۴۸۹۹
وزیر خارجه عربستان: «رفتار ایران رفتار کشوری نیست که خواهان حسن‌همجواری با ماست و رفتار کشوری نیست که می‌خواهد رفتاری محترمانه ببیند؛ اینها رفتار یک حامی تروریسم دولتی است که مستحق ورود به فهرست حامیان تروریسم دولتی و تحریم شدن است.»
خبرگزاری فارس: «رکس تیلرسون» و «عادل الجبیر» وزرای خارجه آمریکا و عربستان در حاشیه سفر رئیس‌جمهور آمریکا به ریاض، یک کنفرانس خبری برگزار کردند.

طرفین در این کنفرانس خبری در خصوص تلاش‌های مشترک عربستان و آمریکا برای مقابله با ایران سخن گفتند.

اسلحه فروختن به عربستان یعنی تضمین امنیت خاورمیانه

ابتدا طرف آمریکایی به اقدامات جاری و البته خریدهای هنگفت نظامی عربستان پرداخت و گفت: «بسته تجهیزات نظامی، امنیت عربستان سعودی را در کل منطقه تضمین می‌کند، به خصوص در مقابل نفوذ مخرب ایران و تهدیدات مرتبط با ایران.»

تیلرسون مدعی شد که «همه این اقدامات جدید، به تلاش مشترک آمریکا و عربستان برای ایجاد بازدارندگی در برابر تهدید منطقه‌ای ایران در سوریه و یمن کمک می‌کنند.»

در پرونده «ایران» با هم همکاری می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «در زمینه مقابله با افراط‌گرایی ایران و صادرات جنگجویان خارجی توسط این کشور به خصوص در سوریه و عراق، همکاری نزدیکی داریم.»

تیلرسون در خصوص برجام هم گفت: «به دقت در حال هماهنگی [با عربستان] هستیم تا به دیدی مشترک در مورد برجام برسیم و از آن برای مهار تمایلات هسته‌ای ایران استفاده کنیم.»

به وقتش با ظریف صحبت می‌کنم

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا با ظریف گفت‌وگو می‌کند گفت: «خوب من هیچ‌گاه تلفن را به روی کسانی که می‌خواهند گفت‌وگوی سازنده‌ای با من داشته باشند، قطع نمی‌کنم.»

تیلرسون ادامه داد: «در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تماس با همتای ایرانی خود ندارم ولی به احتمال قوی در زمان مناسب با هم صحبت خواهیم کرد.»

رکس تیلرسون در توضیح علت انتخاب عربستان به عنوان نقطه محوری در مسیر اتحاد علیه ایران گفت: «عربستان نقش برجسته‌ای در رهبری کشورهایی دارند که با ما در خصوص مبارزه با تروریسم در کل و خصوصاً مبارزه با حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، هم‌نظراند.»

در ادامه نوبت به وزیر میزبان یعنی عادل الجبیر رسید.

یکی از خبرنگاران به انتخاب مجدد دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران اشاره کرد و پرسید که آیا عربستان از روحانی انتظاری دارد؟

انتخاب مجدد روحانی به خود ایرانی‌ها مربوط است

جبیر پاسخ داد: «در خصوص انتخاب مجدد روحانی باید بگویم که این یک مسئله داخلی ایران است و اینکه آنها چه کسی را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنند، به خودشان مربوط است؛ بنای ما برای قضاوت در خصوص ایران، اقدامات روحانی است نه صحبت‌های وی.»

وزیر خارجه عربستان ادامه داد: «ایرانی‌ها یک چیز می‌گویند ولی عملشان چیز دیگر است؛ می‌گویند خواهان روابط بهتر با ما هستند ولی به سفارتخانه‌ ما حمله و به دیپلمات‌های ما سوء قصد می‌کنند.»

عادل‌الجبیر مسیر اتهام‌زنی را ادامه داد و گفت: «آنها گروه‌های تروریستی در کشور ما و کشورهای متحد ما ایجاد می‌کنند؛ آنها شبه‌نظامیانی مانند حزب‌الله، حوثی‌ها و برخی دیگر در سوریه را که در پی بی‌ثباتی در کشورها هستند را حمایت تسلیحاتی می‌کند؛ آنها در مسائل داخلی کشورهای عربی مانند عراق، سوریه، لبنان و یمن دخالت می‌کنند؛ آنها از تروریسم حمایت می‌کنند و اصلی‌ترین سازمان تروریستی جهان یعنی حزب‌الله را ایجاد کرده‌اند.»

ایران کشوری نیست که بتوانیم به آن احترام بگذاریم

وزیر خارجه عربستان نتیجه‌گیری کرد که «اینها رفتار کشوری نیست که خواهان حسن‌همجواری با ماست و رفتار کشوری نیست که می‌خواهد رفتاری محترمانه ببیند؛ اینها رفتار یک حامی تروریسم دولتی است که مستحق ورود به فهرست حامیان تروریسم دولتی و تحریم شدن است.»

عادل‌الجبیر ادامه داد: «اگر ایران می‌خواهد به یک کشور عادی تبدیل شود و مانند یک کشور عادی با آن رفتار شود، باید بر اساس قوانین و ارزش‌های بین‌الملل عمل کند که قرن‌هاست وجود دارد؛ ما از ایرانی که پذیرای دنیا باشد، استقبال می‌کنیم؛ ما از ایرانی که با همسایگانش در صلح زندگی می‌کند، استقبال می‌کنیم؛ ما از ایرانی که در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند استقبال می‌کنیم اما این ایرانی‌ نیست که این روزها می‌بینیم.»

صحبت به انتظارها از رئیس‌جمهور دولت فعلی و آینده ایران رسید، وزیر خارجه آمریکا هم از خواسته‌هایش گفت.

روحانی جلوی برنامه موشکی ایران را بگیرد

تیلرسون گفت: «امیدوارم روحانی از دوره جدیدش برای از بین بردن شبکه تروریستی ایران، پایان دادن به حمایت مالی از این شبکه تروریستی استفاده کند.»

وی با تکرار ادعاهای میزبان عرب خود گفت: «[امیدوارم روحانی] شبکه جذب نیرو و پشتیبانی این شبکه ثبات‌زدا از منطقه را از میان بردارد.»

وزیر خارجه آمریکا به خط قرمز امنیتی نظام ایران هم وارد شد و گفت:«در عین حال امیدواریم که او به آزمایش‌ موشک‌های بالستیک پایان دهد. امیدواریم او حق ایرانی‌ها برای آزادی بیان را احیا کند.»

تیلرسون نتیجه‌گیری کرد: «اگر روحانی می‌خواهد روابط ایران با جهان را تغییر دهد، این‌ها کارهایی است که میتواند انجام دهد.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1396/02/30
بی شرف ها ...
هرگز فریب ادعاهای شما رو در مورد ایران نمی خوریم. هیچ وقت و هیچ کجا هیچکدامتان به ایران خیری نرساندید.
اگر لحظه ای فکر غصب وجبی از این خاک به ذهنتان خطور کند با پاسخی کوبنده از ملتی که هیچگاه ملتاتشان را به بیگانگان نفروخته اند مواجه خواهید شد.
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1396/02/30
وقتی چهار نفر از دیوار سفارت بالا میرن باید هم طرف از این موضوع به نفع خودش استفاده کنه
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1396/02/30
عربستان سعودی در زیر چتر آمریکا عربده میکشد.
احمق ها اینگونه اند. همسایگی و دهها وجه مشترک را نادیده میگیرد و با دشمنان منطقه پیاله میزند.
داغتان به دلمان تا موقعش. دیر و دور نیست
-
23:16 - 1396/02/30
عادل جان خوب گ---------------------------فتی !!!!
این خبر پیش کش حسن کلید ساز ..............................
-
23:16 - 1396/02/30
خوب٬ آقای روحانی بفرمائید همراه ۲۳ میلیون طرفداران خواهانِ تعامل با جهانتون٬ استارت برجام ۲ رو بزنید و بعد هم همون طرفدارانتون جلوی داعش و عربستان و آمریکا و ... بگیرن. این نتیجه همون دیپلماسی حقارتیه که وقتی تو عربستان اون بلا رو سر نوجوونا و حاجی ها آوردن شما و وزیرتون پیاده کردین. به خدا که همین ۲۳ میلیونی که با ترسوندن و وعده آزادی دادن فریبشون دادین یقه تونو بگیرن.
Iran, Islamic Republic of
23:35 - 1396/02/30
این ترجمه دروغ است چون جبیر نگفت نمیتوان به ایران احترام گذاشت.با این روند تیتر اخبارتون در بعضی مواقع در وارونه کردن خبر از آخرین خبر هم سبقت میگیرید.
-
23:54 - 1396/02/30
ﻭ ﻣﻮﺳﻰ ﮔﻔﺖ : ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﺍ ! ﻓﺮﻋﻮﻥ ﻭ ﺍﺷﺮﺍﻑ ﻭ ﺳﺮﺍﻧﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺩﻧﻴﺎ ﺯﻳﻮﺭ ﻭ ﺯﻳﻨﺖﻭ ﺍﻣﻮﺍﻝ [ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ] ﺩﺍﺩﻩ ﺍﻯ ﻛﻪ [ ﻣﺮﺩم ﺭﺍ ] ﺍﺯ ﺭﺍﻩ ﺗﻮﮔﻤﺮﺍﻩ ﻛﻨﻨﺪ ، ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﺍ ! ﺍﻣﻮﺍﻟﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻛﻦ ﻭ ﺩﻝ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺳﺨﺖ ﮔﺮﺩﺍﻥﻛﻪ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻧﻴﺎﻭﺭﻧﺪ ﺗﺎ ﺁﻧﻜﻪ ﻋﺬﺍﺏ ﺩﺭﺩﻧﺎﻙ ﺭﺍ ﺑﺒﻴﻨﻨﺪ .(یونس-88)
خداوند مهربان اموال عربستان و روی آمریکارو هم کم کن آمین!
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1396/02/31
ما روحانی رو انتخاب کردیم تا با اقتدار بایستیم و مملکت خودمون رو اداره کنیم و به اذن خدا اگه زر زیادی زدین بزنیم تو دهنتون. پس لطفا خفه شو کسی هم از تو نظر نخواسته
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1396/02/31
اقای روحانی سیاستمدار خوبی است ولی نمی دانم چرا از نشان دادن شهرهای موشکی ناراحت شد به خاطر همین از او می خواهند ازمایش موشکی را متوقف کند .امیدوارم در این زمینه کوتاه نیاد.
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1396/02/31
نتیجه انتخاب اشتباه روحانی یکیش همین گستاخی دول عرب منطقه است که تا دیروز از سایه ایران هم میترسیدن ولی حالا گستاخی را به جائی رساندن که با تهدید برایمان تعیین تکلیف میکنند!؟ تلخی واقعیت انتخاب روحانی را آینده روشن میکنه!!!...
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1396/02/31
بله دیگه تازه اولشه. باید هم تهدید کنند پیام انتخابات را خوب گرفتن .
-
02:32 - 1396/02/31
به قول یاس ببینم اینا زمان شروع ایرانیا کجا بودن زمان کوروش و داریوش کجا بودن؟ اگه دخالته که همین فروش اسلحه امریکا به شماهم دخالته ،ازمایش موشکیو نگه داره دیگه چی قوه چایی چیزی نمیخواستی جمع کن باو
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1396/02/31
آره آقای روحانی این نتیجه ترس از کشورهای دور و برته ببین اینها هم چون میدونند حتی حاضر نیستید از مردم و حیثیت مردم ایران بخاطر سیاست خارجی خودت دفاع کنی مبادا همه بکن تو سیاست خارجی شکست خورده اینطور دارند با یاوه گویی به ما میتازند کجا رفتند دليران ایران زمین، کجا رفتند شيران این سرزمین. ای داد بیداد. آخر چقدر ترس از کشورها خفت هم اندازه داره بخدا خسته شدیم من حاضرم نون شب نداشته باشم اما مثل مرد سرم بالا باشه
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1396/02/31
غلط میکنه این جبیر خانم . موشکای بالستیکمون و باید توسعه بدیم تا این زنیکه دیگه اینقدر جبغ جیغ نکته.
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1396/02/31
خداوکیلی بیایید بمب اتم بسازید، از رهبری میخوام فتوا رو پس بگیره بزنیم کره زمینو از وسط نصف کنیم و خلاص
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1396/02/31
ماه چو در آید سگها عوعو کنند
نترسید بابا هرچی اسلحه بخرن بازم باید آدمشو داشته باشن که استفاده کنه اینا مال این حرف نیستن پولشو نو میریزن دور
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1396/02/31
دوست عزیز 22:55پس مگه اونا به نوجوانان ما اول تجاوز نکردند پس غیرت کجاست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج