ماجرای بازرسی حجاب زنان در ادارات چه بود؟
۵۴۳۴۸۳
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
۸۳۷۹ 
چند روز پیش در خبری که در روزنامه خراسان منتشر شد، آمده بود از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز می‌شود.
خبرآنلاین: چند روز پیش در خبری که در روزنامه خراسان منتشر شد، آمده بود از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز می‌شود.

با روی کار آمدن حسن روحانی در دولت یازدهم، او بارها با انتقاد از برخی رویکردهای صلبی و سختگیرانه درباره حجاب مثل گشت ارشاد، گزینش ادارات و ... موضع دولت خود را در رابطه با چنین مسائلی نشان داد و حتی این روند را در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری هم ادامه داد.

او چندین بار نسبت به گشت ارشاد انتقاد کرده بود و حتی حدود یک ماه پیش در گردهمایی حامیانش در ورزشگاه شیرودی، گفت: ما به دنبال آرامش زنان و مردان هستیم، ما آرامش در خیابان را در پی اخلاق می‌خواهیم. گشت برای ما آرامش ایجاد نمی‌کند. وحدت و اتحاد ملت ایران و همزیستی مسالمت‌آمیز آرامش را می‌سازد. شما دم از اشتغال می‌زنید؟ من از شما می‌پرسم که آیا اشتغال زنان را هم قبول دارید؟ اگر قبول دارید قبل از دولت یازدهم چرا یک اشتغال برای زنان درست نکردید؟»

رئیس‌جمهور پیش از انتخابات یازدهم هم در رابطه با مسئله حجاب زنان عنوان کرده بود: «  کاری می‌کنم دختران احساس امنیت کنند. نخواهم گذاشت ماموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند. دختران جامعه خود حافظ حجاب و عفاف هستند. »

او قبل از انتخابش به عنوان رئیس جمهور، بارها از افزایش شغل زنان و افزیش فرصت‌های برابر برای زنان و مردان هم گفت و در واقع چندی پیش به طور صریح درباره موضع‌گیری دولتش نسبت به چنین مسائلی توضیح داده بود: «همه ما باید در زمینه فرهنگی کار و تلاش و به گونه ای عمل کنیم که مسئله ای که از طریق فرهنگی قابل حل است از طرق دیگر حل نکنیم. ما طبق آیه قرآن باید دنبال موعظه حسنه و جدال احسن باشیم و بهترین و کوتاه ترین راه را باید انتخاب کنیم. دولت اقداماتی که در حد توان اجرایی اش باشد انجام خواهد داد.»

گفتنی است در برنامه روحانی برای دولت یازدهم هم موضوع توانمندسازی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی زنان در بازار کار (تعادل جنسیتی در بازار کار) وجود داشت و قرار بود اقداماتی هم برای هم محقق شدن این هدف انجام شود.

ولی با وجود این حرف‌ها چند روز پیش خبری منتشر شد که خلاف موضع‌گیری‌های حسن روحانی و دولت یازدهم است؛ «از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز می‌شود.»

 بر اساس ابلاغیه برخی استانداری‌های کشور که به مدیران محلی اعلام شده است و بر حسب تقویم برنامه‌های ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور در سال 96، قرار شده از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز شود که شامل اداراتی چون دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و بانک‌های دولتی و خصوصی می‌شود.

ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی به دستور احمدی‌نژاد تشکیل شد!

اما در واقع این ستاد در دولت حسن روحانی تشکیل نشده است و بلکه در دولت نهم به دستور رئیس جمهور آن زمان تشکیل شده بود، در 21 آذر ماه سال 1387 به دستور محمود احمدی نژاد ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندان با دو محور تشکیل شد:  صيانت از حقوق شهروندی و ترويج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.

البته از میان این دو محور، در این ستاد توجه بیشتری به محور دوم شد و حتی از 6 اقدامی که این ستاد قرار بود انجام دهد، 5 اقدام مربوط به حجاب است.

وظایف ستاد مركزی صيانت ازد حریم عمومی وزارت كشور:
 
 ماجرای بازرسی حجاب زنان در ادارات چه بود؟
 
گفتنی است پیش از این هم اقدامات مختلفی مثل ابلاغ برنامه های ده گانه عفاف وحجاب وزارت کشور توسط این ستاد انجام شده بود.

وزارت کشور به پوشش کارمندان دخالت نمی‌کند

در زمینه «بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب» وزارت کشور اقدام متفاوتی انجام می‌دهد، اما در واکنش به خبرهایی درباره بازرسی از ادارات حجاب زنان، عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور گفت: نمی‌دانم این اخبار از کجا منتشر می‌شود چنین خبری صحت ندارد.

همچنین سخنگوی وزارت کشور طی توضیحاتی، تأکید کرد که این بررسی‌ها، تنها اقدامات دستگاه‌ها در زمینه فرهنگ‌سازی برای عفاف و حجاب را شامل می‌شود و این بررسی‌ها، به پوشش کارکنان این دستگاه‌ها ورود نمی‌کند.

سیدسلمان سامانی گفت: به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگى، هر ساله اقدامات دستگاه‌های مختلف در زمینه صیانت از حقوق شهروندی در اداره‌ها، رضایت و تکریم ارباب رجوع و اقدامات در زمینه ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب در کشور از سوی وزارت کشور بررسی می‌شود.

او، ملاک بررسی اقدامات همه دستگاه‌ها و نهادها را شاخص‌های تدوین شده از سوی مرکز امور اجتماعی وزارت کشور عنوان کرد و افزود: آنچه اکنون مطرح شده است، یعنی بررسی بحث پوشش و حجاب افراد در دستگاه‌ها، در دستور کار ما نیست.

سخنگوی وزارت کشور تأکید کرد: آنچه در دستور کار وزارت کشور است، به صورت مشخص رعایت حقوق شهروندی دستگاه‌ها، تکریم ارباب رجوع و رضایت‌مندی مردم از خدماتی است که از دستگاه دریافت می‌کنند که بررسی اقدامات دستگاه‌ها در ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب نیز از جمله این موارد است.

سامانی در پاسخ به اینکه «بنابراین به مسأله حجاب کارکنان دستگاه‌ها ورود نمی‌شود؟» افزود: خیر، این امر موضوع وزارت کشور نیست. براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود 9 سال است که این مسئولیت به وزارت کشور داده شده است و هر سال طبق برنامه زمان‌بندی شده‌ای، اقدامات دستگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سؤال که آیا «رویکردی وجود دارد که به دستگاه‌ها بگویید به صورت موردی حجاب افراد را بررسی کنند؟» اظهار کرد: ما صرفاً اقدامات دستگاه‌ها را برای فرهنگ‌سازی و ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب بررسی می‌کنیم، نه پوشش افراد را.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1396/03/13
دیگه بگین همه خانما بشینینن تو خونه خلاص حتی به مانتو شلوار ادارات هم دیگه گیر میدن بابا خانما قبل استخدام تو مراکز دولتی ک هفت خوان رستم باید طی کنن تا ایشون مورد پسند واقع بشه
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1396/03/13
زن درسايه حجاب همراه باعفاف الماس میشودوبدون آن همچون شی بی ارزش دردسترس همگان قرارمی گیردالماس حفاظ داردچون ارزشمنداست وبه اجبارشایدبتوان کسی راباحجاب کردولی چه فایده که درزیرچادرعفاف نباشدبایدفرهنگ سازی کنیم تازنان ارزش خودرابشناسند وخودخواسته تن به عفاف وحجاب دهند
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1396/03/14
برای همینه که روز به روز به تعداد زنان روسپی اضافه میشه که خودشون و حراج میزارن بابی اخلاقی بنیان خانواده راسست کردن ما منکر اشتغال وامنیت زنان نیستیم درد ما بی فرهنگی وبی بندباری جنسی است که از حرفهای شما برداشت میکنند کمی به فکر انسانهای باشید که هنوزم دارای سلامت اخلاقی هستند مقوله آزادی واشتغال زنان جدای از بی حیائی و بی اخلاقی است
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1396/03/14
دولت محترم و شخص رییس جمهور با این اظهار نظر در گناه همه بی حجابها و بی‌حیا ها شریک میشن.
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1396/03/14
حتما یه خبرایی هست تو ادراجات ک میگن.خوبه اتفاقا مسیولین رسیدگی کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج