کلینیک دندانپزشکی
۵۴۹۲۵۹
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵
۵۸۱۸۲ 
رپورتاژ آگهی
همه انسان‌ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این آرزو محرومند. اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام لمینت، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند. لمینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود.
لمینت چیست؟
 
شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لمینت (ونیر) داشته باشید.
لمینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود.
ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود).
به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.
 
کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی
 
 
تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
 
 
لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند. لمینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لمینت‌های سرامیکی، تراش کمتر دندان است و همچنین قیمت لمینیت دندان کامپوزیتی به نسبت کمتر است.
 
 
مزایای لمینت دندان:
1- بستن فواصل بین دندان
2- اصلاح طرح لبخند
3- انتخاب رنگ دلخواه
4- مرتب كردن وبلند کردن دندان
 
کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی
 
 
 
 
آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟
 
تراش دندان قبل از گذاشتن لمینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.
 
کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی 
 
 
آیا انجام لمینت عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود؟
 
عوارض احتمالی لمینت عبارتند از:
۱- حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود.
۲- شکستگی لمینت: اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لمینت به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لمینت نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لمینت بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند. بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.
۳- تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ای در لمینت در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لمینت بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است.
 
 
کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج