سلول بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آید
۵۵۵۴۳۲
۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۲
۳۵۹۶ 
یکی از شرکتهای فناوری حاضر در دومین جشنواره سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی با روشی مبتنی بر فناوری سلولهای بنیادی، زمینه درمان مردان مبتلا به نوعی ناباروری را فراهم کرده است.
خبرگزاری ایسنا: بیماریها و نقصهای مربوط به حوزه ناباروری مردان یکی از شایع‌ترین عوامل ناباروری است که انواع مختلفی دارد و به واسطه این گستردگی آمار و اطلاعات چندان دقیقی از مبتلایان به آنها وجود ندارد؛ علم و فناوری، گامهای بلندی را در درمان این بیماریها پیموده است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

به گفته مریم کبیرسلمانی؛ مدیرعامل ژن و سلول ایده‌آل در بین عوامل ناباروریهای گوناگون در مردان، آزواسپرمی نسبتاً از عوامل شایع به شمار می‌رود؛ فناوری‌ سلولهای بنیادی، روشها و راهکارهای مؤثری برای درمان آن پیشنهاد کرده و این شرکت نیز توانسته است با استفاده از دانش فنی بروز و بومی‌شده این حوزه، راهکارهایی را برای درمان این نوع از ناباروری در مردان ارائه دهد.

وی با بیان اینکه یک مرد از هر 15 مرد نابارور مبتلا به این بیماری هستند، افزود: آزواسپرمی به دو دسته بزرگ انسدادی و غیر انسدادی تقسیم می‌شود که در نوع انسدادی، بیضه‌ها اسپرم تولید می‌کنند ولی لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه خارج می‌کنند، مسدود هستند.

این متخصص سلولهای بنیادی عوامل گوناگونی چون نقص ویتامین A، عدم کارکرد صحیح سلولهای سرتولی، آسیبهای ناشی از در معرض اشعه قرار گرفتن بیماران سرطانی و حتی افزایش دمای بیضه را عنوان می‌کند که بر مرحله‌ حساس تبدیل اسپرماتوگونیای غیرتمایزی به تمایزی اثرگذار هستند.

مدیرعامل ژن و سلول ایده‌آل با اشاره به اینکه شانس بالای باروری در مبتلایان به آزواسپرمی انسدادی زیاد است، گفت: حتی این بیماران ممکن است با یک عمل جراحی کوچک از راه طبیعی بچه‌دار شوند اما ناباروری با علت آزواسپرمی غیر انسدادی به درمانهای دارویی پاسخ نمی‌دهد و پیوند سلولهای بنیادی اسپرماتوگونیا تنها راه حفظ باروری طبیعی است.

وی ادامه داد: به دلیل نگرانیهایی که پیرامون اهدای اسپرم و تبعات ناشی از آن وجود دارد، این روش درمانی می‌تواند برطرف کننده این قبیل از مشکلات برای بیماران آزواسپرمی باشد.

به گفته کبیر سلمانی در این روش سلولهای یاد شده از بیضه جدا شده و پس از کشت و تکثیر آن به بیضه گیرنده پیوند زده می‌شود و به دنبال آن، سلولهای پیوند زده شده در بیضه، وارد فرآیند اسپرماتوژنریس می‌شود که نتیجه آن، تولید اسپرم و در نهایت کسب قدرت باروری فرد خواهد بود.

وی نقش توانمندی فنی و استفاده از ظرفیت متخصصان بومی در حوزه سلولهای بنیادی را زمینه‌ساز این موفقیت درمانی دانست و افزود: اکنون با تلاش گروهی از متخصصان شاخه‌های مختلف علوم زیستی و با هدف فناوری در حوزه سلولهای بنیادی و ارائه خدمات تخصصی به مراکز فعال، این فرآیند آغاز شده است.

به گفته‌ی این فعال فناور، تاکنون تعدادی از مردان مبتلا به این نوع ناباروری در فرآیند درمان با این روش قرار گرفته‌اند و از میان آنان تعدادی به درمان پاسخ مثبت داده و توانایی باروری خود را کسب کرده‌اند؛ همچنین تعداد قابل توجهی از متخصصان، تکنسینها و فعالان این حوزه فناوری به واسطه تلاش در این حوزه در شرکت مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به نقش حائز اهمیت این روش درمانی در ایجاد ثروت و جذب بازار بالای این حوزه گفت: توجه به این فناوری و توسعه این روش درمانی می‌تواند ضمن ایجاد زمینه اشتغال برای متخصصانی که در این حوزه از سلولهای بنیادی فعال هستند، زمینه جذب بازار بزرگ این عرصه به کشور و در نتیجه آن ، ارزآوری قابل توجه را به همراه داشته باشد.