«پیرهاشمی» تنها هنرمند خاورمیانه در حراج لندن
۵۵۷۹۸۲
۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
۱۶۸۸
حراج فیلیپس لندن در حالی برگزار می‌شود که تنها یک اثر از کشورهای خاورمیانه در آن حضور دارد.
روزنامه بانی فیلم: حراج فیلیپس لندن در حالی برگزار می‌شود که تنها یک اثر از کشورهای خاورمیانه در آن حضور دارد.
 
به گزارش رسیده،این اثر متعلق به افشین پیرهاشمی است که با تکنیک رنگ روغن روی بوم و در ابعاد ۱۱۹ در ۸۹ سانتیمتر در سال ۲۰۰۷ خلق شده است. این نقاشی پیرهاشمی۱۵ تا ۲۰ هزار پوند برآورد قیمت شده است.
 
«پیرهاشمی» تنها هنرمند خاورمیانه در حراج لندن 
 
در میان نقاشان به نامی که آثاری از آن‌ها در این حراجی فیلیپس حضور دارد می‌توان به جوزف بویز، گرهارد ریشتر، اندی وارهول، دیمن هرست، ویکتور وازارلی، دیه گو جیاکومتی، آرمان، فرانتز کلاین، لوسی اسمیت، سیدنی شرمن، تریسی امین، سارا لوکاس، الکساندر کالدر و… اشاره کرد.
 
افشین پیرهاشمی متولد ۱۳۵۳با برنده شدن در پنجم و ششمین بینال نقاشی تهران و سپس کسب جایزه برتر در دومین بینال بین المللی پکن در سال ۲۰۰۴ نگاه ها را به خود جلب کرد، پس از آن موفقیت های بزرگی در حراج های بین المللی از جمله کریستیز خاورمیانه به دست آورد؛ از جمله خلق دو رکورد نیم میلیون دلاری در حالی که همچنان زیر ۴۰ سال داشت، افتخاراتی بزرگ برای نسل نوی هنر ایران در منطقه رقم زد، آن سان که اکتبر دو سال پیش نشریه هافینگتون‌پست آمریکا، افشین را در زمره شش هنرمندی انتخاب کرد که در منطقه خاورمیانه الهام بخش اند. این مجله به سبب سه‌بار حضور پیاپی پیرهاشمی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر جهان و نیز آمارهای فروش دو مؤسسه آرت‌پرایس و فیاک مستقر در پاریس چنین عنوانی به او داد.
 
در حراج فیلیپس پیش رو که آخرین روز ماه ژوئن برگزار می شود برخی برآورد قیمت های آثار هنری عبارتند از:  اثر تونی کراگ با قیمت پایه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار پوند، آثار ویکتور وازارلی و گرهارد ریشتر هر یک با قیمت پایه ۱۲۰ تا ۱۸۰ ، دو اثر از دیمن هرست ۱۵۰ تا ۲۰۰ و ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند، اثر جف الرود با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پوند و در میان آثار ارزان تر و البته کوچک تر آثار الکساندر کالدر و آرمان هر یک ۲۵ تا ۳۵ هزار پوند روی میز حراجی می روند.
 
شاید نزدیک به یک دهه است افشین پیرهاشمی نمایشی انفرادی در تهران نداشته است و تنها گاهی تک آثاری از او مربوط به دهه ۷۰ خورشیدی توسط مجموعه داران در نمایشگاه گروهی به نمایش درآید. او چند سالی ست با گالری بین المللی ایام که در سال ۲۰۰۶  با هدف معرفی مفاخر هنری خاورمیانه تاسیس شد،قرارداد بسته است، این گالری معتبر در سال ۲۰۱۴ در لندن و در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ در دوبی نمایش های انفرادی موفقی از پیرهاشمی ارائه کرد که بازتاب رسانه ای وسیعی در دنیای هنر داشت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج