شهید بهشتی اعتقاد داشت نباید شأن رهبری را پایین آورد
۵۵۸۵۳۶
۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۴
۷۲۲۴ 
حجت‌الاسلام جواد ورعی:
یک مدرس و این محقق دینی تاکید کرد: آیت‌الله صدوقی می‌گفت نماینده قوه قضائیه کاری نمی‌کند، شهید بهشتی گفت خط صداوسیما باید مشخص شود اگر کسی نخواست نماند به زور نمی‌شود مملکت‌داری کرد. شهید بهشتی اعتقاد داشت نباید شان رهبری را پایین آورد. می‌گفتند رهبری نباید در هر موضوعی دخالت کند.
خبرگزاری ایلنا: حجت‌الاسلام جواد ورعی عصر امروز در همایش «بهشتی و امروز ما» گفت: انقلاب با یک مرجع تقلید آغاز شد و به پیروزی رسید. حضرت امام(ره) بعداز ناامید شدن از سلطنت، موضوع ولایت فقیه را مطرح کردند که مورد نقد هم قرار گرفت.

او ادامه داد: امام در ماهای منتهی به پیروزی انقلاب و تا قبل از تصویب در مجلس خبرگان سخنی از ولایت فقیه نیاوردند زیرا این سوال مطرح می‌شد که چه کسی باید باشد و مشخصا کسی جز امام ارجح‌تر نبود اما امام به دنبال چنین امری نبود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شهید بهشتی با عقل و منطقی از حضور ولایت فقیه که خواست اکثریت مذهبی بود، دفاع کردند، اظهار داشت: عده‌ای معتقد بودند با توطئه‌هایی اصل ولایت فقیه در نظام حضور پیدا کردند که درست نیست. باور شهید بهشتی معتقد بود ولایت مطلقه فقیه در نظام وجود داشته باشد.

ورعی با بیان اینکه سوال اینجا بود که با وجود فقهای متعدد چه کسی باید زمام را به دست بگیرد؟ تصریح کرد: شهید بهشتی در مجلس خبرگان اعلام کرد فقیه‌ای که منتخب آرای مردم باشد باید بر سرمسند حضور یابد. شهید بهشتی معتقد بود مبنای نظم اجتماعی وجود داشته باشد که حق است و اگر نباشد باید دنبال مبنای دیگر باشیم. در عصر غیبت کدام مجتهد می‌تواند ادعا کند فتوای من بر حق است. شهید بهشتی می‌گوید در چنین جامعه‌ای مبنا رای اکثریت است.

او افزود: شهید بهشتی معتقد بودند بهترین نوع رهبری این است که مردم انتخاب کند و رهبری خواسته‌های مردم را اجرا کند.

این محقق دینی در رابطه با نحوه مدیریت صداوسیما خاطرنشان کرد: اصل این بود که صداوسیما زیر نظر سه قوا باشد اما آیت‌الله منتظری معتقد بود که رهبری هم باید نظارت داشته باشد. شهید بهشتی پاسخ داد، درست آن است که رهبری مستقیما وارد نشوند و از مجاری پیگیر باشند. آیت‌الله صدوقی معتقد بود شاید نماینده قوه قضائیه نتواند کاری کند بنابراین رهبری هم نماینده داشته باشند.

ورعی اضافه کرد: آیت‌الله صدوقی می‌گفت نماینده قوه قضائیه کاری نمی‌کند، شهید بهشتی گفت خط صداوسیما باید مشخص شود اگر کسی نخواست نماند به زور نمی‌شود مملکت‌داری کرد. شهید بهشتی اعتقاد داشت نباید شان رهبری را پایین آورد. می‌گفتند رهبری نباید در هر موضوعی دخالت کند.

او تاکید کرد: شهید مطهری گفتند از ناچاری نظارت انتخابات را به شورای نگهبان گذاشتیم چون نهاد دیگری نداریم. شهید بهشتی اعتقاد داشت رهبری در برابر خدا و مردم مسئول است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج