مناسب ترین راه حل بحران عربستان و قطر از نظر ترکیه
۵۶۳۸۵۹
۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
۷۸۳۰ 
معاون نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه شروط کشورهای عربی برای از سرگیری روابط با قطر ناعادلانه است، گفتگوی عربستان و قطر را مناسب‌ترین راه حل بحران اخیر دانست.
خبرگزاری تسنیم: به نقل از رأی الیوم، نعمان کورتولموش معاون نخست‌وزیر ترکیه گفت که گفتگو بین عربستان و قطر مناسب‌ترین راه حل برای حل بحران خلیج فارس است.

وی افزود: سیاست خارجی ما یک محور و یک هدف را دنبال می‌کند، به‌ویژه اینکه ما برای تحقق عدالت و قانون در جهان تلاش می‌کنیم و نمی‌خواهیم که بین برادران و دوستانمان درگیری رخ دهد.

کورتولموش تاکید کرد که تصمیم تاسیس پایگاه نظامی ترکیه در قطر به‌دلیل بحران بین قطر و عربستان اتخاذ نشده است و اگر قطر بگوید که نیازی به این پایگاه نیست، ترکیه فورا آن را تعطیل می‌کند.

معاون نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه مساله پایگاه ترکیه در قطر فقط به قطر و ترکیه مربوط می‌شود و نه به کشور دیگر، افزود که ترکیه به عنوان یک کشور دوست در منطقه خلیج فارس و برای تحقق صلح برای همه کشورهای منطقه حضور دارد.

کورتولموش با بیان اینکه بحران خلیج فارس به همه کشورها ضرر می‌رساند، خواستار کاهش بحران و از بین بردن همه دلایلی که موجب شعله ور شدن این بحران شده است، شد.

معاون نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه کشورش برای حل بحران قطر تلاش می‌کند، از عربستان و کشورهای دیگر خواست که از شروط خود برای از سرگیری روابط با قطر صرف نظر کنند، زیرا این شروط عادلانه و منصفانه نیست و هیچ کشور دارای حاکمیت آن را قبول نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ترکیه نمی‌خواهد بحران جدیدی رخ دهد، افزود: ترکیه ارسال کمک‌های غذایی و همه مستلزمات ملت قطر را ادامه می‌دهد.

ماه گذشته روابط قطر و سعودی به بهانه انتشار سخنان منتسب به امیر قطر که در آن بر حمایت این کشور از حماس و رابطه خوب با حزب الله و ایران تاکید کرده بود، تیره شد. این تیرگی روابط به سرعت وارد مرحله قطع روابط تشکیل جبهه‌ای علیه قطر شد که کشورهای بحرین، امارات و مصر را نیز در بر می‌گرفت.

این کشورها بعد از چند روز درخواستی 13 بندی را به قطر ارائه داده و برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین کردند که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج