چرا حجاب، اجباری است؟
۵۶۶۳۹۹
۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۴
۱۰۷۵۹ 
محمد سعید احدیان در روزنامه خراسان نوشت: همزمان با روزهای حجاب و عفاف، زیاد سوال می شود که چرا حجاب اجباری است؟ آیا با اجباری کردن حجاب می توان مردم را با حجاب کرد؟ آیا این همه که حجاب اجباری بوده مردم با حجاب شده اند؟.
محمد سعید احدیان در روزنامه خراسان نوشت: همزمان با روزهای حجاب و عفاف، زیاد سوال می شود که چرا حجاب اجباری است؟ آیا با اجباری کردن حجاب می توان مردم را با حجاب کرد؟ آیا این همه که حجاب اجباری بوده مردم با حجاب شده اند؟

پاسخ های زیادی به  سوال دلیل اجباری بودن حجاب داده شده است که در بسیاری از آن ها می توان نکاتی را برای خدشه پیدا کرد اما موضوعی که باعث شده است من شخصا از اجباری بودن حجاب حمایت کنم به منطقی بر می گردد با محوریت «حقوق دیگران»که حتی در لیبرالیسم  هم به آن تاکید شده است.  
 
حقوق انسان ها در فرهنگ غربی بر این پایه استوار است که «انسان ها آزاد هستند مگر این  که  به حقوق فردی دیگر لطمه بزنند». ما هم در توضیح اجباری بودن حجاب بر همین منطق تاکید می کنیم  فقط فرقی که وجود دارد در تعریف «حقوق دیگران» است.
 
در فرهنگ «دنیا محور» و «فردگرا»ی غربی حقوق دیگرانی که نباید به آن لطمه بخورد آزادی و «منافع» افراد دیگر جامعه است اما در فرهنگ اسلامی، دنیا محوری جای خود را به «آخرت اندیشی» و فردگرایی جای خود را به «خانواده محوری» می دهد. برای انسان مومن تلاش برای رفاه و آرامش در دنیا موضوعیت جدی دارد  اما هدف اصلی از چند ده سال زندگی  در دنیا، ساختن زندگی با طول زمان بی نهایت  در جهان پس از مرگ است به گونه ای که آن زندگی  پر از لذت های متنوع و همراه با  نعمات غیرقابل شمارش،  غیرقابل تصور و غیرقابل مقایسه با لذت های دنیا باشد.
 
همچنین در فرهنگ اسلامی فردگرایی نمی تواند آرامش فردی و بلوغ اجتماعی پایدار ایجاد کند پس حفظ کیان خانواده به عنوان محل آرامش وسکینه فردی و  سلول اصلی  جامعه ساز از مهم ترین ارکان جامعه اسلامی و البته ایرانی است.
 
بر این اساس در تعریف «حقوق دیگران» در فرهنگ اسلامی به جای منافع «سعادت» می نشیند و حفظ خانواده نیز هدفی راهبردی محسوب می شود. خلاصه این می شود که در نگاه اسلامی انسان ها در زندگی اجتماعی آزادند مگر این که به آزادی یا سعادت دیگران لطمه بزنند، همچنین با هر اقدامی که باعث تضعیف ارکان خانواده شود باید مقابله کرد.  
حال با این وصف بی حجابی(منظور  نوعی از پوشش هنجارشکنانه با هدف تبرج و خودنمایی است )  یا هر اقدامی که باعث شود سعادت انسانی دیگر از جامعه به خطر بیفتد یا کانون خانواده  تضعیف شود، ممنوع است چرا که آزادی نباید «حقوق دیگران» را سلب کند.
 
پس همان طور که حکومت به عنوان مثال وظیفه دارد اجازه ندهد مواد غذایی آلوده در جامعه توزیع شود چون سلامت دیگران لطمه می خورد، وظیفه دارد اجازه ندهد، فضای عمومی جامعه  آلوده شود چون سعادت دیگران لطمه می خورد. انسان ها اگر می خواهند به سعادت نرسند آزادند (لا اکراه فی الدین) اما اجازه ندارند مانع سعادت دیگران شوند. وقتی فردی به صورتی هنجارشکنانه با آرایشی غلیظ و برای خودنمایی به گونه ای خود را در سطح عمومی جامعه عرضه می کند که «دیده شود» به ویژه هنگامی که این افراد به تعداد قابل توجهی در جامعه تبدیل می شوند،  «ندیدن» توسط دیگران یا ناممکن یا خیلی سخت می شود و حق وجود زمینه برای رسیدن به سعادت از دیگران سلب می شود. 
 
البته برخی معتقدند که  به جای ممنوعیت در پوشش ، مردان خود را از «دیدن» منع کنند اما این افراد اگر منصفانه  رفتار خود(اگر مرد هستند) یا نزدیکان شان(اگر زن هستند) را محور قضاوت قرار دهند، اذعان خواهند کرد که در فضایی که بخش قابل توجهی از افراد با پوشش و آرایشی  تحریک کننده، وجود دارند و شما به دلایل کاری، تحصیلی، نیازهای اطلاعاتی، خرید و فروش و... مجبور به ارتباط گرفتن هستید، نمی توانید «نبینید». یک نفر و دو نفر را شاید بتوان اما  در محیطی پر از  هنجار شکنی و خودنمایی، افراد چشم شان را چقدر باید ببندند، یا سرشان را چه میزان به زیر بیندازند؟
 
ضمن آن که تاثیرگذاری محیط و همچنین قدرت کشش های غریزی در برابر رفتارهای عقلانی نیز نباید نادیده گرفته شود و مهم ترین راه برای دور ماندن از خطرهای موجود در محیط، سالم سازی محیط است چون چه بخواهیم چه نخواهیم محیط بر ما تاثیر می گذارد به ویژه اگر غریزه یا لذت نیز در همان جهت محیط باشد.
 
 به عنوان مثال آیا منطقی است که والدین به فرزندان شان اجازه معاشرت با دوست ناباب را بدهند  با این توضیح که خودش باید مراقب باشد؟ یا چند درصد از والدین حتی غیر مذهبی اما خانواده دوست، اجازه ارتباط طولانی فرزندشان با جنس مخالف را می  دهند با این توضیح که خودش می تواند مراقب باشد ؟ به صفحه حوادث روزنامه ها مراجعه کنید تا مشخص شود قریب به اتفاق افرادی که کارشان به جاهای باریک کشیده شده است در شروع فکر کرده اند می توانند، در ارتباط با جنس مخالف، رفتاری عقلانی داشته باشند و خود را کنترل کنند.
 
درباب تاثیرگذاری بی حجابی بر کانون خانواده نیز حرف و استدلال زیاد است و ما فقط همین قدر تاکید کنیم، مردانی که در محیط بیرونی با انواع خانم هایی معاشرت می کنند که  برای جذاب کردن  صورت هایشان مدت ها وقت و پول صرف آرایش کرده اند و با پوششی تحریک کننده و هزینه هایی زیاد، اندام هایشان را به جلوه در آورده اند، چگونه از همسرشان احساس رضایت کنند درحالی که وی به دلیل ضرورت های مالی و انجام وظایف خانه داری(اگر شاغل باشد که شرایط بدتر می شود) نه فرصت می کند، نه شرایط محیطی منزل اجازه می دهد و نه  می تواند معادل آن همه تنوع افراد، خود را زیبا کند.
 
تازه هنگامی که خانم های بیرونی زیباتر هم هستند، خطر تضعیف خانواده بسیار بیشتر می شود.  در طرف دیگر خانمی که برای محیط عمومی با جدیتی خاص خود را زیبا می کند اما چنین سرمایه گذاری را در محیط خانواده انجام نمی دهد، طبیعی است که پاسخ خیلی بهتری به نیاز «زیبا دیده شدن»، از مردان جامعه می گیرد تا همسرش، به ویژه اگر مرد به دلیل جذابیت های بیشتر محیط بیرونی پاسخ مناسبی به نیاز «دیده شدن» همسرش ندهد در نتیجه بی حجابی و بدپوششی در جامعه باعث بروز ظلمی مضاعف به خانم ها می شود که هم از یک طرف اسباب لذت بخشی مردان می شود و از طرف دیگر توجه و محبت همسران شان را از آن ها می گیرد.
 
در مجموع  در پاسخ به سوال چرا حجاب اجباری است؟ می توان به صورت خلاصه گفت: رعایت پوششی که محیط  جامعه را آلوده نکند، الزامی است چرا که به حق سعادت دیگران و حق داشتن خانواده ای گرم و سرشار از عشق و محبت  لطمه جدی می زند و در این میان بیشترین آسیب را خانم ها می بینند.      

پی نوشت: درباره تفاوت و چگونگی مواجهه با «بی حجابی» هنجارشکنانه و همراه با خودنمایی و «بدحجابی» خارج از حدود شرعی ولی با تاثیرات عرفی اندک در آلوده کردن فضای اجتماعی باید در مجالی دیگر صحبت کرد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1396/04/25
تفسیر شما بسیار ابکی است
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1396/04/25
. کمی نفس بکش‌
حیف مرکب قلمی که تو باهاش دری وری میتویسی.
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1396/04/25
اگه منظورت از بی حجابی نپوشیدن لباس مناسب هست که هیچی ولی اگه منظورت نپوشیدن چادر و مانتو و روسری هست که آدم اینقدر ضعیف النفس باشه که با دیدن موی سر یک خانم قید خانواده اش رو بزنه!همون بهتر که اون خانم هرچه زودتر از این آقا جدا بشه!
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1396/04/25
منطقی که پشت مسله حجاب نهفته است درکیفیت خلقت مرداست که بلدیدن تحریک می شود واگرزن پوشیده باشدازنظر شهوت مردان درامان است ودرغیراین صورت اتفاقات ناخوشایندمی افتد
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
الان مردهای اروپایی و امریکایی کیفیت خلقتشون با مردهای ایرانی و عرب و ... فرق میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1396/04/25
نویسنده این مقاله را ارجاع می دهم به نظر آیت الله طالقانی در مورد حجاب
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1396/04/25
عوض این .. گویی ها فرهنگ سازی کنید
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1396/04/25
بیشتر زنهای ایرانی چون نور خورشید و باد به موهای سرشون و بدنشون نمیخوره کمبود ویتامین دی گرفته اند یا دچار ریزش مو و ... شده اند.
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1396/04/25
این دلایل بی سر و ته
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1396/04/25
باید حجاب روی فکر مون برداریم.
Netherlands
10:48 - 1396/04/25
آقای که معتقده باید زن پوشیده باشه تا مرد دچار شهوت نشه . میشه جواب بده چرا در کشورهای غیر اسلامی چرا کمتر چشم چرونی. متلک گفتن و .
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1396/04/25
تفسیر بسیار زیبایی بود و برگرفته از تعالیم قرانی دوست عزیزی که معتقدی با حجاب کمبود ویتامین میگیری همین که افتاب به صورتت بخوره ویتامینت تامین میشه دیگه نیاز نیست نیمه برهنه خیابان گردی کنی و ذهن تمام مردهای شهرو درگیر امیال شیطانی کنی،از خدا بترسید و بهانه تراشی نکنید
پاسخ ها
سلی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
این مقاله رو شما نوشتی
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1396/04/25
ان کاربری که فرموده اندمردان غربی ایاخلقتشان فرق میکند جواب خیراست ولی خودشان راتغییردلده اندکهذغرت رامسخره می کنند زنشلن اگرموردتوجه قراربگیردوخانم رضایت داشته باشد بله هرکس انطورمی پسندددرهایذغرب بازاست ولی اینجاکشورشیعه مذهب است وحکمرحجاب راخداوندواجب فرمودهذ
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1396/04/25
بشین توخونه خودتو برو جلو آفتاب تا کاملا ویتامین دی بدنت تامین شه، مثلا برا خودت استدلال آوردی، حجاب دستور صریح قرآنه حالا کسی میخاد گوش نکنه هزارتا بهانه میاره
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1396/04/25
کی گفته کشورهای غیر اسلامی هیچ خبری از متلک نیست .آمارها روبخون ومطالعه کن .ضمنا اونجا اکه متلک بگی کلی جریمه وزندانی نصیب طرف میشه .قانون مانع شده .ولی بازم بسیار....
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1396/04/25
یه سر برو اونور اب بعد تفسیر کن
Iran, Islamic Republic of
01:09 - 1396/04/26
خداوند در قران دستور به حجاب داده و با وجود داشتن دهها دلیل برای داشتن حجاب حتی اگر هیچ دلیلی هم به ذهن انسان نرسه همون؛ دستور خداوند کافیه که حجت تمام بشه؛ بی چون و چرا…!! باید سر تسلیم فرود بیاریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج