كبودي لب‌ها در كودكان نشانه چيست؟
۵۷۰۳
۲۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۴
۴۷۵۱۸ 
6 علامت بیماری در نوزادان كه هرگز نباید نادیده گرفت
بچه‌دار شدن برای اولین بار خیلی لذت‌بخش است اما در عین حال مي‌تواند نگران‌كننده هم باشد؛ به‌خصوص وقتی نوزاد شما برای اولین بار بیمار مي‌شود. اگر علائم بیماري‌های مهم نوزادان را نشناسید، ممكن است هول شوید و دست و پاي‌تان را گم كنید.
برترین مجله اینترنتی ایرانبچه‌دار شدن برای اولین بار خیلی لذت‌بخش است اما در عین حال مي‌تواند نگران‌كننده هم باشد؛ به‌خصوص وقتی نوزاد شما برای اولین بار بیمار مي‌شود. اگر علائم بیماري‌های مهم نوزادان را نشناسید، ممكن است هول شوید و دست و پاي‌تان را گم كنید. بعضی از پدر و مادرها با دیدن یك جوش قرمز روی پوست نوزادشان یا با شنیدن صداي یك سرفه از دهان چنان به ترس و وحشت مي‌افتند كه نمي‌توانند درست تصمیم بگیرند اما شما چگونه مي‌توانید تشخیص دهید كه كدام مشكل جدی است و كدام نه؟ آیا مي‌توانید برای حل این مشكل تا فردا صبح صبر كنید و بعد به مطب پزشك بروید؟ یا باید همین الان شال و كلاه كنید و بچه‌ را به اورژانس بیمارستان برسانید؟ مطلب زیر 6 علامت جدی و مهم را به شما یاد مي‌دهد كه هیچ‌وقت نباید از آن‌ها به سادگی بگذرید.  وقتي سخت نفس مي‌كشد

اگر متوجه شدید نوزاد برای نفس كشیدن به سختی تلاش مي‌كند، به شكلی كه تند تند و به‌شدت نفس مي‌كشد و همچنين عضلات قفسه سینه او به‌شدت بالا و پایین مي‌روند و پره‌های بینی نوزاد مدام تكان مي‌خورند، حتما این نشانه را جدی بگیرید.
 •    نشانه چیست؟
در برخی از بیماري‌ها به‌خصوص بیماري‌های ریوی مانند ذات‌الریه ممكن است نوزاد دچار چنین حالتی شود. در درجه اول نوزاد به‌شدت تلاش مي‌كند تا نفس بكشد اما اگر به موقع برای درمان او اقدام نكنید، ممكن است دچار خستگی شده و نتواند برای تنفس تلاش كند.
 •    چه باید كرد؟
باید هر چه سریع‌تر با پزشك كودك‌تان تماس گرفته یا نوزاد را به اورژانس برسانید.  زماني كه رنگ زرد خطرناك مي‌شود

زردی همیشه خطرناك نیست، ولی اگر زردی نوزاد شما به جای كاهش یافتن و برطرف شدن، در حال بدتر شدن است، باید آن را جدی بگیرید.
 •     نشانه چیست؟
در بدن همه ما ماده‌زرد رنگی به نام «بیليروبین» تولید مي‌شود كه باید از بدن دفع شود و وظیفه این كار بر عهده كبد است اما نوزادان در اوایل تولد، كبد ضعیفی دارند كه قادر نیست این ماده را از بدن‌شان دفع كند. به همین دلیل بیليروبین در بدن آن‌ها جمع مي‌شود و باعث زرد شدن پوست آن‌ها مي‌شود. اگر این زردی از حد خاصی بالاتر رود، روی مغز نوزاد اثر مي‌گذارد و ممكن است باعث تشنج و عقب‌ماندگی ذهنی كودك شود.
 •     چه باید كرد؟
اگر متوجه زردی نوزادتان شدید، باید او را نزد پزشك ببرید. بیشتر پزشكان پیشنهاد مي‌كنند كه برای كمتر شدن زردی به نوزادتان بیشتر شیر بدهید تا بتواند مقداراضافی بیليروبین را از بدن خود دفع كند. همچنین شما باید چندبار طی چند روز متوالی به پزشك مراجعه كنید تا روند كاهش یا افزایش بیليروبین را زیر نظر بگیرد. اگر زردی نوزاد همچنان رو به افزایش بود، قدم بعدی آن است كه از نوردرمانی كمك بگیرید و اگر این روش هم جواب نداد، خون نوزاد باید تعویض شود. اما خوشبختانه اگر شیردهی بیشتر و نوردمانی را به موقع انجام دهید، به‌ندرت نیاز به این كار خواهد بود. بیشتر نوزادان مي‌توانند بعد از چند هفته كبدی قوی داشته باشند و از شر زردی خلاص شوند.  استفراغ سبز رنگ نشانه چيست؟

نوزادان زیاد استفراغ مي‌كنند و استفراغ آن‌ها هم دلایل زیادی دارد. مثلا اگر سرفه شدید بكنند، یا گریه آن‌ها شدید شود، یا بیش از حد به آن‌ها شیر داده باشید، ممكن است استفراغ كنند. اما بالا آوردن مایع شفاف سبزرنگی كه شبیه صفراست، یا بالا آوردن استفراغی كه در آن دانه‌های قهوه‌ای مایل به سیاه دیده مي‌شود، نشانه‌های بدی هستند و باید جدی گرفته شوند.
 •     نشانه چیست؟
استفراغ سبزرنگ صفراوی نشانه آن است كه روده‌های نوزاد دچار گرفتگی شده‌اند و استفراغی كه در آن دانه‌های پررنگ شبیه دانه‌های قهوه دیده شود نشانه خونریزی در معده نوزاد است. همچنین استفراغ كودك به‌دنبال خوردن ضربه به سر، نشانه بدی است و نیاز به پیگیری دارد.
 •     چه باید كرد؟
اگر متوجه این علائم شدید، از خوراندن مواد خوراكی به او خودداری كنید و نوزاد را به نزد پزشك یا بیمارستان ببرید.براي تب بالای 38 درجه چه كنيم؟

اگر نوزاد شما كمتر از 3 ماه سن دارد و درجه دمایی كه از راه مقعد اندازه‌گیری كرده‌اید، بالاتر از 38 درجه است، نباید تب او را نادیده بگیرید.
 •     نشانه چیست؟
تب در نوزادان، علامت بیماري‌های زیادی مي‌تواند باشد. از یك سرماخوردگی ساده تا بیماری مننژیت. به همین دلیل هم هست كه پزشكان تب را در كودكان زیر 3 ماه، بسیار جدی دنبال مي‌كنند تا دلیل آن را مشخص كنند.
 •     چه باید كرد؟
درصورتی كه متوجه دمای مقعدی 38 درجه یا بالاتر شدید، حتما با پزشك كودك‌تان تماس بگیرید. در این سن، لازم است كودك در بیمارستان بستری شود و آزمایش‌های لازم برای او صورت بگیرد تا علت تب او مشخص شود. برای كودكان بالاتر از 3 ماه كه سیستم ایمنی بدن‌شان تكامل بیشتری پیدا كرده، تب به این حد جدی و خطرناك نیست.چه زماني دچار كم‌آبي مي‌شوند؟

كم‌آبی یا دهیدراتاسیون، مشكلی است كه در این روزهای گرم بیشتر از هر زمان روی مي‌دهد. گرمای بیش از حد هوا سبب مي‌شود تا نوزاد بیش از حد دچار تعریق شده و آب بدنش را از دست بدهد. در این شرایط ادرار نوزاد كاهش پیدا مي‌كند.
 • نشانه چیست؟
اگر نوزاد شما پوشكش را به مقدار كافی خیس نمي‌كند، حتما دچار كم‌آبی شده. برای نوزادان زیر 6 روز، به ازای هر روز سن، باید یك پوشك خیس ببینید و بعد از آن، دیدن روزی 6 پوشك خیس نشانه كافی بودن میزان ادرار نوزاد است. یعنی برای یك نوزاد 3 روزه 3 پوشك خیس در روز كافی است، برای یك نوزاد 4 روزه 4 پوشك خیس و برای نوزادان 6 روز به بالا روزی 6 پوشك خیس. سایر علائمی كه مي‌توانند كم‌آبی را به شما هشدار دهند عبارتند از: گود افتادن چشم‌ها، نداشتن اشك زمان گریه نوزاد و در موارد شدیدتر، حالت بی‌حالی و خواب‌آلودگی.
 • چه باید كرد؟
اگر متوجه چنین علائمی شدید، باید هر چه سریع‌تر به پزشك كودك‌تان یا به اورژانس زنگ بزنید. بر خلاف تصور والدین، دادن آب به نوزاد در چنین شرایطی كار صحیحی نیست چون ممكن است باعث شود مواد معدنی موجود در خون نوزاد رقیق شده و نوزاد دچار تشنج شود. اگر با پزشك تماس بگیرید ممكن است دستور تهیه شربت نمك و شكر را به شما یاد داده یا از شما بخواهد پودر ORS یا همان سرم خوراكی برای نوزادتان تهیه كنید. نوشیدن سرم خوراكی به درمان نوزاد كمك مي‌كند.كبودي لب‌ها علامت چيست؟

كبود شدن لب‌ها، زبان و دهان یعنی تغییر رنگ و آبی شدن آن‌ها نشانه‌ای است كه حتما باید به سرعت به آن رسیدگی شود.
 •   نشانه چیست؟
كبودی لب‌ها و دهان نشانه آن است كه تنفس نوزاد شما در خطر است و این یعنی اكسیژن كافی به نوزاد نمي‌رسد.
 •   چه باید كرد؟
اگر این علامت را دیدید بهتر است هر چه سریع‌تر با اورژانس تماس بگیرید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج