بهترین فیلم های وسترن تاریخ سینما
۵۷۳۸۰۶
۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
۳۱۸۳۹ 
شاید عصر ما دیگر عصر فیلم های وسترن نباشد اما این بدان معنا نخواهد بود که فیلم های وسترن جذابیت خود را از دست داده اند. کاملاً
وب سایت روزیاتو: شاید عصر ما دیگر عصر فیلم های وسترن نباشد اما این بدان معنا نخواهد بود که فیلم های وسترن جذابیت خود را از دست داده اند. کاملاً طبیعی است که در هر دوره ای یک ژانر خاص در صنعت سینما به چشم آمده و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؛ برای مثال در دوره ی کنونی فیلم های ابرقهرمانی و کامیک از دیگر ژانرها طرفداران بیشتری داشته و طبیعتاً فیلم هایی که در این حیطه ساخته می شوند بسیار بیشتر بوده و سرمایه گذاری بیشتری روی چنین پروژه هایی انجام می گیرد. علاقمندان به سینما خوب می دانند که چنین وضعیتی در دو دهه ی پایانی قرن بیستم برای ژانر جنگی و دستکم برای چندین دهه قبل از آن در مورد فیلم های وسترن اتفاق افتاد و هر کدام از این ژانرها نیز در این برهه های زمانی سینماها را قبضه کرده بودند.

اگر چه هر ژانری زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارد اما فیلم های وسترن به خاطر درگیری های خونین، انتقام های بیرحمانه، دوئل های جذاب و سرقت از بانک هایش مشهور است. شاید طرفداران این ژانر صدها فیلم وسترن دیده باشند و برای هر شخص فیلم یا فیلم های خاصی جذابیت بیشتری داشته باشند. بنابراین فهرست کردن ۲۰ فیلم برتر وسترن تاریخ سینما که مورد قبول همه باشد کار بسیار سختی خواهد بود. با این وجود در ادامه ی این مطلب قصد داریم فهرستی از ۲۰ فیلم برتر این ژانر را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

۲۰- تنها بتاز – باد بوتیشر (۱۹۵۹)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «تنها بتاز» (Ride Lonesome) بهترین همکاری بوتیشر و راندولف اسکات در میان هفت فیلمی بود که این دو با هم کار کردند. این فیلم داستان یک هفت تیر کش جایزه بگیر به نام بن بریگاد را روایت می کند که قصد دارد انتقام مرگ همسرش را از عاملان مرگ او بگیرد. وی می خواهد به هر قیمتی که شده قاتل همسرش را پای میز محاکمه بکشد. این فیلم که تمامی صحنه های جذاب آن در صحرای سیرا نوادا فیلم برداری شده به خاطر لوکیشن های جذاب و بیشتر به خاطر دیالوگ زیر شناخت می شود:” چیزهایی وجود دارد که یک مرد نمی تواند از آنها بگذرد”.
 


۱۹- ورا کروز- رابرت آلدریچ (۱۹۵۴)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

در فیلم «ورا کروز» (Vera Cruz) گری کوپر و برت لنکستر نقش دو هفت تیر کش را بازی می کنند که در دوران جنگ های انقلاب مکزیک توسط فرانسویها برای رساندن یک خانم بلند مرتبه به شهر بندری ورا کروز استخدام می شوند اما در نهایت متوجه می شوند که در دلیجان او مقدار زیادی طلا قرار دارد و بدین ترتیب سعی می کنند این طلاها که ۳ میلیون دلار ارزش دارد را به سرقت ببرند. اگر چه این فیلم در زمان اکران زیاد مورد توجه و استقبال قرار نگرفت اما امروزه می توان آن را از اولین فیلم هایی دانست که فیلم های وسترن اسپاگتی دهه ی ۶۰ از آن الهام گرفته بودند.
 


۱۸- وینچستر ۷۳- انتونی مان (۱۹۵۰)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «وینچستر ۷۳» اولین همکاری جیمز استوارت و آنتونی مان بوده و داستان مردی را روایت می کند که در تعقیب یک یاغی مشهور به شهر داج سیتی در کانزاس می روند اما متوجه می شوند که در این شهر حمل اسلحه قدغن بوده و ناگزیر سلاح های خود را تحویل می دهند. در نهایت یاغی مورد نظر را پیدا می کنند اما به دلیل نداشتن اسلحه نمی توانند او را دستگیر کنند. در نهایت او در یک مسابقه تیراندازی شرکت کرده و برنده ی یک وینچستر بسیار باارزش می شود اما یاغی مذکور این وینچستر را از اتاق او می دزدد. ادامه ی فیلم تلاش های این مرد برای بازپس گیری تفنگش را روایت می کند. بازی بازیگران در این فیلم وسترن خیره کننده است.
 


۱۷- سربازهای یک چشم- مارلون براندو (۱۹۶۱)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

در ابتدا قرار بود فیلم «سربازهای یک چشم» (One-Eyed Jacks) به کارگردانی استنلی کوبریک و بر اساس فیلم نامه ای از سام پکین پا ساخته شود اما به دلیل مشکلاتی که بین کوبریک و کمپانی سازنده پیش آمد، براندو کارگردانی را علاوه بر ایفای نقش اول فیلم بر عهده گرفت که تنها فیلم او در مقام کارگردانی بود که با شکست تجاری نیز همراه شد. این فیلم به خاطر زمان بیش از ۴ ساعته اش مشهور شد اما استقبال ناامید کننده ی تماشاگران آن را به یک شکست تجاری مطلق تبدیل کرد. با این وجود امروزه این فیلم را به خاطر بازی های منحصر به فرد براندو و کارل مالدن و چشم اندازهای خیره کننده ی مونتری و بیگ سور (Big Sur) یک شاهکار الهام بخش و یکی از بهترین و زیباترین فیلم های ژانر وسترن می دانند.
 


۱۶- ریو براوو- هاوارد هاکس (۱۹۵۹)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

در فیلم «ریو براوو» (Rio Bravo) جان وین که مشهورترین بازیگر ژانر وسترن در تاریخ سینما به شمار می آید نقش یک کلانتر در شهر ریو براوو در تگزاس را روایت می کند که بعد از دستگیری برادر یک مزرعه دار سرشناس مجبور می شود همراه با یک سرباز دائم الخمر، هفت تیرکشی جوان و یک پیرمرد ناخوش و چلاق به مقابله با افراد شروری بپردازد که قصد آزادی زندانی را دارند. روابط و دیالوگ های بین جان وین، دین مارتین و والتر برنان در این فیلم بسیار فوق العاده است و از جنبه های مثبت فیلم به شمار می آید.
 


۱۵- کلمنتاین عزیز من- جان فورد (۱۹۴۶)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

در فیلم رمانتیکی شده ی «کلمنتاین عزیز من» (My Darling Clementine) هنری فوندا نقش کلانتری به نام وایت ایرپ را روایت می کند که به کمک دوست دائم الخمرش می خواهد انتقام برادر خود را بگیرد اما در نهایت مجبور می شود با خانواده ی قاتل درگیر شده و در منطقه ی اوکی کورال با آن ها دوئل می کند. در این بین وی با زنی آشنا شده و به او علاقمند می شود. صحنه های به یاد ماندنی زیادی در این فیلم وجود دارد از جمله صحنه ای که فوندا روی صندلی در ایوان نشسته و شهر بی قانون تومبستون را تماشا می کند.
 


۱۴- حادثه در آکس بو- ویلیام ای ولمن (۱۹۴۳)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «حادثه در آکس بو» (The Ox-Bow Incident) با بازی هنری فوندا در نقش قهرمان فیلم داستان مردی را روایت می کند که در روزهای اول ورودش به شهر با قتل یک گله دار و دستگیری سه مرد بیگناه توسط مردم شهر به جرم قتل او مواجه می شود. علی رغم تلاش های فوندا این سه مرد بیگناه توسط مردم اعدام می شوند اما در نهایت بیگناهی آن ها مشخص شده و معلوم می گردد که در اصل قتلی صورت نگرفته است.
 


۱۳- بوچ کاسیدی و ساندنس کید- جورج روی هیل (۱۹۶۹)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «بوچ کاسیدی و ساندنس کید» (Butch Cassidy and the Sundance Kid) با بازی خیره کننده ی رابرت ردفورد و پل نیومن به یکی از فیلم های ماندگار ژانر وسترن تبدیل شد که در بخش فروش و کسب جوایز اسکار نیز بسیار موفق بود. این دو نقش دو خلافکار را بازی می کنند که پس از چند مورد سرقت از بانک . کلاهبرداری تحت تعقیب گسترده قرار می گیرند. در نهایت پس از مشهور شدن در امریکا و مکزیک آن ها همراه با یک زن به بولیوی می روند تا در آن جا فعالیت های غیرقانونی و تبهکارانه خود را ادامه دهند اما بوچ و ساندنس در تله گرفتار شده و کشته می شوند. دیالوگ های ماندگار و موسیقی متن فیلم از شاخصه های اصلی آن به شمار می آیند.
 


۱۲- تفنگدار- هنری کینگ (۱۹۵۰)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

در فیلم «تفنگدار» (The Gunfighter) دومین همکاری کینگ و گریگوری پک به شمار می آمد. پک در این فیلم نقش یک هفت تیر کش بدنام را ایفا می کند که به عنوان سریع ترین هفت تیر کش غرب شناخته می شود و همین موضوع باعث می گردد که هفت تیر کش های جوان و جویای نام سعی می کنند با شکست و کشتن او نامی برای خود دست و پا کنند اگر چه او همواره تلاش دارد از گذشته اش فرار کند. در ادامه وی ناخواسته مجبور می شود یکی از این هفت تیرکش های جوان را در دفاع از خود به قتل برساند و این موضوع باعث می شود که برادران مقتول سعی کنند انتقام برادر خود را از او بگیرند. در این اثنا وی با همسر سابق و پسرش که تاکنون او را ندیده مواجه می شود اما آن ها او را طرد می کنند و در نهایت با مرگ او داستان به پایان می رسد.
 


۱۱- بر دشت مرتفع بتاز- سام پکین پا (۱۹۶۲)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «بر دشت مرتفع بتاز» (Ride the High Country) داستان دو کلانتر پیر با بازی جوئل مک کری و راندولف اسکات را روایت می کند که در اوایل قرن بیستم را روایت می کند که قصد دارند یک محموله ی طلا را از معدنی در کالیفرنیا و از طریق صحرای سیرا نوادا به مکانی دیگر منتقل کنند. اما در واقع شخصیت گیل وسترام با بازی اسکات همراه با یک مرد دیگر قصد دزدیدن محموله را دارند و شخصیت استیو جود با بازی مک کری از این موضوع بی اطلاع است. این موضوع در ادامه اتفاقاتی را برای این دو در پی دارد.
 


۱۰- هفت دلاور- جان استورجس (۱۹۶۰)

20 شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

فیلم «هفت دلاور» (The Magnificent Seven) که بر اساس فیلم با نام «هفت سامورایی» به کارگردانی آکیرا کوروساوا ساخته شده است یک شاهکار به تمام معنا در ژانر وسترن به شمار می آید. داستان پردازی بی نقص، بازیگران سرشناس، موسیقی متن خارق العاده و صحنه ها و نقش های به یاد ماندنی باعث جاودانگی این فیلم شده است. از بازیگران اصلی این فیلم می توان به یول براینر،ایلای والاش، استوی مک کوئین، چارلز برانسون، جیمز کابرن و رابرت واون اشاره کرد. آن ها نقش عده ای هفت تیرکش را ایفا می کنند که