مجازات در انتظار والدين متخلف
۵۸۹۶۳۸
۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
۲۹۲۱ 
با توجه به اينكه در سال‌هاي اخير،كودكان و نوجوانان با مشكلات بسياري مواجه بوده و به نوعي برخي از آن‌ها نيز در معرض خطر قرار دارند و با توجه به خلأهای قانونی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان، قوه قضاییه در اردیبهشت88 لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» را تقدیم دولت کرد. در مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در آبان همان سال، به مجلس ارسال شد.
محمد كاظمي در روزنامه قانون نوشت: با توجه به اينكه در سال‌هاي اخير،كودكان و نوجوانان با مشكلات بسياري مواجه بوده و به نوعي برخي از آن‌ها نيز در معرض خطر قرار دارند و با توجه به خلأهای قانونی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان، قوه قضاییه در اردیبهشت88 لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» را تقدیم دولت کرد. در مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در آبان همان سال، به مجلس ارسال شد.

لايحه در كميته خصوصي كميسيون قضايي مجلس مورد بررسي قرارگرفت اما با توجه به پايان عمر مجلس نهم، دوباره از سوي دولت به مجلس دهم ارسال شد و در حال حاضر نيز در كميته خصوصي كميسيون قضايي مطرح است و پس از اتمام بررسي‌ها اين لايحه در صحن كميسيون مطرح خواهد شد .
 
در این لایحه، به مواردی مانند سرپرستی، فرار از خانه، زندانی شدن توسط والدین، خشونت مستمر، عدم ثبت ولادت، سوءرفتار، بهره‌کشی، نادیده‌گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصیل آن‌ها، خرید و فروش کودکان و فعالیت مجرمانه به وسیله کودک اشاره شده است.

همچنين در اين لايحه براي خانواده‌هايي كه به وظايف قانوني و شرعي خود در قبال كودكان خود عمل نكنند، مسئوليت و مجازات‌هايي درنظر گرفته شده است كه اين مجازات، بيشتر به صورت جزاي نقدي و توجيه، هدايت و عدم تكرار رفتارهاي قبل والدين ديده شده و اصولا در اين لايحه، بيشتر اقدامات پيشگيرانه در قبال كودكان و نوجوانان مدنظر قرار گرفته است.

با توجه به مشكلات و آسيب‌ها در مورد كودكان و ضرورت تصويب لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان، بايد بگويم اين لايحه به زودي در دستور كار كميسيون حقوقي و قضايي مجلس قرار خواهد گرفت زيرا بررسي‌هاي كميته فرعي به اتمام رسيده و به زودي در صحن كميسيون مطرح خواهد شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج