برتری‌های چیپست کایرین 970 هواوی
۶۰۸۴۲۱
۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
۶۶۰۳ 
شرکت هواوی در نمایشگاه ایفا 2017 از چیپست کایرین 970 (Kirin 970) رونمایی کرد. در این مطلب، مدیران هواوی از برتری‌های این چیپ جدید نسبت به رقبا صحبت می‌کنند.
وب سایت گجت نیوز - م. معصوم‌پور: شرکت هواوی در نمایشگاه ایفا 2017 از چیپست کایرین 970 (Kirin 970) رونمایی کرد. در این مطلب، مدیران هواوی از برتری‌های این چیپ جدید نسبت به رقبا صحبت می‌کنند.
 
 برتری‌های چیپست کایرین 970 هواوی نسبت به سایر رقبا

هواوی طی هفته‌های اخیر از چیپ جدید خود با نام کایرین 970 (Kirin 970) رونمایی کرد. همچنین بر مبنای آخرین اخبار، هواوی از این چیپ در گوشی پرچمدار آتی خود یعنی Mate 10 که به زودی آن را عرضه می‌کند بهره خواهد گرفت. این چیپ از قابلیت‌هایی برخوردار است که برای اولین بار می‌تواند هوش مصنوعی یا AI را به گوشی های تلفن همراه وارد کرده و آن‌ها را از یک Smart Phone یا تلفن هوشمند به Intelligent Phone یا تلفن برخوردار از هوش مصنوعی بدل کند.

اصلی‌ترین شاخصه‌ای که چیپست کایرین 970 را از سایر چیپ‌های مشابه متمایز می‌کند، بخش NPU در این چیپ جدید است. تاکنون کاربران با مفاهیمی چون CPU یا Central Processing Unit به عنوان پردازنده اصلی دستگاه و GPU یا Graphic Processing Unit به عنوان پردازنده گرافیکی دستگاه آشنا بودند ولی در Kirin 970، هواوی از بخش جدید با عنوان NPU یا Neural Network Processing Unit رونمایی کرده است.

قابلیت هوش مصنوعی در چیپست کایرین 970

NPU در واقع همان بخشی در چیپ است که قابلیت هوش مصنوعی یا AI را در آن ایجاد می‌کند و به Kirin 970 امکان یادگیری از طریق شبکه‌های عصبی را می‌دهد. به گفته اریک ژو چن، مدیر بخش طراحی تیم Kirin در هواوی، این مغز مصنوعی در کنار CPU و GPU تعبیه شده در چیپست کایرین 970 می‌تواند تا 25 برابر کارایی بالاتر را در پردازش‌های گرافیکی و منطقی برای گوشی بهره‌مند از این چیپ به ارمغان بیاورد.
 
نکته جالب اینجاست که این افزایش کارایی، با افزایش بهره‌وری به میزان 50 برابر در این چیپ همراه است. به عبارت دیگر در Kirin 970 به هر میزان که کارایی بیشتر شده، مصرف انرژی آن به دو برابر میزان افزایش کارایی، کاهش یافته است! به نظر می‌رسد قرار دادن NPU در این چیپ موجب افزایش کارایی چشمگیر آن در پخش پردازش مرکزی و گرافیکی آن نیز شده است.

مدیر عامل هواوی، ریچارد یو، در هنگام معرفی و رونمایی از کایرین 970 در نمایشگاه IFA 2017 در ماه گذشته به میزان ترانزیستورهای به کار گرفته شده در این چیپ هم اشاره داشت و گفت که مهندسان هواوی با جای دادن 5.5 میلیارد ترانزیستور با معماری ساخت 10 نانومتری موفق به ایجاد این قابلیت‌ها در این چیپ شده‌اند.
 
در این مراسم او به عملکرد بهتر چیپ Kirin 970 نسبت به رقبای خود در اپل و سامسونگ هم اشاره داشت و با نشان دادن نتایج تست‌هایی مانند تست تشخیص چهره، برتری‌های این چیپ را به رخ رقبا کشید.

این‌ها ارقامی اعجاب‌آور هستند که البته ما باید تا عرضه گوشی پرچمدار جدید هواوی یعنی Mate 10 برای مشاهده کارایی واقعی آن‌ها در عمل صبر کنیم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج