انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی
۶۱۵۰۲۸
۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
۸۸۳۶
احمد توکلی با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود نسبت به رانت یکی از وزرای سابق در گازرسانی به ویلای شخصی خود در روستای سنگان انتقاد کرد.
خبرگزاری مهر: احمد توکلی نماینده سابق ادوار مجلس و رئیس سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت، با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود در مورد بررسی مشکلات مردم سنگان (در حوالی تهران) ناشی از عملیات راه سازی، نسبت به عدم رعایت عدالت در گازرسانی به این روستا اعتراض کرده و نسبت به گازکشی به ویلای یکی از مسئولان انتقاد کرد.

متن کامل این مطلب به شرح زیر است:


«سه‌شنبه ۱۸ مهر به دعوت یکی از اهالی سنگان به آنجا رفتم تا از تبعات احداث #بزرگراه_تهران_شمال بر زندگی و اقتصاد آنجا را از نزدیک ببینم. سنگان در جاده  امامزاده داوود، بعد از کن و سولقان قرار دارد که به دلیل نزدیکی به تهران در طول سال، ساکنان دائمی  دارد.

درآمد تقریباً تمامی روستانشینان با تولیدات باغی به ویژه گیلاس گره خورده است.

مشاهدات من غالب دعاوی آنان را تأیید کرد:

به دلیل طراحی بد مسیر، پایه پل‌ها یا دیورهای بتنی تأمین‌کننده ایستایی آزادراه، حتی تا پشت اتاق برخی ساختمان‌ها آمده است، راه آسان دسترسی به مزارع را بسته است.
گوئی در نقشه این آزادراه سنگان نادیده گرفته شده است.

در اثر انفجار برای باز کردن مسیر دیوارهای تعدادی از خانه‌ها ترک خورده و دیگر ایمن نیستند.

گردوغبار دائمی ناشی از رفت‌وآمد کامیون‌ها و کمپرسی‌های سنگین  و سایر عملیات ساخت که در موقع انفجارها یکباره بسیار شدید بر می‌خیزد و زندگی روستاییان، به ویژه بانوان را به شدت مختل کرده است.

بدتر از آن غبار گرفتگی درختان میوه است که ظرف سه سال فروش گیلاس صادراتی را از ۳ میلیارد تومان به ۷۰۰ میلیون تومان رساند و امسال تقریباً صفر بوده است.

به دلیل فقدان ظرفیت جاده رفت‌وآمد غیر استاندارد کامیون‌ها و کمپرسی‌های سنگین بر خطر تردد برای مردم افزوده است.

چون برخی از دیوارهای بتنی آزادراه ازحاشیه باغ‌ها می‌گذرد، بتن به باغ سرایت کرده و تعدادی از درختان را خشکانده است.

سروصدای دائمی تراش کوه امان همه را بریده است.

علاوه بر این سولقان لوله‌کشی گاز دارد. از سولقان به سمت سنگان برای آنکه باغچه وزیر اقتصاد دولت یازدهم از گاز بهره‌مند شود، یک و نیم کیلومتر به سمت سنگان انجام شده است. این یکی دیگر آتش به جان مردم می‌زند.

اضافه کنیم در این مشکل بزرگ‌تر که خاص این روستا نیست و آن حریم قائل شدن برای جاده و رودخانه است. در نتیجه اگر پدری بخواهد برای پسرانش سوروسات ازدواج راه بیندازد نمی‌تواند دو اتاق به ساختمان خود اضافه کند.

پس از اتمام بازدید اهالی در حسینیه بسیار زیبا و استثنایی سنگان گرد هم آمدند. آنها نسبت به احداث آزادراه معترض نبودند بلکه می‌گفتند چرا دولت نسبت به تبعات کار عمرانی خویش بی‌تفاوت است و پاسخگو نیست؛ و کسی هم نمی‌آید به دادشان برسد.

من به آنها حق دادم گفتم دولت باید خساراتی  را که به شما رسیده است جبران کند. زحماتی که بر زندگی و کاسبی شما تحمیل شده است باید جبران گردد. یکی از بهترین جبران‌ها انجام لوله‌کشی گاز است بدین ترتیب زشتی رانت تبعیض‌آمیز وزیر کاهش می‌یابد. به آنان  قول  پیگیری دادم.

درباره جبران خسارت‌ها نیز مشکلات دولت را برایشان تشریح کردم و گفتم هرچند از نظر قانون مدنی  خسارت زننده‌ها ملزم به جبران خسارت هستند، اما ممکن است دولت به دلیل کمبود مالی به سرعت نتواند این کار را بکند.

شب بعد، حوالی اذان از سنگان زنگ زدند که قرار است دادستان منطقه غرب، امشب به سنگان بیاید ولی از غروب چندین خودروی پلیس ویژه در اول راه سولقان به سنگان ایستاده‌اند. این امر باعث نگرانی و عصبانیت  مردم شده بود.
تازه فهمیدم سنگانیان طی بیانیه‌ای به مقامات مسئول اولتیماتوم داده بودند که اگر تا ۲۰ مهر تکلیف را روشن نسازند، جاده را بر روی رفت‌وآمد تجهیزات راه‌سازی خواهند بست. دوست من در گزارش تلفنی خود گفت که اگر پلیس به ما حمله کند ما مقابله به مثل خواهیم کرد. من به شدت نهی‌شان کردم.

بلافاصله در تماس با مسئولان محترم  وزارت کشور و یکی از فرماندهان نیروی انتظامی به این برادران تأکید کردم خواسته‌های مردم غالباً حق است، مبادا مسئله‌ای پیش بیاید.

ساعتی  بعد همان دوست گزارش کرد که  جناب آقای کارگر، ریاست دادسرای منطقه غرب تهران  با جمعی از مسئولان ذی‌ربط احداث آزادراه و چند قاضی بلند پایه در جمع مردم حاضر شده و با حوصله و تدبیر بین مسئولان حاضر و روستانشینان تفاهم ایجاد کرد. مسئولان  برای جبران خسارت به مردم تعهداتی سپردند. آقای کارگر خودش نیز پیگیری را به گردن گرفت.

ماجرا به خیروخوشی در ساعت ۲۲:۳۰ پایان یافت. ظاهراً آمادگی پلیس ویژه برای پیشگیری از بی‌نظمی احتمالی و کنترل حوادث غیرمترقبه بود. این  نوع برخورد رئیس دادسرای منطقه غرب تهران، نشانه عقل و تدبیر و احترام به مردم است. من روز پنجشنبه، به عنوان یک شهروند، تلفنی از آقای کارگر تشکر کردم و قرار گذاشتیم برای تحقیق خواسته‌های سنگانیان همکاری کنیم. جا دارد آقای جعفری دولت‌آبادی داستان محترم تهران از این همکار عاقل خویش تقدیر نماید».
برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1396/07/23
چه عجب.عاقلی پیدا شد.اگه بعد زیر حرف شون نزنن خوبه
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1396/07/23
اقای توکلی لطفا بزرگ شو سازمان مردم نهاد شما میتواند نقطه شروع خوبی علیه فساد رو به رشد باشد .راه کار موثر و قوی برای مبارزه با فساد کلان بدهید این گزارش بیشتر کار یک خبر نگار است لطفا بزرگ شوید. ممنون.
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1396/07/23
وعده های سرخرمنه باورنکنید روستاییان راسرمیدوانند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج