خطر سیل تهران جدی است
۶۱۹۲۹۸
۰۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
۵۴۲۱
معاون آبخیزداری استان تهران با اشاره به این‌که ‌ده حوضه آبخیز با سطحی بالغ بر 60 هزار هکتار مشرف به شهر تهران است، افزود‌: با توجه به از بین رفتن مسیرهای طبیعی خروج روان آب‌ها در هنگام بارندگی‌های فصلی، سیلاب تهدیدی جدی برای شهر تهران محسوب می‌شود.
‌جام‌جم آنلاین: معاون آبخیزداری استان تهران با اشاره به این‌که ‌ده حوضه آبخیز با سطحی بالغ بر 60 هزار هکتار مشرف به شهر تهران است، افزود‌: با توجه به از بین رفتن مسیرهای طبیعی خروج روان آب‌ها در هنگام بارندگی‌های فصلی، سیلاب تهدیدی جدی برای شهر تهران محسوب می‌شود.

حمیدرضا زکی‌زاده‌ ساخت و سازهای بی‌رویه و غیرمجاز و از بین بردن پوشش‌های گیاهی را از عوامل انسانی مهم و تأثیرگذار در وقوع سیلاب نام برد و افزود: ساخت و سازهایی که در حریم و حتی بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها در سال‌های اخیر انجام شده، موجب از بین رفتن مسیرهای طبیعی خروج روان آب‌ها شده که افزایش شدت و قدرت تخریبی سیلاب را در پی داشته که در نهایت شاهد اتفاقات ناگوار در این سال‌ها بوده‌ایم.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران یادآور شد: سیلاب‌هایی که در سال‌های اخیر در شهر تهران بوقوع پیوسته، خسارت‌های زیادی به همراه داشته است که برای نمونه به خسارت‌های ناشی از سیلاب سال 1394 می‌توان اشاره کرد که در پی این حادثه 14 نفر از شهروندان جان باختند و بیش از 37 میلیارد تومان خسارت مالی وارد شد.

زکی‌زاده، عملیات آبخیزداری را راهکار علمی موثر برای کاهش و کنترل سیلاب در ارتفاعات مشرف به شهر تهران دانست و در این ‌باره تصریح کرد: عملیات آبخیزداری که شامل اقدامات مکانیکی(سازه‌ای)، بیولوژیکی و بیومکانیکی است، علاوه بر کاهش قدرت تخریبی سیلاب و خسارت‌های جانی و مالی، موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی شده و از خشکسالی و فرونشست زمین جلوگیری کرده که با توجه به این مهم، ضروری است این اقدامات بدون وقفه و به سرعت در حوضه‌های آبخیز مشرف به شهر تهران به مرحله مطالعه و اجرا درآید.

وی ادامه داد: برای مقابله با این تهدید، طرح جامع کاهش خطرات سیلاب حوضه‌های آبخیز مشرف به شهر تهران تهیه شده است که برای اجرای این طرح اعم از مطالعات و اقدامات اجرایی آبخیزداری نیاز به اعتباری حدود صد میلیارد تومان است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1396/08/01
کو بارون؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1396/08/01
پولارو ندید عربا خرج کشور خودتون کنید
United Arab Emirates
11:15 - 1396/08/01
سیل زلزله. دود ترافیک با این همه باز هم تهران خوبست ما در روستا زندگی یکنواخت و خسته کنند ه ای داریم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج