پیدا شدن لاشه «فک خزری» در ساحل بندرانزلی
۶۲۷۷۳۰
۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸
۶۹۵۲
برای چندمین بار لاشه یک قلاده «فک خزری» در معرض انقراض در ساحل شهرستان بندر انزلی پیدا شد.
خبرگزاری مهر: رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از دلایل از بین رفتن این گونه در حال انقراض ضرب و شتم آن و گیر افتادن این حیوان در تور صیادان است.

وی تصریح کرد: گرمازدگی، دورماندن فک از محیط زیست خود و خونریزی داخلی به دلیل ضرب و شتم، از دلایل عمده مرگ این فک خزری است.

احسان هادی پور با اشاره به اینکه بر اساس شواهد موجود مدت زیادی از مرگ این فک می گذرد گفت: دلایل قطعی مرگ این حیوان پس از کالبد شکافی مشخص شده و متعاقبا اعلام می شود.

لازم به ذکر است بر اساس گفته های جوامع محلی، صیادان در گذشته فک خزری را رقیب خود می دانستند و یکی از دلایل کاهش نسل این حیوان، گرفتار شدن در دام صیادان و رها شدن در ساحل بود که خوشبختانه با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی محیط زیست  به این قشر زحمت کش، اینگونه تفکر تا حدود بسیار زیادی از بین رفته است.

فک خزری یکی از پستانداران کمیاب آبزیی دنیا است که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند و تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود که به دلیل صید بی‌رویه و به ‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیّت نیازمند حمایت بین‌المللی است.

فک خزری به‌طور میانگین ۱٫۵ متر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج