اگر پوست چرب دارید، بخوانید
۶۴۰۸۸۵
۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۵
۳۶۲۵۱ 
حفظ سلامت و طراوت پوست معمولا مشکل است و گاهی مشکل تر؛ مثلا آنهایی که پوست چرب دارند، برای مراقبت از سلامت و شادابی پوست خود به دقت و توجه بیشتری نیاز دارند.
هفته نامه سلامت - محبوبه ریاستی: حفظ سلامت و طراوت پوست معمولا مشکل است و گاهی مشکل تر؛ مثلا آنهایی که پوست چرب دارند، برای مراقبت از سلامت و شادابی پوست خود به دقت و توجه بیشتری نیاز دارند.
 
در این مطلب با دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره این که برای نگهداری از پوست های چرب چه باید کرد، گفت و گو کرده ایم. با ما همراه شوید.

آقای دکتر! اول برایمان از اصول حفظ سلامت و طراوت پوست (به طور کلی) بگویید تا برسیم به بحث انواع پوست و راهکارهای ویژه.

پوست به عنوان یک دستگاه پوششی بدن وظیفه مهم محافظت از سلامت بدن را برعهده دارد و سد دفاعی در برابر مواد مضر و میکروارگانیسم هاست، اما باید این موضوع را هم در نظر داشت که پوست با توجه به شیوه زندگی ما و در مکان های مختلف واکنش نشان می دهد، حتی گاهی به دلیل نوع آب و هوایی که در زندگی می کنیم، ممکن است دچار پیری زودرس پوست شویم.

انواع مختلف پوست کدامند؟

4 نوع پوست وجود دارد؛ پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط و پوست معمولی. پوست مختلط به این معناست که نقاطی از پوست چرب تر و نقاط دیگر خشک تر است. این افراد باید سعی کنند در نقاطی که پوست چرب تری دارند، از کرم های ضدچربی استفاده کنند و زیاد هم هنگام استحمام از آب گرم استفاده نکنند.
 
اگر پوست شما چرب است، بخوانید 

چه راهکارهای دیگری برای افرادی که پوست های چرب دارند، توصیه می کنید؟

این گونه افراد باید سعی کنند هر شب و هر روز صبح صورتشان را تمیز کنند. تمیز کردن آرایش و آلودگی های محیطی از روی پوست علاوه بر این که به برطرف کردن چربی پوست کمک می کند باعث می شود پوست سالم و بانشاط باقی بماند. برای پاک کردن صورتشان از مواد آرایشی و بهداشتی ملایم استفاده کنند. موادی که حاوی مقدار کمی اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیک هستند می توانند چربی های اضافی صورت را از بین ببرند. بهتر است حتما از محصولات بدون چربی استفاده کنند. حتی خانم هایی که از کرم پودر استفاده می کنند حتما دقت کنند کرم بدون چربی باشد زیرا کرم های چرب پوست صورت آنها را چرب تر می کند.

آیا استرس هم بر سلامت و طراوت پوست تاثیر دارد؟

بله، استرس معمولا مشکلات پوستی را تشدید می کند. اگر در طول روز استرس زیادی را تحمل می کنید، بعد از برگشتن به خانه حتما 5 تا 10 دقیقه دوش آب ولرم بگیرید. به این ترتیب بدنتان فرصت کافی برای استراحت و بازسازی خودش پیدا می کند. شیوه زندگی سالم هم باعث سلامت پوست شما می شود. اگر در طول روز به اندازه کافی آب مصرف نکنید، پوست برای این که بتواند کم آبی خود را جبران کند، 2 برابر کار می کند و در نتیجه چربی بیشتری تولید می کند. بنابراین هر روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید و از خوردن غذاهای پرچرب خودداری کنید.

می توانید از کرم های ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید. استفاده از صابون هفته ای 2 بار کافی است و بهتر است بیشتر از شوینده های غیرصابونی مثل ژل ها و فوم ها یا تونرها استفاده کنید. استفاده از مواد آرایشی مثل پودرها برخلاف تصور نه تنها خوب نیست، بلکه می تواند منجر به بروز آکنه و بازشدن منافذ پوست شود. هنگام خرید کرم های پودری دقت کنید و انواع غیرچرب را بخرید. برای پاک کردن منافذ از وسیله مخصوصی که در فروشگاه های پزشکی قابل خرید است استفاده کنید و طرز کار آن را از پزشک خود جویا شوید. در صورت بروز آکنه حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا افرادی که پوست چرب تری دارند دیرتر دچار پیری پوست می شوند؟

نمی توانم از لحاظ علمی این مضووع را قاطعانه تایید کنم، اما معمولا همین طور است و افرادی که پوست چرب تری دارند و پوست آنها کمتر شکننده است، دیرتر دچار پیری پوست می شوند.

ژنتیک و ارث چقدر در این مساله دخیل است؟

بسیار موثر است. معمولا جنس پوست بسیار به ژنتیک فرد بستگی دارد، مخصوصا فردی که پوست چربی دارد حتما در خانواده اش افراد دیگری هم هستند که پوستشان چرب است. عامل دیگری که در چربی پوست تاثیر دارد، هورمون ها، به خصوص هورمون های جنسی است، مثلا نوجوان ها پس از اینکه به سن بلوغ می رسند، اگر پوست چربی هم داشته باشند، جوش های بیشتری می زنند. درواقع، می توان گفت افزایش هورمون های جنسی باعث می شود فرد پوست چرب تری داشته باشد. البته لازم به ذکر است پوست های چرب رطوبت بیشتری را هم در خودشان نگه می دارند.

خیلی از افرادی که پوست چربی دارند فکر می کنند شست و شوی زیاد می تواند از چربی پوستشان بکاهد. آیا این موضوع صحت دارد؟

نه، چون زیاده روی در این کار باعث تشدید چربی پوست خواهدشد.

نحوه غذا خوردن چقدر در افزایش چربی پوست تاثیر دارد؟

سوال خوبی پرسیدید نحوه غذا خوردن ما در این مورد بسیار تاثیرگذار است. افرادی که پوست چربی دارند، بهتر است از مکمل ویتامین B کمپلکس، ویتامین A، ویتامین C، روی و ویتامین E استفاده کنند. همچنین این افراد می توانند مولتی ویتامین مصرف کنند. آنها می توانند مصرف پروتیین را افزایش دهند، ولی باید مصرف مواد شیرین، نمک و مایعات را کاهش دهند. منابع غنی پروتیین عبارتند از تخم مرغ، لبنیات، گوشت ها و حبوبات. افرادی که پوستشان چرب است باید سبزیجات سبزرنگ و میوه های تازه را زیاد مصرف کنند. حتی کمبود ناچیز ویتامین B2 می تواند باعث چربی پوست شود. مخمر (مثل B5 و B2 هستند. سایر منابع خوب ویتامین B2 عبارتند از نان و غلات سبوس دار، حبوبات و آجیل، شیر، ماست و تخم مرغ، غذاهای چرب، سرخ شده و پرادویه را مصرف نکنند به افرادی که پوست چربی دارند توصیه می کنم چربی گوشت و روغن نباتی جامد استفاده نکنند و روغن خیلی کمی در غذاهایشان بریزند. نوشابه های گازدار، انواع شیرینی، شکلات و تنقلاب هم مصرف نکنند. اگر این موارد را رعایت کنند، پوست بهتری خواهدداشت.

نور خورشید چقدر باعث چرب شدن پوست می شود؟

هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، بهتر است مراقبت باشید. اگرچه به نظر می رسد نور آفتاب پوست را خشک می کند، ولی گرمای زیاد، چربی پوست را افزایش می دهد.

آیا ورزش هم در کاهش چربی پوست تاثیرگذار است؟

بله، ورزش با ایجاد تعریق، باعث پاکسازی منافذ پوستی می شود. ورزش منظم روزانه، مقدار ترشح چربی صورت را کاهش می دهد. همچنین باعث ایجاد بهتر جریان خون در بدن می شود. در مجموع می توان گفت ورزش منظم برای حفظ سلامت پوست مفید است زیرا علاوه بر افزایش جریان خون باعث تغذیه پوست و پاکسازی آن از مواد زائد و مضر می شود.

آیا استفاده از دخانیات باعث تشدید چربی پوست می شود؟

بله، قطعا تاثیر دارد. سیگار باعث بزرگ شدن منافذ پوستی می شود (سوراخ های پوست درشت می شوند) و در کل به سلامت پوست آسیب می رساند.

ماساژ دادن پوست چقدر می تواند در داشتن پوست مناسب کمک کننده باشد؟

ماساژ مرتب پوست، جریان خون را بهبود می بخشد و پوست را جوان می کند.

خواب نامرتب در افزایش چربی پوست و خستگی آن تاثیری دارد؟

بله، بسیار موثر است. اگر به مقدار کافی نخوابید و استراحت کنید، قطعا پوست خسته تر و غیرمطلوبی خواهید داشت بنابراین بهتر است با خواب مناسب پوستتان را تقویت کنید زیرا سلول های پوستی در حالت استراحت و خواب به نحو مطلوبی ترمیم می شوند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج